Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč mají vegetariáni vyšší riziko mrtvice – je za tím homocystein?
Absence užívání doplňků stravy s B12 nebo pravidelné konzumace obohacených potravin by mohla vysvětlit vyšší výskyt mrtvic u vegetariánů.
Leonardo da Vinci dostal mrtvici. Mohlo být na vině jeho vegetariánství? „Jeho mrtvice mohla souviset se zvýšenou hladinou homocysteinu v důsledku dlouhotrvajícího vegetariánského stravování.“ Menší než optimální příjem vitamínu B12, což je běžný jev u lidí na rostlinné stravě, pokud neužívají doplňky s B12 nebo pravidelně nejí obohacené potraviny, může vést ke zvýšení hladiny homocysteinu v krvi. A to je přijato za významný rizikový faktor pro mrtvici. „Přijato“ může být trochu přehnané, stále existuje kontroverze obklopující spojitost mezi homocysteinem a rizikem mrtvice. Nicméně lidé s vyšší hladinou homocysteinu evidentně mají více aterosklerózy v krčních tepnách vedoucích do mozku než lidé s hladinou homocysteinu v řádu jednotek. Mají také vyšší riziko mrtvic ze sraženin, jak ukazují observační studie. Dle novějších poznatků stoupá i riziko krvácivých mrtvic a riziko úmrtí na srdečně-cévní onemocnění i úmrtí na všechny příčiny celkově.
Ještě přesvědčivější jsou poznatky ohledně genů. Zhruba 10 % populace má gen, který zvyšuje hladinu homocysteinu asi o 2 body. A tito lidé skutečně mají výrazně vyšší riziko mrtvice. Nejpřesvědčivější by byly randomizované a dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie, které by prokázaly, že snížení homocysteinu pomocí B vitamínů vede ke snížení rizika mrtvic. A skutečně, v případě mrtvic ze sraženin to tak vypadá. Když snížíme hladinu homocysteinu, s 5x větší pravděpodobností oproti placebu snížíme i riziko mrtvic.
Paradoxem je, že jedním z argumentů proti roli homocysteinu ve vzniku mrtvic je předpoklad, že vegetariáni mají méně vitamínu B12, a proto by přece měli mít více mrtvic, ale to údajně neplatilo - jenže až do nedávna to ani nebylo řádně otestováno. Teď už víme, že vegetariáni skutečně mají vyšší riziko mrtvic. A není se čemu divit, jelikož asi čtvrtina vegetariánů a téměř 3/4 sledovaných veganů mělo vyčerpané zásoby vitamínu B12, jeho nedostatek. Výsledkem byly velmi vysoké hladiny homocysteinu.
Proč tak velký nedostatek B12? Protože jen menšina dotčených lidí užívá doplňky s vitamínem B12. A na rozdíl od USA, obohacování B12 není v u biopotravin povoleno, takže sójové mléko a další výrobky v USA mohou být obohaceny o vitamín B12, ale v Británii ne. Mezi americkými vegany tento problém nevídáme - viz Studie adventistů. Předpokládá se, že je to obohacením běžně konzumovaných potravin o B12. Nemusí být náhodou, že jsem našel jen jedinou studii dokazující výrazně nižší úmrtnost na mrtvici u vegetariánů - a ta byla provedena na adventistech sedmého dne.
Když se začnete stravovat výhradně rostlinnou stravou a nebude jíst obohacené potraviny nebo užívat doplňky, může se vyvinout nedostatek vitamínu B12. Ale jen pokud nejíte často potraviny obohacené B12. Lidé, kteří se stravují rostlinně a nedbají na zajištění pravidelného a spolehlivého zdroje B12, mohou mít jeho hladiny nižší a v důsledku pak vyšší hladiny homocysteinu.
Jediný způsob, jak prokázat, že je nedostatek vitamínu B12 rizikovým faktorem srdečně-cévního onemocnění u vegetariánů, je – řádně to otestovat. Když výzkumníci měřili míru aterosklerózy v krčních tepnách, hlavních tepnách zásobujících mozek, tak nebyl nalezen významný rozdíl mezi vegetariány a konzumenty masa. Obě skupiny jsou na tom stejně špatně, přestože vegetariáni obvykle mají lepší hodnoty rizikových faktorů jako cholesterol a krevní tlak. Naznačují nám, že nedostatek B12 hraje roli, ale jak to mohou vědět? Některé ukazatele funkce tepen také nevyšly o nic lépe. Předpokládá se, že nedostatek B12 překonává přínosy získané rostlinnou stravou. Ano, přínosy vegetariánství na cholesterol a krevní cukry musí být obhajovány, ale upozorňování na nutnost nápravy nedostatku B12 u vegetariánů není nikdy dost.
Někdy si vegetariáni vedli dokonce hůře. Měli tlustší stěny tepen. Horší funkce stěn tepen vzbuzovala obavu o vaskulární zdraví vegetariánů už více než deset let před vznikem nové studie o mrtvicích. Ano, jejich vitamín B12 byl nízký a homocystein vysoký, což naznačuje, že nedostatek vitamínu B12 u vegetariánů může mít nepříznivé účinky na jejich vaskulární zdraví. Jenže my potřebujeme intervenční studii, ve které bychom účastníkům podávali vitamín B12 a pozorovali, jestli se to zlepší. A tady je. Dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná, randomizovaná zkřížená studie. Už titulek vše prozradí: Doplňování vitamínu B12 zlepšuje funkci tepen u vegetariánů se subnormálním statusem vitamínu B12. Takže tím by se to dalo vysvětlit. Kompromitovaný status vitamínu B12 mezi konzumenty rostlinné stravy, způsobený neužíváním doplňků stravy nebo nedostatečným příjmem potravin o tento vitamín obohacených, může vysvětlit vyšší riziko mrtvic pozorované u vegetariánů.
Naneštěstí mnoho vegetariánů odmítá doplňky s B12 užívat kvůli nedorozuměním, například když se drží starého mýtu, že nedostatek vitamínu B12 je mezi konzumenty rostlinné stravy vzácný. Běžným omylem je myslet si, že přítomnost mléčných výrobků a vajec v jídelníčku, tak jako u lakotoovovegetariánské stravy, dokáže zajistit odpovídající přísun B12, navzdory vyřazení masa.
Nyní, když už jsme odhalili příčinu, by možná bylo dobré, aby se budoucí studie zabývaly způsoby, jak přesvědčit vegetariány, aby pravidelně užívali doplňky s B12 a vyhnuli se tak jeho nedostatku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Öztürk Ş, Altieri M, Troisi P. Leonardo Da Vinci and stroke - vegetarian diet as a possible cause. Front Neurol Neurosci. 2010;27:1-10.
- Ozturk S. Leonardo Da Vinci (1452-1519) as a stroke victim: hemiparesis: a result of a vegetarian diet?. J Med Biogr. 2009;17(1):7.
- Chrysant SG, Chrysant GS. The current status of homocysteine as a risk factor for cardiovascular disease: a mini review. Expert Rev Cardiovasc Ther. 2018;16(8):559-565.
- Spence JD. Carotid plaque burden is associated with higher levels of total homocysteine. Stroke Vasc Neurol. 2017;2(1):40.
- He Y, Li Y, Chen Y, Feng L, Nie Z. Homocysteine level and risk of different stroke types: a meta-analysis of prospective observational studies. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2014;24(11):1158-65.
- Zhou Z, Liang Y, Qu H, et al. Plasma homocysteine concentrations and risk of intracerebral hemorrhage: a systematic review and meta-analysis. Sci Rep. 2018;8(1):2568.
- Peng HY, Man CF, Xu J, Fan Y. Elevated homocysteine levels and risk of cardiovascular and all-cause mortality: a meta-analysis of prospective studies. J Zhejiang Univ Sci B. 2015;16(1):78-86.
- Hankey GJ, Eikelboom JW. Homocysteine and stroke. Lancet. 2005;365(9455):194-6.
- Martí-carvajal AJ, Solà I, Lathyris D, Dayer M. Homocysteine-lowering interventions for preventing cardiovascular events. Cochrane Database Syst Rev. 2017;8:CD006612.
- Finsterer J. Low risk of ischaemic stroke in hyperhomocysteinaemia. Lancet Neurol. 2017;16(9):682-683.
- Tong TYN, Appleby PN, Bradbury KE, et al. Risks of ischaemic heart disease and stroke in meat eaters, fish eaters, and vegetarians over 18 years of follow-up: results from the prospective EPIC-Oxford study. BMJ. 2019;366:l4897.
- A M J Gilsing, F L Crowe, Z Lloyd-Wright, T A B Sanders, P N Appleby, N E Allen, T J Key Serum Concentrations of Vitamin B12 and Folate in British Male Omnivores, Vegetarians and Vegans: Results From a Cross-Sectional Analysis of the EPIC-Oxford Cohort Study. Eur J Clin Nutr . 2010 Sep;64(9):933-9
- Sobiecki JG, Appleby PN, Bradbury KE, Key TJ. High compliance with dietary recommendations in a cohort of meat eaters, fish eaters, vegetarians, and vegans: results from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition-Oxford study. Nutr Res. 2016;36(5):464-77.
- Bonner G, Warwick H, Bmardo M, Lobstein T. Fortification examined: how added nutrients can undermine good nutrition. The Food Commission (UK) Ltd: London, 1999.
- Mariotti F., editor. Vegetarian and Plant-Based Diets in Health and Disease Prevention. Elsevier; New York, NY, USA: 2017.
- Key TJ, Fraser GE, Thorogood M, et al. Mortality in vegetarians and non-vegetarians: a collaborative analysis of 8300 deaths among 76,000 men and women in five prospective studies. Public Health Nutr. 1998;1(1):33-41.
- Mądry E, Lisowska A, Grebowiec P, Walkowiak J. The impact of vegan diet on B-12 status in healthy omnivores: five-year prospective study. Acta Sci Pol Technol Aliment. 2012;11(2):209-12.
- Obersby D, Chappell DC, Dunnett A, Tsiami AA. Plasma total homocysteine status of vegetarians compared with omnivores: a systematic review and meta-analysis. Br J Nutr. 2013;109(5):785-94.
- Pawlak R. Is vitamin B12 deficiency a risk factor for cardiovascular disease in vegetarians?. Am J Prev Med. 2015;48(6):e11-26.
- Su TC, Jeng JS, Wang JD, et al. Homocysteine, circulating vascular cell adhesion molecule and carotid atherosclerosis in postmenopausal vegetarian women and omnivores. Atherosclerosis. 2006;184(2):356-62.
- Su TC, Torng PL, Jeng JS, Chen MF, Liau CS. Arterial function of carotid and brachial arteries in postmenopausal vegetarians. Vasc Health Risk Manag. 2011;7:517-23.
- Kwok T, Chook P, Tam L, et al. Vascular dysfunction in Chinese vegetarians: an apparent paradox?. J Am Coll Cardiol. 2005;46(10):1957-8.
- Kwok T, Chook P, Qiao M, et al. Vitamin B-12 supplementation improves arterial function in vegetarians with subnormal vitamin B-12 status. J Nutr Health Aging. 2012;16(6):569-73.
- Rizzo G, Laganà AS, Rapisarda AM, et al. Vitamin B12 among Vegetarians: Status, Assessment and Supplementation. Nutrients. 2016;8(12)