Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč ještě není BPA zakázán?
Jestliže je syntetický estrogen BPA spojený se zdravotními problémy, které nás ročně stojí miliardy dolarů, proč je v potravinářství jeho použití stále povoleno?
Počet nových chemických látek exponenciálně přibývá. Jde o 12 000 nových látek denně. Přesto nemáme k dispozici údaje o rizicích, dokonce ani u těch nejvíce produkovaných látek.
BPA je jednou z nejvyráběnějších chemikálií, ročně se ho vyrobí miliardy kilogramů. Studie však vyvolaly obavy z jeho možné implikace v zapříčiňování některých chronických onemocnění, jako je diabetes, obezita, poruchy reprodukce, kardiovaskulární choroby, vrozené vady, chronická respirační a ledvinová onemocnění a rakovina prsu.
Skoro každý týden vyjde nová studie o zdravotních důsledcích BPA. BPA byl původně vyvinut před více než sto lety jako syntetický estrogen, ale až v 50. letech minulého století si průmysl uvědomil, že může být použit při výrobě polykarbonátového plastu. Poté se rychle stal jednou z nejvíce používaných chemických látek na světě, i přes prokázané hormonální účinky.
Asi půl miliardy kilogramů je používáno na vnitřní povrch plechovek s jídlem a nápoji, zejména pak na konzervách s tuňákem a kondenzovanými polévkami. Nyní máme v podstatě všichni BPA ve svém těle, a mají ho tam i naše děti. Není se však třeba bát, vláda říká, že bezpečná dávka je až 50 µg denně – 50 mikrogramů na kilogram. A dokonce i ti, kteří pracují v čínských továrnách na BPA, jsou vystaveni nanejvýš množství 70x nižšímu, než je bezpečnostní limit.
Dobře, proč to tedy vypadá, že expozice BPA u pracovníků továrny snižuje počet spermií? Ve Spojených státech amerických je běžná populace zatížena množstvím BPA asi tisíckrát nižším, než je bezpečnostní limit. Přesto se zdá, že vycházejí najevo nepříznivé účinky na funkci štítné žlázy, udržování váhy, cukr v krvi, kardiovaskulární onemocnění, jaterní funkce a funkce imunity, a to i v těchto neuvěřitelně nízkých dávkách.
Fakt, že existují významné nepříznivé účinky v populacích vystavených BPA v koncentracích tisíckrát nižších, než je oficiální tolerovaný denní limit, znamená, že bezpečná expozice BPA je nejspíše mnohem nižší, než se předpokládalo. Limit však zatím nebyl změněn. BPA je zakázáno v kojeneckých lahvích a dětských hrníčcích s pítkem. Pokud však nejde o malé děti, jsou dle odborníků v pořádku i takřka neomezené dávky. Proč ten nepoměr? Má to co do činění s fascinujícím světem účinků při nízkých dávkách, typických pro hormonální disruptory.
Po celá desetiletí tyto chemikálie „napadaly tradiční pojmy v toxikologii,“ zejména staré pořekadlo, že „množství dělá z látky jed,“ tedy koncept, že nižší expozice nebezpečným sloučeninám budou vždy přinášet nižší rizika. To je základní předpoklad v našem systému testování bezpečnosti chemických látek. Vědci začnou laboratorním zvířatům podávat nejprve velmi vysoké dávky, a potom je postupně snižují, až se dostanou na hladinu, při které nepříznivé účinky vymizí. Podle toho stanoví bezpečnostní hranici a předpokládají, že cokoliv pod ní je bezpečné.
To by platilo za předpokladu, že křivka vypadá takto. Čím větší dávka, tím silnější účinky. Avšak látky narušující hormonální profil mohou mít celou řadu různých křivek účinnosti. Počkat… Jak může mít něco větší účinek při nižších dávkách? Zamyslete se nad hormony a jejich receptory v lidském těle. Při nízkých hladinách hormonů, například při zvýšení z 0 na úroveň 1 se receptory mohou rychle zaplnit, jakmile jsou však skoro všechny receptory zaplněny, tak změna z hladiny 4 na hladinu 5, tedy přidání velmi vysokých dávek hormonů už situaci příliš nemění.
Podívejme se na skutečný příklad s BPA. Jednalo se o studii, která měla zjistit, zda BPA potlačuje hormon chránící před obezitou. Pokus probíhal na tukové tkáni odebrané pacientům při zmenšování prsu anebo při abdominoplastice. Jak můžete sami vidět, při BPA hladině na 100 nanomolech (připadám si tady jako moderátor počasí), takže při těch 100 nanomolech vidíme, že hladiny hormonů nejsou nijak snížené oproti nulové dávce BPA. A protože má většina lidí hladinu BPA mezi 1 a 20 nanomoly, BPA musí být bezpečné. Jenže ten graf ve skutečnosti vypadá takto.
Takže žádné potlačení hormonů při hladině 0, ani při 100. Avšak při množství, které má v těle většina lidí to vypadá, že BPA snižuje uvolňování hormonu takřka na polovinu. Jak usoudila celosvětově nejstarší, největší a nejaktivnější organizace zasvěcená výzkumu hormonů: dokonce i nepatrně nízká expozice, vlastně jakákoli míra expozice může způsobit problémy. Problémy v ceně téměř 20 miliard korun ročně. A to počítáme jen s odhadovanými účinky BPA na dětskou obezitu a onemocnění srdce. Víte, ony existují alternativy, které by průmysl mohl používat místo BPA, problém však je, že můžou stát o celých 20 haléřů více.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Cao XL, Corriveau J, Popovic S. Bisphenol a in canned food products from canadian markets. J Food Prot. 2010 Jun;73(6):1085-9.
- Rezg R, El-Fazaa S, Gharbi N, Mornagui B. Bisphenol A and human chronic diseases: current evidences, possible mechanisms, and future perspectives. Environ Int. 2014 Mar;64:83-90.
- Rochester, JR. Bisphenol A and human health: a review of the literature. Reprod Toxicol. 2013 Dec;42:132-55.
- Fagin D. Toxicology: The learning curve. Nature. 2012 Oct 25;490(7421):462-5.
- Diamanti-Kandarakis E, Bourguignon JP, Giudice LC, Hauser R, Prins GS, Soto AM, Zoeller RT, Gore AC. Endocrine-disrupting chemicals: an Endocrine Society scientific statement. Endocr Rev. 2009 Jun;30(4):293-342.
- Vandenberg LN, Colborn T, Hayes TB, Heindel JJ, Jacobs DR Jr, Lee DH, Shioda T, Soto AM, vom Saal FS, Welshons WV, Zoeller RT, Myers JP. Hormones and endocrine-disrupting chemicals: low-dose effects and nonmonotonic dose responses. Endocr Rev. 2012 Jun;33(3):378-455.
- American Society of Human Genetics; American Society for Reproductive Medicine; Endocrine Society; Genetics Society of America; Society for Developmental Biology; Society for Pediatric Urology; Society for the Study of Reproduction; Society for Gynecologic Investigation. Assessing chemical risk: societies offer expertise. Science. 2011 Mar 4;331(6021):1136.
- Trasande L. Further limiting bisphenol a in food uses could provide health and economic benefits. Health Aff (Millwood). 2014 Feb;33(2):316-23.
- Eladak S, Grisin T, Moison D, Guerquin MJ, N'Tumba-Byn T, Pozzi-Gaudin S, Benachi A, Livera G, Rouiller-Fabre V, Habert R. A new chapter in the bisphenol A story: bisphenol S and bisphenol F are not safe alternatives to this compound. Fertil Steril. 2015 Jan;103(1):11-21.
- Hugo ER, Brandebourg TD, Woo JG, Loftus J, Alexander JW, Ben-Jonathan N. Bisphenol A at environmentally relevant doses inhibits adiponectin release from human adipose tissue explants and adipocytes. Environ Health Perspect. 2008 Dec;116(12):1642-7.
- Li DK, Zhou Z, Miao M, He Y, Wang J, Ferber J, Herrinton LJ, Gao E, Yuan W. Urine bisphenol-A (BPA) level in relation to semen quality. Fertil Steril. 2011 Feb;95(2):625-30.e1-4.
Image thanks to 445693 via Pixabay. Image has been modified.