Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy prosa při cukrovce
Jaké byly pozoruhodné výsledky zkřížené studie, v níž byly stovky lidí s cukrovkou randomizovány na jeden a třetinu šálku prosa každý den?
Jak pomáhá proso diabetikům? Podstatná část škrobu v prosu je rezistentní škrob - to znamená, že je odolný vůči trávení v tenkém střevě, takže poskytuje odměnu pro dobré brouky v našem tlustém střevě. Zde jsou údaje o tom, jak si vedou různá prosa - všechna mnohem více než běžnější obiloviny, jako je rýže nebo pšenice, ale proso a proso kodo vedou.
Co se děje? Bílkovinná matrice v prosu působí nejen jako fyzická bariéra, ale ve skutečnosti také částečně zadržuje enzym, který chroupe škrob, a polyfenoly v prosu mohou také samy o sobě působit jako blokátory škrobu.
Proso má také výrazně pomalejší vyprazdňování žaludku než jiné škrobnaté potraviny. Pokud sníte bílou rýži, vařené brambory nebo těstoviny, trvá vašemu žaludku asi hodinu, než je začne pomalu vyprazdňovat do střev, a dvě až tři hodiny, než se vyprázdní zhruba do poloviny. Zatímco když sníte čirok nebo proso, vyprazdňování žaludku začne až po dvou nebo třech hodinách a může trvat i pět hodin, než se vyprázdní třeba jen do poloviny. Všimněte si, že to platilo jak pro hustou prosnou kaši, tak pro pouhý prosný kuskus. Vzhledem k tomu, že stejně pomalé vyprazdňování bylo i u neviskózního jídla z prosa a kuskusu, naznačuje to, že na samotném prosu může být právě něco, co pomáhá zpomalit vyprazdňování žaludku, což by mělo otupit nárůst hladiny cukru v krvi. Ale to nevíte, dokud to nevyzkoušíte.
A skutečně, proso způsobilo asi o 20 procent nižší nárůst hladiny cukru v krvi než stejné množství sacharidů v podobě rýže. Vzpomínáte si, jak jsem vám s nadšením ukazoval, že na zpracování čiroku potřebuje tělo jen asi polovinu inzulínu ve srovnání s obilím, jako je kukuřice? No, proso si vedlo ještě lépe.
Dejte skupině prediabetiků jen asi tři čtvrtiny šálku prosa denně a během šesti týdnů se jejich inzulínová rezistence snížila natolik, že se jejich prediabetické krevní cukry nalačno změnily na nepřediabetické. Tato takzvaná „samokontrolovaná“ klinická studie, tedy stejné subjekty před a po, je jen záludný způsob, jak říci nekontrolovaná studie. Neexistovala žádná kontrolní skupina, která by proso nepřidávala nebo přidávala něco jiného. A víme, že už samotná účast ve studii pod kontrolou může způsobit, že se lidé začnou stravovat lépe jiným způsobem. Takže nevíme, jakou roli, pokud vůbec nějakou, hrálo samotné proso. Potřebujeme randomizovanou, kontrolovanou zkříženou studii, kde by stejní lidé jedli stravu obsahující i neobsahující proso a zjistili, která funguje lépe.
A je to tady! Randomizovaná, zkřížená studie, v níž stovky pacientů držely dietu typu Americké diabetologické asociace, s jedním a třetinou šálku prosa denně i bez něj, a dieta obsahující proso snížila hladinu hemoglobinu A1C - což znamená zlepšení dlouhodobé kontroly hladiny cukru v krvi spolu s některými vedlejšími výhodami, jako je snížení hladiny cholesterolu.
Cílová hodnota pro dobrou kontrolu hladiny cukru v krvi doporučovaná Americkou diabetologickou asociací je A1C nižší než 7. Na začátku byla hodnota 8,37, ale po několika měsících užívání prosa klesla v průměru na 6,77. V roce 2012 se však hodnota A1C snížila na 6,77. Je to jen proto, že zhubli nebo tak něco? Ne, což naznačuje, že šlo o účinek specifický pro proso. Ale nedávali jen proso. Proso smíchali s dělenou černou čočkou a kořením a z desítek randomizovaných, kontrolovaných experimentálních studií u lidí s cukrovkou i bez ní víme, že konzumace luštěnin (tedy fazolí, děleného hrachu, cizrny nebo čočky) může dlouhodobě zlepšit ukazatele kontroly hladiny cukru v krvi, jako je například hladina A1C. Ačkoli tedy vědci dospěli k závěru, že proso má potenciální ochrannou roli při léčbě diabetu, přesnější závěr by mohl být, že směs prosa a čočky může být ochranná - i když, hej, možná pomohlo i koření. Neuvádějí, která z nich použili, a autory se mi nepodařilo sehnat, ale podobná studie provedená jedním ze stejných výzkumníků zahrnovala asi polévkovou lžíci denně směsi pískavice řecké seno, koriandru, kmínu a černého pepře s pátým kořením, snad skořicí nebo kurkumou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kam J, Puranik S, Yadav R, et al. Dietary Interventions for Type 2 Diabetes: How Millet Comes to Help. Front Plant Sci. 2016;7:1454.
- Annor GA, Marcone M, Bertoft E, Seetharaman K. In vitro starch digestibility and expected glycemic index of kodo millet (Paspalum scrobiculatum) as affected by starch–protein–lipid interactions. Cereal Chem. 2013;90(3):211-7.
- Annor GA, Tyl C, Marcone M, Ragaee S, Marti A. Why do millets have slower starch and protein digestibility than other cereals? Trends Food Sci Technol. 2017;66:73-83.
- Jin Z, Bai F, Chen Y, Bai B. Interactions between protein, lipid and starch in foxtail millet flour affect the in vitro digestion of starch. CYTA J Food. 2019;17(1):640-7.
- Cisse F, Erickson DP, Hayes AMR, Opekun AR, Nichols BL, Hamaker BR. Traditional Malian Solid Foods Made from Sorghum and Millet Have Markedly Slower Gastric Emptying than Rice, Potato, or Pasta. Nutrients. 2018;10(2):124.
- Narayanan J, Sanjeevi V, Rohini U, Trueman P, Viswanathan V. Postprandial glycaemic response of foxtail millet dosa in comparison to a rice dosa in patients with type 2 diabetes. Indian J Med Res. 2016;144(5):712-7.
- Abdelgadir M, Abbas M, Järvi A, Elbagir M, Eltom M, Berne C. Glycaemic and insulin responses of six traditional Sudanese carbohydrate-rich meals in subjects with Type 2 diabetes mellitus. Diabet Med. 2005;22(2):213-7.
- Jali MV, Kamatar MY, Jali SM, Hiremath MB, Naik RK. Efficacy of value added foxtail millet therapeutic food in the management of diabetes and dyslipidamea in type 2 diabetic patients. Recent Res Sci Technol. 2012 4(7):3-4.
- Ren X, Yin R, Hou D, et al. The Glucose-Lowering Effect of Foxtail Millet in Subjects with Impaired Glucose Tolerance: A Self-Controlled Clinical Trial. Nutrients. 2018;10(10):1509.
- Sievenpiper JL, Kendall CW, Esfahani A, et al. Effect of non-oil-seed pulses on glycaemic control: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled experimental trials in people with and without diabetes. Diabetologia. 2009;52(8):1479-95.
- Itagi S, Naik R, Bharati P, Sharma P. Readymade foxtail millet mix for diabetics. Int J Sci Nat. 2012;3(1):47-50.