Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy půstu při hubnutí podrobeny testu
Již po více než století je půst – až 382 dní bez příjmu kalorií – používán jako metoda k hubnutí.
Již jsem s vámi probíral přínosy omezení kalorického příjmu. Maximální omezení kalorického příjmu by znamenalo nejíst žádné kalorie. Půst byl označen za „další bláznivý nápad pro hubnutí,“ nicméně má dlouhou historii dodržování během různých duchovních tradic; praktikoval ho Mojžíš, Ježíš, Mohamed i Buddha. V roce 1732 jeden známý lékař napsal: „Ten, kdo jí, dokud není nemocný, se musí postit, dokud nebude zase zdravý.“ Dnes asi 1 ze 7 amerických dospělých uvádí, že tuto radu přijal a používá nějakou formu půstu jako prostředek k hubnutí.
Případové zprávy o léčbě obezity půstem v lékařské literatuře nacházíme už z dob před více než sto lety. V roce 1915 dva lékaři z Harvardu netaktně popsali případy „dvou mimořádně tlustých žen,“ z nichž jedna byla „učiněným vepřovým sudem“. Jejich úspěch je dovedl k závěru, že „přiměřené dlouhé období hladovky představuje dokonale bezpečnou, neškodnou a účinnou metodu ke snížení hmotnosti u lidí trpících obezitou.“
Nejdelší zaznamenaný půst máme z roku 1973, dostal se až do Guinessovy knihy světových rekordů. Aby dotčený sedmadvacetiletý muž dosáhl své ideální hmotnosti, postil se celých 382 dní, během kterých zhubl 125 kg. Podařilo se mu uchovat si většinu úbytku. Během půstu užíval doplňky stravy s vitamíny a minerály, aby nezemřel. Každopádně déle než rok nepřijímal žádné kalorie. V poděkování mu výzkumníci poděkovali za jeho „ochotnou spolupráci a vytrvalé dodržování úkolu vedoucího k dosažení normální postavy.“
Studie amerického letectva prováděná na více než 20 jedincích s nadváhou alespoň 45 kg, přičemž většina z účastníků nebyla schopna zhubnout pomocí diet, využila půst v délce až 84 dní. Devět účastníků studie odpadlo, ale zbývajících 16 zůstalo a jednoznačně uspělo. Zhubnuli 18-45 kg. V prvních několika dnech účastníci hubnuli tempem až 1,8 kg denně. Většinu této hmotnosti tvořila voda, kterou tělo v reakci na nový režim vylučovalo. Po několika týdnech se však dostali na stabilní hubnoucí tempo cca 450 gramů takřka čistého tuku denně. Badatel popsal svůj program hladovění slovy „dramatická a vzrušující léčba obezity.“
Samozřejmě, že ta nejúspěšnější hubnoucí dieta, tedy nulový příjem jídla, je také ta nejméně udržitelná. Jaká jiná dieta dokáže vyléčit morbidní obezitu v řádu měsíců, ale prakticky vám zaručí, že když ji budete dále dodržovat, během jednoho roku vás zabije? Důvod, proč dieta nefunguje, spočívá takřka v její samotné definici. Problémem je, že lidé ji začnou dodržovat, ale časem s tím přestanou. Trvalého úbytku na váze dosáhneme jedině tak, že svůj životní styl změníme permanentně. Jaký smysl tedy dává držet půst, když je jasné, že se pak musíme vrátit ke své běžné stravě a všechnu váhu nabereme zpět?
Zastánci půstu zmiňují jeho psychologický přínos, přeorientování vnímání a motivace lidí. Někteří jedinci totiž už rezignovali a přestali věřit, že se jim někdy podaří zhubnout. Mohou si myslet, že jsou nějakým způsobem „jinak stavěni“ a nehledě na to, co všechno pro to udělají, kila dolů nepůjdou. Právě to nevyhnutelné hubnutí během půstu jim může ukázat, že s dostatečně velkou změnou stravovacích návyků je i u nich hubnutí nejen možné, ale také nevyhnutelné. Tato morální podpora je pak může povzbudit ke změně. Po ukončení půstu se tak snadněji přimějí ke zdravější stravě.
Oddech od jídla může některým poskytnout příležitost na chvíli se zastavit a zamyslet se nad tím, jakou roli v jejich životě jídlo hraje. Nejen, jakou má jídlo moc nad nimi, ale také jakou oni mají moc nad jídlem. V postní studii s názvem „Correction and Control of Intractable Obesity“ (Náprava a zvládnutí nepoddajné obezity) byla změna osobnosti člověka popsána jako přechod „od zoufalství a ztráty naděje k dychtivosti a hojnému plánování slibné budoucnosti.“ Účastnice si uvědomila, že je v její moci ovlivňovat svou váhu. Výzkumníci došli k tomuto závěru: „Tento vysoce intelektuální sociální pracovník znovu nabyl v plné míře svou výjimečnou užitečnost pro společnost.“
Po ukončení půstu může být snadnější začít zavádět zdravější stravovací návyky, protože v porovnání s obdobím před půstem obvykle po půstu dochází k alespoň dočasnému zmenšení chuti k jídlu. I během půstu může hlad během 36 hodin odeznít. Pokoušet se pomocí půstu o zpochybnění klamných představ lidí, že se nějak vymykají fyzickým zákonům a proto nemohou zhubnout, může působit barbarsky, ale ve skutečnosti je tato metoda redukce váhy pozoruhodně dobře tolerována právě obézními pacienty. Ve zveřejněných případových zprávách se tato domněnka opakovaně potvrzuje. V tomto vlivném článku nazvaném „Léčba obezity pomocí naprostého půstu trvajícího až 249 dní“ vědci poznamenali, že „nejpřekvapivějším aspektem studie byla snadnost, s jakou byl dlouhodobý půst účastníky tolerován.“ Všichni jejich pacienti se evidentně „spontánně svěřovali o svém zvýšeném pocitu životní spokojenosti“ během půstu. Někteří dokonce pociťovali „skutečnou euforii“. Je však nezbytné, aby „byl půst byl předepisován pouze pod přísným lékařským dohledem.“ Autoři jsou „přesvědčeni, že půst je dobrá metoda léčby přinejmenším v případech závažné obezity.“
Jednodenní půst může způsobit podrážděnost, náladovost a rozrušenost, ale trvá-li půst více dní, mnoho účastníků popisuje pocity čisté hlavy, radosti a bdělosti, někdy až euforie. Tyto pocity mohou být zčásti způsobeny velkým nárůstem endorfinů, který půst doprovází. Předpokládá se, že zlepšení nálady během půstu představuje adaptivní mechanismus přežití, který nás motivuje k hledání potravy. Tento pozitivní výhled do budoucnosti však může později usnadnit osvojení změn v chování nezbytných k uchování některých přínosů dosažené nižší váhy.
A děje se to doopravdy? Je půst z dlouhodobého hlediska efektivní? Jsem si jistý, že jste někde v médiích zaznamenali články s podobnými názvy. Je půst vůbec bezpečný? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Liang Y, Liu C, Lu M, et al. Calorie restriction is the most reasonable anti-ageing intervention: a meta-analysis of survival curves. Sci Rep. 2018;8(5779):1-9.
- Collier R. Intermittent fasting: the next big weight loss fad. CMAJ. 2013;185(8):E321-2.
- Venegas-Borsellino C, Sonikpreet, Martindale RG. From religion to secularism: the benefits of fasting. Curr Nutr Rep. 2018.
- Stewart WK, Fleming LW, Robertson PC. Massive obesity treated by intermittent fasting. A metabolic and clinical study. Am J Med. 1966;40(6):967-86.
- Johnstone AM. Fasting: the ultimate diet? Obes Rev. 2007 May;8(3):211-22.
- Folin O, Denis W. On starvation and obesity, with special reference to acidosis. J Biol Chem. 1915;21:183.
- Stewart WK, Fleming LW. Features of a successful therapeutic fast of 382 days' duration. Postgrad Med J. 1973;49(569):203-9.
- Karns RM. Dramatic treatment for obesity; diseased patients test starvation diet. JAMA. 1966;197(1):Suppl:22 p.
- Thomson TJ, Runcie J, Miller V. Treatment of obesity by total fasting for up to 249 days. Lancet. 1966;2(7471):992-6.
- Duncan GG, Jenson WK, Fraser RI, Cristofori FC. Correction and control of intractable obesity. Practicable application of intermittent periods of total fasting. JAMA. 1962;181:309-12.
- Harrison MT, Harden RM. The long-term value of fasting in the treatment of obesity. Lancet. 1966;2(7477):1340-2.
- Spencer IO. Death during therapeutic starvation for obesity. Lancet. 1968;1(7555):1288-90.
- Silverstone JT, Stark JE, Buckle RM. Hunger during total starvation. Lancet. 1966;1(7451):1343-4.
- Watkins E, Serpell L. The psychological effects of short-term fasting in healthy women. Front Nutr. 2016;3:27.
- Appleton KM, Baker S. Distraction, not hunger, is associated with lower mood and lower perceived work performance on fast compared to non-fast days during intermittent fasting. J Health Psychol. 2015;20(6):702-11.
- Michalsen A, Li C. Fasting therapy for treating and preventing disease - current state of evidence. Forsch Komplementmed. 2013;20(6):444-53.
Image credit: ID 95839 via pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video