Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Půst před a po chemoterapii v testu
Přenášejí se výhody krátkodobého hladovění během léčby rakoviny zjištěné v laboratoři do klinického prostředí?
První randomizovaná prospektivní klinická studie účinků půstu při chemoterapii, incidence nevolnosti a zvracení při chemoterapii u pacientů s rakovinou byla vydána roku 2014. Jenže pacienti byli psi. Psi s rakovinou docházející do veterinární nemocnice byli randomizováni k 24hodinové hladovce před chemoterapií. A ti, kteří do této skupiny spadali, výrazně méně trpěli zvracením při léčbě, jen 1 z 10 v porovnání s 2 z 3 v kontrolní skupině.
To je skvělé, ale co nám to může říct o lidské medicíně? Evidentně ne moc. Na většinu důkazů na zvířatech se nelze spoléhat ve smyslu, že by nám řekly, zda daná intervence bude nebo nebude mít žádoucí klinický poměr přínosů a rizik u lidí.
Myši například mají metabolismus 7x rychlejší než my. Takže jeden den půstu u nich může vést ke ztrátě 15 % svaloviny. U lidí by k tomu bylo potřeba držet alespoň měsíční půst. Ta dramatická studie na myších, ve které buď 100 % přežilo, nebo 100 % nepřežilo po vysoké dávce chemoterapie v závislosti na tom, zda 60 hodin hladověly nebo ne, co nám může vlastně říci? A když dojde na rakovinu, hlodavci ustojí i obrovské nádory, zatímco lidé obvykle začnou chřadnout a zemřou, jakmile hmota nádoru přesáhne pouhou tisícinu jejich tělesné váhy. Nelze dokonce spolehlivě převést výsledky z jednoho potkana na druhého, ani při použití stejné rodové linie, ale od jiných dodavatelů.
Jediným způsobem jak zjistit, co se stane u lidí, jediným způsobem, jak zaručit, že výsledky budou relevantní, je zkoumat lidi. Teorie zní, že kombinace půstového cyklu s chemoterapií může prodloužit přežití u pacientů s pokročilým stádiem rakoviny. A to jak zpomalením růstu nádorů, tak omezením vedlejších účinků. Možná by půst mohl dokonce nabídnout alternativu k chemoterapii u pacientů s rakovinou v raných stádiích. To vše je však podmíněno potvrzením ve studiích provedených na lidech.
Nejdříve jsme měli případové studie: několika pacientům byly diagnostikovány různé rakoviny a oni si zvolili, že před chemoterapií vyzkouší půst a podělí se o své zkušenosti. Lidé, kteří podstoupili chemoterapii s půstem a bez něj, hlásili ústup únavy, slabosti a zažívacích potíží během půstu. Dokonce se cítili lépe ve všech ohledech a hladovějící skupina vůbec nezvracela. Úbytek na váze prodělaný za pár dní půstu se rychle vrátil zpátky u většiny pacientů a nijak jim neublížil. Takže režim vypadal celkově jako proveditelný, bezpečný a s potenciálem zmírnit vedlejší účinky.
Jistotu nám však dodají jedině randomizované klinické studie. A tady je máme. Pacientky s rakovinou prsu nebo vaječníků podrobeny půstu. Začali 36 hodin před chemoterapií a skončily 24 hodin po ní. Vypadá to, že jim půst zlepšil kvalitu života a pomohl s únavou. Jiná studie však tento příznivý účinek nezaznamenala. Možná se vyskytlo méně toxicity pro kostní dřeň soudě podle vyšších počtů červených krvinek a krevních destiček, avšak žádné přínosy z pohledu ničení bílých krvinek, což jsou imunitní buňky. To je velké zklamání. Možná půst netrval dostatečně dlouho? Půst trval jen 24 hodin před a po.
Aby vědci zjistili optimální délku půstu, rozdělili 20 pacientů s rakovinou do tří skupin: půst 24, 48 nebo 72 hodin. Všichni v 24hodinové skupině po chemoterapii trpěli nevolností, ale v 72hodinové skupině méně než polovina. Většina v 24hodinové skupině zvracela, ale ve skupině s nejdelším půstem nezvracel ani jeden. Skupiny s delším půstem také neměly tolik nervového poškození a funkce kostní dřeně jim léčba tolik nepotlačila. Už po 24 hodinách půstu a dvou cyklech chemoterapie mohou počty bílých krvinek klesnout pod ideální úroveň, ovšem po 72 hodinách půstu chemoterapie sice imunitu ztlumila, ale zcela nevypnula.
Dobře, takže krátkodobý půst může zmírnit toxicitu chemoterapie, ale já chci vědět, jestli díky němu i lépe zafunguje na rakovinu. Systematický posudek z 22 studií zjistil, že celkově půst nejen zmírnil vedlejší účinky chemoterapie jako poškození orgánů, potlačení imunity a úmrtí v důsledku chemoterapie, ale také potlačil růst nádoru, jeho zvětšování a metastázováni. Výsledkem bylo zlepšené přežití, ale téměř všechny ty studie byly na laboratorních zvířatech. Studie na lidech nyní zvládnou pouze vyhodnotit bezpečnost a vedlejších účinky. Schopnost půstu potlačit nádory, například vliv na růst nádoru, metastáze a prognózu, to vše nebylo vyhodnoceno - až do teď. Pokračování příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Safdie FM, Dorff T, Quinn D, et al. Fasting and cancer treatment in humans: A case series report. Aging (Albany NY). 2009;1(12):988-1007.
- Klement RJ, Fink MK. Dietary and pharmacological modification of the insulin/IGF-1 system: exploiting the full repertoire against cancer. Oncogenesis. 2016;5:e193.
- Raffaghello L, Lee C, Safdie FM, et al. Starvation-dependent differential stress resistance protects normal but not cancer cells against high-dose chemotherapy. Proc Natl Acad Sci U S A. 2008;105(24):8215-20.
- Lee C, Raffaghello L, Brandhorst S, et al. Fasting cycles retard growth of tumors and sensitize a range of cancer cell types to chemotherapy. Sci Transl Med. 2012;4(124):124ra27.
- Sun L, Li YJ, Yang X, Gao L, Yi C. Effect of fasting therapy in chemotherapy-protection and tumorsuppression: a systematic review. Transl Cancer Res. 2017;6(2).
- Cheng CW, Adams GB, Perin L, et al. Prolonged fasting reduces IGF-1/PKA to promote hematopoietic-stem-cell-based regeneration and reverse immunosuppression. Cell Stem Cell. 2014;14(6):810-23.
- Dorff TB, Groshen S, Garcia A, et al. Safety and feasibility of fasting in combination with platinum-based chemotherapy. BMC Cancer. 2016;16:360.
- de Groot S, Vreeswijk MPG, Welters MJP, et al. The effects of short-term fasting on tolerance to (Neo) adjuvant chemotherapy in HER2-negative breast cancer patients: a randomized pilot study. BMC Cancer. 2015;15:652.
- Lai M, Chandrasekera PC, Barnard ND. You are what you eat, or are you? The challenges of translating high-fat-fed rodents to human obesity and diabetes. Nutr Diabetes. 2014;4:e135.
- Ioannidis JPA. Extrapolating from animals to humans. Sci Transl Med. 2012;4(151):151ps15.
- Withers SS, Kass PH, Rodriguez CO, et al. Fasting reduces the incidence of delayed-type vomiting associated with doxorubicin treatment in dogs with lymphoma. Transl Oncol. 2014;7(3):377-83.
- de Groot S, Pijl H, van der Hoeven JJM, Kroep JR. Effects of short-term fasting on cancer treatment. J Exp Clin Cancer Res. 2019;38(1):209.
- Bauersfeld SP, Kessler CS, Wischnewsky M, et al. The effects of short-term fasting on quality of life and tolerance to chemotherapy in patients with breast and ovarian cancer: a randomized cross-over pilot study. BMC Cancer. 2018;18(1):476.