Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč rostlinná strava pomáhá při revmatoidní artritidě?
Revmatoidní artritidu může spustit autoimunitní reakce při přestřelce s bakterií Proterus mirabilis zodpovědnou za infekci močových cest. To by mohlo vysvětlit, proč pacienti ve studii náhodně přiřazeni ke konzumaci rostlinné stravy pocítili tak znatelnou úlevu.
Revmatoidní artritida je chronické systémové autoimunitní onemocnění postihující miliony lidí. Je charakterizované trvalou bolestí a ztuhlostí, progresivní destrukcí kloubů – zejména rukou a nohou, což vede ke zhoršujícím se deformacím. Jak této nemoci můžeme předcházet a jak ji léčit?
Ve slavné 13 měsíců trvající randomizované kontrolované studii rostlinné stravy pro léčbu revmatoidní artritidy měli pacienti tři a půl měsíce veganský jídelníček a pak přešli na bezvaječnou laktovegetariánskou stravu po zbytek studie. Ve srovnání s kontrolní skupinou, která svou stravu vůbec nezměnila, skupina dodržující rostlinnou stravu zaznamenala významné zlepšení ranní ztuhlosti během prvního měsíce, a počet hodin, kdy trpěli ztuhlostí kloubů, se snížil na polovinu. Bolest klesla ze stavu pět na desetibodové stupnici na méně než tři. Také poklesla invalidita. Pacienti hlásili, že se subjektivně cítí lépe, zaznamenali také výrazné zlepšení síly úchopu rukou, méně citlivých kloubů, menší citlivost jednotlivých kloubů a menší otok; další výhodou bylo snížení hmotnosti o necelých 6 kilogramů. Tuto nižší hmotnost si udrželi po celý rok. Měli také pokles zánětlivých markerů (ukazatelů zánětu) v krvi, pokles sedimentace, C-reaktivního proteinu a počtu bílých krvinek.
Otázka zní: “Proč?”. Co má dieta společného se zánětlivým onemocněním kloubů? Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo napadá výstelku svých vlastních kloubů. Proč to dělá?
No, existuje jiné autoimunitní onemocnění, zvané revmatická horečka, při němž tělo napadá srdce. A zase, proč to dělá? Zdá se, že jde o střelbu do vlastních řad. Revmatická horečka je způsobena streptokokovou infekcí krku (angínou), jež je způsobena bakterií, která má bílkovinu velice podobnou bílkovině našeho srdce. Takže když náš imunitní systém napadne bakterie streptokoky, napadne i naše srdeční chlopně, přičemž spouští autoimunitní útok prostřednictvím molekulární mimikry. Protein na bakteriích streptokoků napodobuje protein v našem srdci, takže naše tělo je zmatené a zaútočí na obojí. To je důvod, proč je velice důležité léčit streptokokovou infekci včas – abychom zabránili tomu, že naše srdce zasáhne palba imunitního systému.
Takže vědce napadlo, že revmatoidní artritida může být také spouštěna infekcí. Vodítkem k tomu, kde začít hledat, byla skutečnost, že ženy mají revmatoidní artritidu třikrát častěji než muži. Jaký druh infekce mají ženy častěji než muži? Infekce močového ústrojí. Takže výzkumníci začali testovat moč pacientů trpících revmatoidní artritidou. A hle, našli tuto bakterii zvanou Proteus mirabilis. Nestačí sice na to, aby vyvolala příznaky infekce močových cest, ale stačí k vyvolání imunitní odpovědi. A opravdu – v této bakterii se nachází molekula, velice podobná molekule našich vlastních kloubů, a tak mohou protilátky proti této bakterii neúmyslně poškodit naše vlastní kloubní tkáně, což může nakonec vést ke zničení kloubů. Léčebné intervence by proto měly směřovat k eliminaci těchto bakterií z těl pacientů s následným snížením množství protilátek proti organismu. A toto by mělo vést ke snížení zánětu.
No, jak jsme se již dozvěděli dříve, infekce močových cest pocházejí z fekální flóry. Mikroby přecházejí z konečníku do močového měchýře. A jak můžeme změnit, které mikroby máme v tlustém střevě? Změnou stravy.
Některé z prvních studií, které byly provedeny před více než 20 lety a které se snažily zásadním způsobem upravit lidskou střevní flóru, použily raw-food, tedy syrovou veganskou stravu, s tím, že jde asi o největší posun od standardní západní stravy, jaký může člověk vůbec zažít. A vskutku – během pár dnů byla znatelná výrazná změna střevní flóry. Převeďte pacienty trpící revmatoidní artritidou na takový jídelníček a uleví se jim. A toto výrazné zlepšení stavu bylo spojeno s velkými změnami ve střevní flóře.
Ale takový jídelníček mnozí pacienti považovali za nepřijatelný, takže polovina z nich to nezvládla a skončili. Možná i proto, že se vědci snažili krmit je věcmi, jako jsou například pohankovo-řepné řízečky s pomazánkou z mandlí a fermentovanou kokosovou šťávou. Promiňte, ne kokosovou; ta by možná mohla být dobrá. Okurkovou šťávou. Můžeme být vděčni, že klasická vegetariánská i veganská strava funguje též; mění střevní flóru a zlepšuje stav při revmatoidní artritidě. Ale neměli jsme přímo potvrzeno, že rostlinná strava přímo snižuje protilátky proti bakterii Proteus - tedy až dosud.
U pacientů, kteří na rostlinnou stravu zareagovali, byl zaznamenán v porovnání s kontrolní skupinou významný pokles protilátek proti bakterii Proteus mirabilis. Že by došlo k celkovému poklesu imunitní reakce? Ne, hladiny protilátek proti jiným mikrobům zůstaly stejné. Takže předpokladem je, že rostlinná strava snížila množství tohoto mikrobu ve střevě nebo močových cestách. Přechod ze stravy všežravců na stravu vegetariánskou má významný vliv na složení naší moči, napřiklad vyšší hladiny lignanů v moči jsou u těch, kteří se stravují vegetariánsky. Až donedávna se předpokládalo, že lignany ochraňují lidi stravující se převážně rostlinnou stravou před rakovinou. Ale teď už víme, že lignany mají také antimikrobiální vlastnosti, takže mohou pomoci dostat bakterie Proteus pryč z těla.
V každém případě to naznačuje možnost nové léčby revmatoidní artritidy. Tato nová léčba zahrnuje opatření proti bakterii Proteus, jako jsou úpravy jídelníčku směrem k vegetariánství.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J Kjeldsen-Kragh. Rheumatoid arthritis treated with vegetarian diets. Am J Clin Nutr. 1999 Sep;70(3 Suppl):594S-600S.
- R Peltonen, WH Ling, O Hänninen, E Eerola. An uncooked vegan diet shifts the profile of human fecal microflora: computerized analysis of direct stool sample gas-liquid chromatography profiles of bacterial cellular fatty acids. Appl Environ Microbiol. 1992 Nov;58(11):3660-6.
- J Kjeldsen-Kragh, T Rashid, A Dybwad, M Sioud, M Haugen, O Førre, A Ebringer. Decrease in anti-Proteus mirabilis but not anti-Escherichia coli antibody levels in rheumatoid arthritis patients treated with fasting and a one year vegetarian diet. Ann Rheum Dis. 1995 Mar;54(3):221-4.
- A Ebringer, T Rashid. Rheumatoid arthritis is caused by a Proteus urinary tract infection. APMIS. 2014 May;122(5):363-8.
- A Ebringer, T Rashid. Rheumatoid arthritis is caused by Proteus: the molecular mimicry theory and Karl Popper. Front Biosci (Elite Ed). 2009 Jun 1;1:577-86.
- MT Nenonen, TA Helve, AL Rauma, OO Hänninen. Uncooked, lactobacilli-rich, vegan food and rheumatoid arthritis. Br J Rheumatol. 1998 Mar;37(3):274-81.
- R Peltonen, M Nenonen, T Helve, O Hänninen, P Toivanen, E Eerola. Faecal microbial flora and disease activity in rheumatoid arthritis during a vegan diet. Br J Rheumatol. 1997 Jan;36(1):64-8.
- R Peltonen, J Kjeldsen-Kragh, M Haugen, J Tuominen, P Toivanen, O Førre, E Eerola. Changes of faecal flora in rheumatoid arthritis during fasting and one-year vegetarian diet. Br J Rheumatol. 1994 Jul;33(7):638-43.
- C Wilson, H Tiwana, A Ebringer. Molecular mimicry between HLA-DR alleles associated with rheumatoid arthritis and Proteus mirabilis as the Aetiological basis for autoimmunity. Microbes Infect. 2000 Oct;2(12):1489-96.
- A Ebringer, T Rashid. Rheumatoid arthritis is an autoimmune disease triggered by Proteus urinary tract infection. Clin Dev Immunol. 2006 Mar;13(1):41-8.
- A Ebringer, T Rashid. Rheumatoid arthritis is linked to Proteus--the evidence. Clin Rheumatol. 2007 Jul;26(7):1036-43.
- H Adlercreutz, T Fotsis, C Bannwart, K Wähälä, T Mäkelä, G Brunow, T Hase. Determination of urinary lignans and phytoestrogen metabolites, potential antiestrogens and anticarcinogens, in urine of women on various habitual diets. J Steroid Biochem. 1986 Nov;25(5B):791-7.
- BW Senior, GA Anderson, KD Morley, MA Kerr. Evidence that patients with rheumatoid arthritis have asymptomatic 'non-significant' Proteus mirabilis bacteriuria more frequently than healthy controls. J Infect. 1999 Mar;38(2):99-106.
- L Guilherme, J Kalil. Rheumatic fever: from sore throat to autoimmune heart lesions. Int Arch Allergy Immunol. 2004 May;134(1):56-64.
- L Guilherme, J Kalil, M Cunningham. Molecular mimicry in the autoimmune pathogenesis of rheumatic heart disease. Autoimmunity. 2006 Feb;39(1):31-9.
- G Furneri, LG Mantovani, A Belisari, M Mosca, M Cristiani, S Bellelli, PA Cortesi, G Turchetti. Systematic literature review on economic implications and pharmacoeconomic issues of rheumatoid arthritis. Clin Exp Rheumatol. 2012 Jul-Aug;30(4 Suppl 73):S72-84.
- M Saleem, HJ Kim, MS Ali, YS Lee. An update on bioactive plant lignans. Nat Prod Rep. 2005 Dec;22(6):696-716.
Images thanks to Pacific Northwest National Laboratory via Flickr.