Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč je výživa tak komercializovaná?
Proč je obor výživy často spíše o marketingu výrobků než o vzdělávání lidí o základech zdravého stravování?
Výskyt chronických onemocnění, jako je cukrovka, prudce vzrostl, stejně jako počet článků o cukrovce publikovaných v lékařských časopisech. Proč naše bohaté akademické znalosti nevedou k přímému zlepšování této situace?
Možná je to naše přehnaná vazba na redukcionismus, která se ukázala jako úspěšná při akutních onemocněních z nedostatku, ale může skutečně představovat překážku k úspěšnému boji s chronickým onemocněním, což jsem zmiňoval již dříve. Vypadá to, že se v těchto dnech zdraví zredukovalo pouze na vysoce komercializovanou komoditu. Je nám prodávána celá řada různých drahých high-tech testů a ošetření pochybné hodnoty, navíc s vážnými přidruženými riziky. To je znepokojivé, protože většina z věcí, která nás dělá a udržuje zdravými, je levná a lehce dostupná i bez odborné pomoci nebo komerční propagace. Neznamená to, že by moderní medicína neuměla dělat zázraky, ale pokud se na to podíváme z celkového měřítka, co těch 80 % z úmrtí a zdravotního postižení, které je způsobené nemocemi souvisejícími se stravou a lze jim předcházet?
Samozřejmě i oblast výživy je komercializovaná. Je to všechno o ziscích, produktech a extrakci živin z celých potravin, aby mohly být zabaleny a uvedeny na trh. Ano, jídlo je nejlepší jíst v celistvé podobě. Například jíst prostě brokolici a borůvky, místo doplňku stravy z nich vyrobeného. Důvod, proč nemáme více studií o celých potravinách, je poměrně zřejmý – nemůžete je patentovat. Proč by firma věnovala tolik peněz, času a úsilí na to, aby vás přesvědčila ke koupi brokolice, když vám ji může prodat jakákoliv jiná firma?
Proto je i oblast výživy více o marketingu výnosných produktů než o vzdělávání lidí v základech zdraví a životního stylu. Příkladem budiž třeba fakt, že jsou přínosy celozrnných obilovin běžně přiřazovány vláknině. To umožňuje potravinářskému průmyslu přijít s cereáliemi obohacenými vlákninou, z jejichž konzumace pak budete mít lepší pocit.
Ale podívejte se na tuto důmyslnou studii. Burkitt a kolegové si mysleli, že mimořádně nízký výskyt chronických onemocnění v subsaharské Africe byl způsoben celistvou rostlinnou stravou, kterou zdejší obyvatelé jedli. To se změnilo v hypotézu s vlákninou. Jde o redukcionistické myšlení, vláknina musí být ta kouzelná aktivní složka. Tak to vyzkoušíme, viďte.
Rafinované obiloviny trochu vlákniny obsahují, co takhle porovnat dvě skupiny starších žen, obě s denním příjmem obilné vlákniny okolo 6 gramů. Jedna skupina ji však získává převážně z celozrnných obilovin a ta druhá převážně z rafinovaných obilovin. Co myslíte, kdo žil déle? Pokud by šlo čistě o vlákninu, neměl by být ve výsledcích velký rozdíl, protože obě skupiny jedly přibližně stejné množství. Skupina konzumující celozrnné obiloviny však žila déle – měla významně nižší míru úmrtnosti.
Znamená to, že za tím mohou být všechny ty další úžasné látky vázané na vlákninu v celistvých potravinách. Ty jim propůjčují významné zdravotní přínosy, které daleko předčí samotnou vlákninu. Z tohoto důvodu se neočekává, že by doplňky s vlákninou nabízely ty stejné přínosy. Potraviny, ne živiny, jsou základní jednotkou výživy. Jak zdůraznil dr. David Katz: „Naše kultura nechce slyšet, že účinná látka v brokolici je… samotná brokolice.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C A Hassel. Reconsidering nutrition science: critical reflection with a cultural lens. Nutr J. 2014 May 2;13:42.
- L R Churchill, S C Churchill. Buying health: the costs of commercialism and an alternative philosophy. Int J Health Policy Manag. 2013 Jul 11;1(2):91-3.
- A Barnhill. Nutritionism, commercialization and food comment on "buying health: the costs of commercialism and an alternative philosophy". Int J Health Policy Manag. 2013 Sep 14;1(3):223-5.
- D R Jacobs, Jr, L C Tapsell. Food, not nutrients, is the fundamental unit in nutrition. Nutr Rev. 2007 Oct;65(10):439-50.
- M Hegsted. Nutrition interactions of government, academia, and the private sector: closing remarks. Ann N Y Acad Sci. 1980;355:366-70.
- D R Jacobs, M A Pereira, K A Meyer, L H Kushi. Fiber from whole grains, but not refined grains, is inversely associated with all-cause mortality in older women: the Iowa women's health study. J Am Coll Nutr. 2000 Jun;19(3 Suppl):326S-330S.
Images thanks to Pills: PeteLinforth and Broccoli: Meditations via Pixabay.