Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč mají vegetariáni vyšší riziko mrtvice – je za tím živočišná bílkovina?
Může vzestup hladin růstového hormonu IGF-1 podporujícího rakovinu, vyvolaný příjmem živočišné bílkoviny, zároveň pomáhat udržet dobrou integritu mozkových cév?
V roce 2014 studie příjmu bílkovin a rizika mrtvice zjistila, že vyšší příjem se pojí s nižším rizikem mrtvice a navíc se jevilo, že živočišná bílkovina je obzvláště ochranná. Mohlo by to pomoci vysvětlit, proč se nedávno zjistilo, že vegetariáni mají vyšší riziko mrtvice než konzumenti masa?
Konzumace živočišných bílkovin zvyšuje hladinu růstového hormonu zvaného IGF-1, tj. inzulínu podobný růstový faktor jedna, který podporuje rakovinu. Dokáže urychlit progresi prekancerózních změn v invazivní typ rakoviny. Jeho vysoké koncentrace v krvi se pojí se zvýšeným rizikem rakoviny prsu, prostaty, tlustého střeva a plic, což by mohlo teoreticky vysvětlit také spojitost mezi mlékem a rizikem rakoviny prostaty. Nicméně IGF-1 receptory najdeme i v krevních cévách, takže IGF-1 možná kromě rakoviny podporuje i integritu cév v mozku?
Lidé, kteří prodělali mrtvici, mívají vyšší krevní hladiny IGF-1, ale to může být kromě příčiny klidně jen důsledek prodělané mrtvice. Až do roku 2017 jsme neměli žádné prospektivní studie. Zjistilo se, že vyšší hladiny IGF-1 jsou skutečně spojené s nižším rizikem mrtvice. Je to však příčina a následek? Při pokusech na myších to vypadá, že odpověď zní: ano. V Petriho misce IGF-1 evidentně zvyšuje tvorbu elastinu, pružného proteinu, který pomáhá udržovat pružnost cév. Jeho vyšší hladiny jsou spojeny s menší ztuhlostí cév. Nicméně pacienti s akromegalií, jako „obr“ André, tedy lidé s nadbytkem růstových hormonů jako IGF-1, nemívají nižší výskyt mrtvic. Novější studie příjmu bílkovin a rizika mrtvice, která porovnala tucet studií na více než půl milionu lidí - předchozí analýza porovnala pouze 7 studií se čtvrt milionem lidí - nezjistila žádnou souvislost mezi příjem bílkovin a rizikem mrtvice.
Naopak se ukázal spíše sklon rostlinných bílkovin snižovat riziko mrtvice. Nicméně lidé s vysokým krevním tlakem a nízkými hladinami IGF-1 mají zvýšené riziko rozvoje aterosklerózy, zesilování stěn tepen vedoucích do mozku. Taková souvislost však nebyla nalezena u lidí s normálním tlakem. Z toho může plynout varovná lekce pro vegany. Ano, nezpracovaná rostlinná strava schopná snížit aktivitu IGF-1 může zpomalit proces stárnutí a navíc ještě snížit riziko některých běžných druhů rakovin sužujících západní svět. Možná by si z toho však měli lidé snižující aktivitu IGF-1 pomocí snížení příjmu živočišných bílkovin za účelem prodloužení života odnést poučení, že by měli bedlivě dbát na udržování normálních hodnot krevního tlaku, aby si zachovali své cerebrovaskulární zdraví, tj. zdraví tepen v mozku. Zejména by se měli snažit držet svůj příjem soli relativně nízký a k tomu si zajistit bohatý příjem draslíku, aby tak udrželi krevní tlak nízký. To vlastně znamená vyhýbat se průmyslové stravě s přidanou solí a z hlediska příjmu draslíku jíst bohaté zdroje, jako luštěniny, sladké brambory a tmavě zelenou listovou zeleninu.
Mohlo by se tedy takto vysvětlit zvýšené riziko mrtvice u vegetariánů? Ne. Proč? Protože mléko a vejce mají živočišné bílkoviny. Pouze vegani mají nižší hladiny IGF-1, muži i ženy. Takže ani nízké hladiny IGF-1 nevysvětlují vyšší pozorovaný výskyt mrtvic u vegetariánů. Dozvíme už se konečně, co to je? Myslím, že nejlepším vysvětlením záhady je něco, čemu říkáme homocystein. A na něj se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zhang Z, Xu G, Yang F, Zhu W, Liu X. Quantitative analysis of dietary protein intake and stroke risk. Neurology. 2014;83(1):19-25.
- Tong TYN, Appleby PN, Bradbury KE, et al. Risks of ischaemic heart disease and stroke in meat eaters, fish eaters, and vegetarians over 18 years of follow-up: results from the prospective EPIC-Oxford study. BMJ. 2019;366:l4897.
- Kaaks R. Nutrition, insulin, IGF-1 metabolism and cancer risk: a summary of epidemiological evidence. Novartis Found Symp. 2004;262:247-60.
- Fürstenberger G, Senn HJ. Insulin-like growth factors and cancer. Lancet Oncol. 2002;3(5):298-302.
- Harrison S, Lennon R, Holly J, et al. Does milk intake promote prostate cancer initiation or progression via effects on insulin-like growth factors (IGFs)? A systematic review and meta-analysis. Cancer Causes Control. 2017;28(6):497-528.
- Delafontaine P, Song YH, Li Y. Expression, regulation, and function of IGF-1, IGF-1R, and IGF-1 binding proteins in blood vessels. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2004;24(3):435-44.
- Dong X, Chang G, Ji XF, Tao DB, Wang YX. The relationship between serum insulin-like growth factor I levels and ischemic stroke risk. PLoS ONE. 2014;9(4):e94845.
- Saber H, Himali JJ, Beiser AS, et al. Serum Insulin-Like Growth Factor 1 and the Risk of Ischemic Stroke: The Framingham Study. Stroke. 2017;48(7):1760-1765.
- Fulop GA, Ramirez-perez FI, Kiss T, et al. IGF-1 Deficiency Promotes Pathological Remodeling of Cerebral Arteries: A Potential Mechanism Contributing to the Pathogenesis of Intracerebral Hemorrhages in Aging. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2019;74(4):446-454.
- Wolfe BL, Rich CB, Goud HD, et al. Insulin-like growth factor-I regulates transcription of the elastin gene. J Biol Chem. 1993;268(17):12418-26.
- Matsuda Y, Kawate H, Matsuzaki C, et al. Reduced arterial stiffness in patients with acromegaly: non-invasive assessment by the cardio-ankle vascular index (CAVI). Endocr J. 2013;60(1):29-36.
- Schöfl C, Petroff D, Tönjes A, et al. Incidence of myocardial infarction and stroke in acromegaly patients: results from the German Acromegaly Registry. Pituitary. 2017;20(6):635-642.
- Zhang XW, Yang Z, Li M, Li K, Deng YQ, Tang ZY. Association between dietary protein intake and risk of stroke: A meta-analysis of prospective studies. Int J Cardiol. 2016;223:548-551.
- Schut AF, Janssen JA, Deinum J, et al. Polymorphism in the promoter region of the insulin-like growth factor I gene is related to carotid intima-media thickness and aortic pulse wave velocity in subjects with hypertension. Stroke. 2003;34(7):1623-7.
- Mccarty MF. IGF-I activity may be a key determinant of stroke risk--a cautionary lesson for vegans. Med Hypotheses. 2003;61(3):323-34.
- Mccarty MF. A low-fat, whole-food vegan diet, as well as other strategies that down-regulate IGF-I activity, may slow the human aging process. Med Hypotheses. 2003;60(6):784-92.
- Potassium-rich foods linked to lower stroke risk. Harv Heart Lett. 2014;25(4):8.
- Allen NE, Appleby PN, Davey GK, Key TJ. Hormones and diet: low insulin-like growth factor-I but normal bioavailable androgens in vegan men. Br J Cancer. 2000;83(1):95-7.
- Allen NE, Appleby PN, Davey GK, Kaaks R, Rinaldi S, Key TJ. The associations of diet with serum insulin-like growth factor I and its main binding proteins in 292 women meat-eaters, vegetarians, and vegans. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2002;11(11):1441-8.