Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy luštěnin při periferním cévním onemocnění
Pomáhají luštěniny (fazole, cizrna, hrách, čočka) jen s prevencí onemocnění, nebo ho mohou pomoci i léčit a vyléčit?
Luštěniny, tedy všechny druhy fazolí, hrachu, cizrny a čočky, jsou vynikajícím zdrojem mnoha esenciálních vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Nejde jen o excelentní zdroj, ale nejspíš i nejlevnější. Pokud jde o poměr obsažených živin na cenu, tak nejlepší poměr mají tyto čtyři: fazole pinto, čočka, černé fazole a červené ledvinové fazole.
A všechny ty hodnotné živiny mohou mít příznivý vliv na nadměrnou tělesnou hmotnost, inzulinovou rezistenci, vysoký cholesterol, zánět a oxidační stres. To jsou všechno hlavní kardiovaskulární rizikové faktory. Mívají tedy muži a ženy konzumující více luštěnin méně srdečního onemocnění? Ano, je to tak. Naznačuje nám to, že konzumace luštěnin může být důležitou součásti výživového přístupu k primární prevenci koronárního onemocnění srdce u běžné populace. Znamená to v prvé řadě možnost zabránit rozvoji srdečního onemocnění. Není však možné, že lidé konzumující více fazolových verzí burrita jedí prostě méně burrita s hovězím masem? Vědci to zohlednili a vyřadili ze studie vliv konzumace masa, ovoce, zeleniny, kouření a pohybu. A přesto to vypadalo, že jsou konzumenti luštěnin chráněni.
Všimněte si, že nejvyšší kategorie jedla luštěniny čtyřikrát nebo vícekrát týdně. V mé „Denní dvanáctce“ doporučuji lidem jíst luštěniny třikrát denně! Na Kostarice se výzkumníkům podařilo najít dostatek lidí, kteří jí luštěniny každý den. I po zohlednění dalších faktorů, jako byl příjem nasycených tuků a cholesterolu, byla konzumace 1 denní porce luštěnin spojena s 38% snížením rizika srdečního infarktu. Dobře tedy, ale co délka života, žijí takoví lidé déle? Ano, podle všeho tomu tak je. Celková úmrtnost poklesla o 8 %, a to i po zohlednění dalších stravovacích faktorů. Nicméně nelze mít pod kontrolou úplně vše. Nemůžeme na 100 % prokázat vztah příčiny a následku, dokud to neotestujeme.
Randomizované kontrolované intervenční studie zjistily, že konzumace luštěnin výrazně snižuje hladinu špatného cholesterolu. To jsou informace staré již půl století, z roku 1962. Změřte počáteční hladiny cholesterolu a pak lidem přidejte do stravy luštěniny. A zase je odeberte.
Luštěniny mají nízký glykemický index a nízký obsah nasycených tuků. Navíc mají hodně vlákniny, draslíku a rostlinných bílkovin. Všechny tyto živiny nezávisle působí na snižování krevního tlaku. Jestli však skutečně existují dostatečné důkazy svědčící pro schopnost samotných luštěnin snížit krevní tlak, to je nejasné. Z toho důvodu potřebujeme systematickou recenzi a meta-analýzu kontrolovaných studií o konzumaci luštěnin… A tady to máme. Odborníci zjistili, že luštěniny skutečně snižují krevní tlak, bez ohledu na to, na jaké hodnotě začínáte.
Dobře, takže luštěniny mohou být schopné zabránit chorobám tepen, ale dokáží je i zvrátit? Může denní konzumace luštěnin, jiných než sója, zvrátit cévní poškození vzniklé v důsledku onemocnění periferních tepen? Periferní cévní onemocnění vzniká, když poklesne průtok krve do dolních končetin v důsledku nahromadění aterosklerotického plaku výše v těle. Ano, sójové boby by mohly pomoci, ale co ostatní luštěniny? Výzkumníci vybrali 26 osob s periferním cévním onemocněním a požádali je o konzumaci jedné porce různých druhů luštěnin denně. Šlo o hrách, čočku a cizrnu. Pokus trval osm týdnů.
Způsob, jakým diagnostikujete a sledujete onemocnění, je vypočtení kotníko-pažního indexu (také ABI index). Jedná se o poměr krevního tlaku naměřeného na kotníku a horní končetině. Jakmile se tento index dostane pod hodnotu 0,9, znamená to, že máte v cévách nějakou ucpávku, která brání průtoku krve do spodní části těla. Když však jíte luštěniny, váš index může významně vzrůst. U 4 z 26 účastníků to stačilo, aby se ocitli v rámci zdravého rozsahu indexu. Stačilo osm týdnů konzumace luštěnin! Sice neměli kontrolní skupinu, ale tento stav má sklon se postupně zhoršovat, nikoliv zlepšovat. Vědci dospěli k závěru, že strava bohatá na luštěniny může vést k významnému zlepšení funkce tepen.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Drewnowski A, Rehm CD. Vegetable cost metrics show that potatoes and beans provide most nutrients per penny. PLoS ONE. 2013;8(5):e63277.
- Nagura J, Iso H, Watanabe Y, et al. Fruit, vegetable and bean intake and mortality from cardiovascular disease among Japanese men and women: the JACC Study. Br J Nutr. 2009;102(2):285-92.
- Bazzano LA, He J, Ogden LG, et al. Legume consumption and risk of coronary heart disease in US men and women: NHANES I Epidemiologic Follow-up Study. Arch Intern Med. 2001;161(21):2573-8.
- Jayalath VH, De souza RJ, Sievenpiper JL, et al. Effect of dietary pulses on blood pressure: a systematic review and meta-analysis of controlled feeding trials. Am J Hypertens. 2014;27(1):56-64.
- Bouchenak M, Lamri-senhadji M. Nutritional quality of legumes, and their role in cardiometabolic risk prevention: a review. J Med Food. 2013;16(3):185-98.
- Ha V, Sievenpiper JL, De souza RJ, et al. Effect of dietary pulse intake on established therapeutic lipid targets for cardiovascular risk reduction: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. CMAJ. 2014;186(8):E252-62.
- Zahradka P, Wright B, Weighell W, et al. Daily non-soy legume consumption reverses vascular impairment due to peripheral artery disease. Atherosclerosis. 2013;230(2):310-4.
- Kabagambe EK, Baylin A, Ruiz-narvarez E, Siles X, Campos H. Decreased consumption of dried mature beans is positively associated with urbanization and nonfatal acute myocardial infarction. J Nutr. 2005;135(7):1770-5.
- Luyken R, Pikaar NA, Polman H, Schippers FA. The influence of legumes on the serum cholesterol level. Voeding. 1962;23:447-53.
Image credit: StockSnap via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.