Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přírodní výživový prostředek proti nespavosti
V randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii se semeny hlávkového salátu se testoval laktucin, hypnotická složka salátu.
Někteří si myslí, že čas strávený spánkem je promarněný čas. Je však všeobecně uznáváno, že se nedostatek spánku pojí s mnoha akutními i chronickými potížemi a vede ke zvýšenému riziku nemoci a úmrtí. Když lidi donutíte celý týden spát jen šest hodin za noc, změní se jim exprese více než 700 genů. Asi nejhorší účinek bude endoteliální dysfunkce. Endotel je tenká vrstva buněk pokrývající vnitřní povrch krevních cév. Endotel má na starosti správné roztahování a stahování cév, vazokonstrikci a vazodilataci. Když lidi randomizujete k týdnu spaní pět hodin za noc místo sedmi, tak i ten dvouhodinový rozdíl za noc vedl ke značnému poškození funkce tepen.
Co ta čísla znamenají? Jak škodlivé je týden spát pět hodin? Spánková deprivace není legrace. Rozsah škody je podobný jako u lidí, kteří kouří tabák, mají cukrovku nebo mají ischemickou chorobu srdeční. Není divu, že lidé spící méně než sedm hodin za noc mají zvýšené riziko předčasného úmrtí o 12 až 35 % v porovnání s těmi, kteří spí plných sedm hodin. Přesto značná část populace pravidelně věnuje spánku méně času. Dostatečně dlouhý a vydatný spánek každou noc je nesporně základním kamenem dobrého zdraví. A co s tím můžeme udělat?
Lidé se spánkovou apnoe, což je častý důsledek obezity narušující spánek, prosperují z používání dýchacích přístrojů CPAP, v ideálním případě i hubnou, aby odstranili příčinu apnoe. Co když vaším problémem není apnoe? Co když máte problémy s usínáním nebo častým probouzením? Ve své knize How Not to Diet mám celou sekci o zlepšení spánku. Píšu o čtyřech pravidlech k úpravě spánku a čtyřech pravidlech spánkové hygieny. A co když všechno dodržujete, ale přesto se vám nedaří usnout? Můžeme si nějak pomoci stravou?
Již jsem publikoval videa o využití ovoce kiwi proti nespavosti, a také višní. A pomáhá i nějaká zelenina? Lactuca sativa je rostlina tradičně používaná k léčbě nespavosti. A co je ta exoticky znějící listová zelenina? Hlávkový salát. Výtažky z listu salátu byly používány již od dob římské říše jako sedativum a prostředek k vyvolání spánku. Salát v sobě skutečně má hypnotickou látku zvanou lactucin, právě ta propůjčuje salátu jeho lehce hořkou chuť. Jestli však skutečně funguje zjistíme až po náležitém otestování. A funguje... u ropuch. Ale také u hlodavců. Římský salát zlepšil spánek u myší i potkanů. Použili římský salát, protože obsahuje více lactulinu než jiné saláty.
A funguje tedy i u lidí? Zhruba před 10 lety byla vydána studie, ve které byli lidé s nespavostí randomizováni k užívání oleje extrahovaného ze semínek salátu. Během jednoho týdne asi 70 % lidí ve skupině užívající salátový olej hlásilo velmi silné nebo silné zlepšení nespavosti, zatímco v kontrolní placebo skupině to bylo jen 20 % lidí. Výzkumníci dospěli k závěru, že olej ze salátových semínek je užitečnou a bezpečnou pomůckou pro lepší spánek seniorů se spánkovými potížemi. Rozhodli se sledovat starší osoby, protože nespavost překvapivě postihuje 20 až 40 % starších dospělých nejméně několikrát do měsíce.
Přijde vám to hodně? Poruchy spánku sužují takřka osm z deseti těhotných žen. Samozřejmě máme spoustu různých léků na spaní; ty však mohou ohrozit matku nebo plod. Lékaři například často těhotným ženám se špatným spaním předepisují Ambien, jenže Ambien je spojován s celou škálou nežádoucích účinků při těhotenství, třeba nízkou porodní váhou, předčasným porodem a císařským řezem. Užívání léku valium během těhotenství je dokonce spojováno s vrozenými vadami, jako jsou chybějící končetiny. Musí existovat lepší způsob. Co takhle vyzkoušet salát?
Studie se salátovým olejem měla řadu nedostatků. Například šlo pouze o jednostranně zaslepenou studii, takže výzkumníci věděli, kdo dostával doplňky vyrobené ze salátu a kdo placebo, což mohlo výsledky zkreslit. Výzkumníci však prakticky řekli: „Dejte nám pokoj. Farmaceutický průmysl má miliardy na výzkum, ale studie se salátem nechce financovat nikdo.“ Ale nakonec jsme se dočkali dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studie, tentokrát dokonce s celou potravinou, ne jen výtažkem ze semínek salátu. A jak asi vytvoříte placebo salát? Jak utajíte, kdo dostal salát a kdo ne? Hlávku salátu do kapsle nenacpete, ale celá salátová semínka ano. A zde to máme: dvojitě zaslepená randomizovaná a placebem kontrolovaná studie salátových semínek proti nespavosti během těhotenství. Stovka těhotných žen s nespavostí byla randomizována k užívání kapslí obsahujících buď čtvrt čajové lžičky mletých salátových semínek, nebo placebo prášku po dva týdny. Ženy užívající salátová semínka pocítily značné zlepšení v indexu kvality spánku ve srovnání s placebem. Navíc nehlásily žádné nežádoucí účinky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Rae DE, Ebrahim I, Roden LC. Sleep: a serious contender for the prevention of obesity and non-communicable diseases. JEMDSA. 2016;21(1):1-2.
- Liu H, Chen A. Roles of sleep deprivation in cardiovascular dysfunctions. Life Sci. 2019;219:231-7.
- Möller-Levet CS, Archer SN, Bucca G, et al. Effects of insufficient sleep on circadian rhythmicity and expression amplitude of the human blood transcriptome. Proc Natl Acad Sci U S A. 2013;110(12):E1132-41.
- Calvin AD, Covassin N, Kremers WK, et al. Experimental sleep restriction causes endothelial dysfunction in healthy humans. J Am Heart Assoc. 2014;3(6):e001143.
- Kohansieh M, Makaryus AN. Sleep Deficiency and Deprivation Leading to Cardiovascular Disease. Int J Hypertens. 2015;2015:615681.
- Golem DL, Martin-Biggers JT, Koenings MM, Davis KF, Byrd-Bredbenner C. An integrative review of sleep for nutrition professionals. Adv Nutr. 2014;5(6):742-59.
- Schwarz EI, Puhan MA, Schlatzer C, Stradling JR, Kohler M. Effect of CPAP therapy on endothelial function in obstructive sleep apnoea: A systematic review and meta-analysis. Respirology. 2015;20(6):889-95.
- Harsha SN, Anilakumar KR. Anxiolytic property of Lactuca sativa, effect on anxiety behaviour induced by novel food and height. Asian Pac J Trop Med. 2013;6(7):532-6.
- Gonzálex-lima F, Valedón A, Stiehil WL. Depressant pharmacological effects of a component isolated from lettuce, lactuca sativa. Int J Crude Drug Res. 1986;24(3):154-66.
- Kim HW, Suh HJ, Choi HS, Hong KB, Jo K. Effectiveness of the Sleep Enhancement by Green Romaine Lettuce (Lactuca sativa) in a Rodent Model. Biol Pharm Bull. 2019;42(10):1726-32.
- Kim HD, Hong KB, Noh DO, Suh HJ. Sleep-inducing effect of lettuce (Lactuca sativa) varieties on pentobarbital-induced sleep. Food Sci Biotechnol. 2017;26(3):807-14.
- Yakoot M, Helmy S, Fawal K. Pilot study of the efficacy and safety of lettuce seed oil in patients with sleep disorders. Int J Gen Med. 2011;4:451-6.
- Bacaro V, Benz F, Pappaccogli A, et al. Interventions for sleep problems during pregnancy: A systematic review. Sleep Medicine Reviews. 2020;50:101234.
- Pour ZS, Hosseinkhani A, Asadi N, et al. Double-blind randomized placebo-controlled trial on efficacy and safety of Lactuca sativa L. seeds on pregnancy-related insomnia. J Ethnopharmacol. 2018;227:176-80.
- Wang L-H, Lin H-C, Lin C-C, Chen Y-H, Lin H-C. Increased risk of adverse pregnancy outcomes in women receiving zolpidem during pregnancy. Clin Pharmacol Ther. 2010;88(3):369-74.
- Kjaer D, Horvath-Puhó E, Christensen J, et al. Use of phenytoin, phenobarbital, or diazepam during pregnancy and risk of congenital abnormalities: a case-time-control study. Pharmacoepidemiol Drug Saf. 2007;16(2):181-8.