Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč by vegani měli jíst více rostlinné stravy
Nelze předpokládat, že pouhé vyhýbání se živočišným potravinám nutně povede ke zdravému stravování.
Ve Spojených státech amerických je rizikovým faktorem úmrtí č. 1 americká strava. Ta je spojena s více úmrtími než všechny jiné faktory. Je zodpovědná asi za půl milionů matek, otců, sester, bratrů, přátel a příbuzných, kteří každý rok umírají kvůli tomu, co snědli. Převážně na kardiovaskulární onemocnění. Zde přichází ke slovu rostlinné stravování, které se pojí s nižším rizikem rozvoje kardiovaskulárního onemocnění, nižším rizikem úmrtí na něj a dokonce i nižším rizikem úmrtí na všechny příčiny souhrnně. Postupné navyšování příjmu rostlinných potravin redukcí příjmu živočišných potravin nám může umožnit prožít delší a zdravější životy. A nestojí to moc.
Když se podíváte na největší kohortovou studii stravy a zdraví v historii, NIH-AARP studii, tak ta zjistila, že už nahrazení 3 % energetického příjmu z živočišných bílkovin rostlinnými bílkovinami bylo spojeno se snížením úmrtnosti mužů i žen o 10 %. Ze všech zdrojů živočišných bílkovin dopadla nejhůř vejce. Nahrazení už 3 % vaječných bílkovin rostlinnými bylo spojeno s dvojnásobným přínosem, o více než 20 % nižší úmrtnost u mužů a žen. Výzkumníci dospěli k závěru, že tato studie poskytuje důkazy pro sestavení doporučení pro veřejnost týkajících se úpravy stravy z hlediska volby zdrojů bílkovin. Tyto změny mohou podpořit zdraví i dlouhověkost. Rostlinná bílkovina je preferována.
Je pravda, že zdravá rostlinná strava je spojována s nižším rizikem úmrtnosti na všechny příčiny, ale důraz je kladen na slovo zdravá. Když lidé zvýší svůj příjem rostlinných potravin a sníží příjem živočišných potravin, může se jednat jen o navýšení konzumace méně zdravých výrobků: vysoce zpracovaných výrobků jako je kola nebo toastový chléb. Člověk nesmí usuzovat, že pouhé vyřazení živočišných potravin nutně povede k velmi zdravému jídelníčku.
Abychom od sebe odlišili zdravou a nezdravou veganskou stravu, máme označení „celistvá rostlinná strava“; pojem je připisován emeritnímu profesorovi z Cornell University, Dr. T. Colinovi Campbellovi. Když se například podíváte na Indii, uvidíte pokles výskytu celistvých rostlinných potravin v jídelníčcích lidí společně s nárůstem rizika obezity a nepřenosných chronických nemocí.
Mohlo by to pomoci vysvětlit, proč je výskyt nemocí na vzestupu dokonce i v zemi, která má značný podíl vegetariánů v obyvatelstvu. Mohlo by to také pomoci vysvětlit, proč si zdravotně vegani v USA vedou lépe než vegani ve Velké Británii. Nejčastějším důvodem, proč lidé v USA konzumují rostlinnou stravu, je zdraví. Jí tedy více rostlin, více vlákniny, vitamínu C. To vše ve velkém najdeme v nezpracovaném rostlinném jídle. Naopak ve Velké Británii je nejčastějším důvodem životní pohoda chovaných zvířat. Lidé tam proto častěji jen přejdou na veganské koblihy.
Jestli by vegani skutečně měli jíst více nezpracovaných rostlin, nám však s jistotou řekne až test. Vyhodnocení osmi týdnů programu celistvé rostlinné stravy a úpravy životosprávy, při kterém dva tucty účastníků byli stávajícími vegetariány a vegany, nebyli to však nutně lidé na celistvé rostlinné stravě. Po osmi týdnech dokonce i lidé začínající jako vegetariáni a vegani pocítili značný úbytek na váze a snížení cholesterolu. Zhubli 4,5 kg a jejich LDL cholesterol poklesl o 0,4 mmol/l. Takže už krátkodobá intervence s celistvou rostlinnou stravou může přinést značná pozitiva pro konzumenty masa, ale i vegetariány a vegany.
Náš potravinářský řetězec obsahuje nezdravé jídlo jako kategorii potravin záměrně navrženou pro maximalizaci konzumace a zisků. Průmysl milerád vyrobí také libovolné nezdravé veganské jídlo, když ho koupíme. Když porovnáte konzumaci silně zpracovaných potravin napříč různými výživovými směry, tak vegetariáni a vegani snědí nejvíce nezdravého jídla typu bramborové lupínky a sušenky. Ne všechno jídlo rostlinného původu má stejný dopad na zdraví.
Ale co to živočišné jídlo? Výzkumníci odděleně číselně ohodnotili kvalitu různých rostlinných potravin pomocí indexu pro rostlinnou stravu (Diet Quality Index). Poté ohodnotili různé živočišné potraviny ve verzi Diet Quality Index pro živočišnou stravu. Například byste považovali zpracované a červené maso za nezdravé živočišné potraviny, ale ryby, mořské plody, mléčné výrobky a drůbež za zdravé. A vejce byste v souladu s nejnovějšími důkazy zařadili mezi nezdravé. Vyšlo, že vyšší kvalita rostlinných potravin znamená delší život, nižší úmrtnost na všechny příčiny. Ovšem pro kvalitu živočišných potravin nebyla nalezena nezávislá spojitost, takže se všechny jevily jako stejně špatné z pohledu úmrtnosti na rakovinu, úmrtnosti na srdeční onemocnění a úmrtnosti na všechny příčiny.
Ve světle narůstající globální hrozby kardiovaskulárního onemocnění jsou rozsáhlé posuny směrem ke zdravé rostlinné stravě nezbytné, aby si lidstvo zachovalo své zdraví i do budoucna. Ne všechno rostlinné jídlo si je ale rovno.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org