Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rajčatové pyré vs. rakovina prostaty
Co se stalo, když pacienti s rakovinou dostávali ¾ šálku konzervované rajčatové šťávy každý den po dobu tří týdnů?
„Občas se stane něco pozitivního také na poli vědy zaměřené na prevenci rakoviny, dokonce i něco týkající se chutných potravin.“ Ano, brokolice a jí příbuzná zelenina je skvělá, ale pro veřejnost může být její konzumace poněkud problematická. Naopak rajčata, ty má rád snad každý, ne?
Naneštěstí studie využívající silné dávky lykopenu ve formě doplňků stravy zjistily (lykopen je antioxidační červený pigment v rajčatech, který je považován za jejich aktivní protirakovinnou složkou) jeho opakované selhání v ochraně před rakovinou a při její léčbě. Dokonce by rakovinu mohl podporovat, protože ve vysokých dávkách, jaké lze získat z doplňků stravy, může lykopen ve skutečnosti působit jako pro-oxidant. Lykopen však zdá se nefunguje ani při nižším dávkování. Víme o silné ochranné korelaci mezi příjmem skutečného celého ovoce a zeleniny a výskytem některých druhů rakovin. Když však uměle suplementujeme pouze jednu složku v podobě pilulky, můžeme narušit zdravou, přirozenou rovnováhu antioxidantů.
Zdá se, že je od lidí docela arogantní myslet si, že dokážeme zreprodukovat příznivé účinky konzumace celého ovoce a zeleniny pouhým přidáním jedné fytochemické látky, která by normálně interagovala s tisíci dalšími sloučeninami, jak to také přirozeně je obsaženo v přírodě. Kromě lykopenu jsou v rajčatech také jiné karotenoidy, například beta-karoten, gamma-karoten, zeta-karoten, fytofluen a fytoen. O všech z nich je známo, že se hromadí v lidské prostatické tkáni. Existuje také řada ne-karotenoidních sloučenin rajčat, které mohou mít protirakovinné účinky, nemluvě o všech sloučeninách, které stále ještě nejsou popsány.
Nejde však o nalezení jedné kouzelné látky; protirakovinné účinky karotenoidů a další fytonutrientů mohou tkvět právě v jejich provázané aktivitě. Například při nízkých koncentracích látek z rajčat, jako jsou fytoen, fytofluen a lykopen, konkrétně při koncentracích, jež jsou naměřeny u lidí, kteří jí běžné množství rajčat, je účinnost těchto látek v boji proti rakovinným buňkám v Petriho misce velmi nízká. Tedy když jsou použity samostatně. Jakmile je však spojíte dohromady, vezmete jednotlivě neefektivní dávky, nějakým způsobem z nich vznikne značně účinný koktejl, potlačující růst buněk rakoviny prostaty.
Stejná synergie se nachází napříč různými potravinami. Kurkumin, žlutý pigment v kurkumě a v kari koření, extrakty z rajčat a vitamín E obsažený v ořeších a semínkách dělají jen málo pro to, aby zabránili stimulaci rakovinných buněk prostaty k růstu – efektivnost je jen 10 %. Všechny tři látky dohromady však potlačují signály k růstu rakoviny o 70 %. Celek je více než jen součet jeho částí.
Co tedy místo podávání lykopenových pilulek pacientům raději nabídnout rajčatové pyré? Třicet dva pacientů s lokalizovaným karcinomem prostaty dostávalo 3/4 šálku konzervovaného rajčatového pyré každý den po dobu 3 týdnů před plánovanou radikální prostatektomií. Hladina PSA v krvi klesla o 17,5 %. PSA, tedy prostatický specifický antigen, je protein produkovaný buňkami prostaty. Jeho zvýšená hladina v krvi se běžně používá pro sledování úspěšnosti léčby rakoviny. Takové zjištění již po 3 týdnech bylo překvapivé. Dietní intervence s použitím rajčatového pyré by tedy mohla snížit koncentraci PSA u mužů s karcinomem prostaty. Navíc klesla i míra poškození DNA bílých krvinek volnými radikály o 21 %. Představte si, jak chudá jejich strava musela předtím být, když jen necelý šálek rajčatového pyré denně stačil ke snížení poškození DNA o více než 1/5.
Dobře, co tedy našli v prostatách pacientů? Tkáň lidské prostaty je považována za obzvlášť citlivou na oxidační poškození DNA volnými radikály. To hraje klíčovou roli ve všech fázích vývoje rakoviny. Příčin může být mnoho, včetně menšího množství enzymů pro opravu DNA. Takže, vědci před experimentem s rajčatovým pyré odebrali pacientům tkáň z biopsií, další vzorky tkáně pak odebrali při operaci po 3 týdnech intervence s rajčatovým pyré. Ve tkáních odebraných pacientům konzumujícím rajčatové pyré bylo nalezeno o 28 % nižší poškození volnými radikály, než bylo očekáváno. Zde je poškození DNA prostaty před doplněním stravy o rajčatové pyré. A zde to samé po 20 dnech konzumace pyré. Zajímavé je, že nebyla nalezena souvislost mezi hladinou lykopenu v prostatě a těmito ochrannými účinky. Rajčata obsahují celou řadu látek, z nichž některé mohou být ještě silnější než lykopen.
Bez ohledu na tuto skutečnost se zdálo, že tato intervence s použitím celistvých potravin, na rozdíl od suplementů s lykopenem, pomohla. Abychom zjistili, jestli vůbec lykopen hraje nějakou roli, musel by člověk testovat rajčata bez obsahu této látky. Jinými slovy – žlutá rajčata. Co tedy srovnat červená rajčata se žlutými, která obsahují všechny složky rajčat, s výjimkou lykopenu, a postavit je proti samotnému lykopenu v pilulce. Vědci tedy podávali lidem koncentrovaný protlak z červených nebo žlutých rajčat, lykopenové pilulky nebo placebo pilulky. Poté jim odebrali krev a pokapali jí buňky rakoviny prostaty rostoucí v Petriho misce.
Ve srovnání s těmi, kteří žádnou účinnou látku nekonzumovali, měl vzorek odebraný lidem konzumujícím pyré z červených rajčat výrazné účinky na redukci rakovinných buněk prostaty. Konkrétně šlo o ovlivnění exprese genu podporujícího růst, nazývaného cyklin D1. Toto snížení exprese genu pomocí konzumace červených rajčat může přispět ke snížení rizika rakoviny prostaty pomocí omezení proliferace buněk. Zdá se, že červené rajče funguje lépe než rajče žluté, lykopen tedy mohl pomoci, ne však ve formě pilulek. Krevní sérum lidí užívajících lykopenovou pilulku tento gen nijak neregulovalo, to nám naznačuje, že by za tím mohlo být něco jiného. Čistý lykopen pak znatelně povzbudil činnost genů podporujících růst rakoviny. Z toho lze usoudit, že bychom měli místo lykopenu upřednostňovat konzumaci rajčat.
Jak nejlépe na to? Jistá manželka napsala redakci časopisu Harvard Men's Health Watch, že by její manžel chtěl pomoci své prostatě pizzou. Na to ji lékař odpověděl: „Dobře, co takhle pizza bez sýru a s brokolicí namísto salámu? Případně by také mohl jednoduše pít rajčatovou šťávu.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Craig WJ. Phytochemicals: guardians of our health. J Am Diet Assoc. 1997 Oct;97(10 Suppl 2):S199-204.
- Sapone A, Canistro D, Melega S, Moles R, Vivarelli F, Paolini M. On enzyme-based anticancer molecular dietary manipulations. J Biomed Biotechnol. 2012;2012:790987.
- Talvas J, Caris-Veyrat C, Guy L, Rambeau M, Lyan B, Minet-Quinard R, Lobaccaro JM, Vasson MP, Georgé S, Mazur A, Rock E. Differential effects of lycopene consumed in tomato paste and lycopene in the form of a purified extract on target genes of cancer prostatic cells. Am J Clin Nutr. 2010 Jun;91(6):1716-24.
- Kumar NB, Besterman-Dahan K, Kang L, Pow-Sang J, Xu P, Allen K, Riccardi D, Krischer JP. Results of a Randomized Clinical Trial of the Action of Several Doses of Lycopene in Localized Prostate Cancer: Administration Prior to Radical Prostatectomy. Clin Med Urol. 2008 Apr 16;1:1-14.
- Linnewiel-Hermoni K, Khanin M, Danilenko M, Zango G, Amosi Y, Levy J, Sharoni Y. The anti-cancer effects of carotenoids and other phytonutrients resides in their combined activity. Arch Biochem Biophys. 2015 Apr 15;572:28-35.
- Sporn MB, Liby KT. Is lycopene an effective agent for preventing prostate cancer? Cancer Prev Res (Phila). 2013 May;6(5):384-6.
- Gontero P, Marra G, Soria F, Oderda M, Zitella A, Baratta F, Chiorino G, Gregnanin I, Daniele L, Cattel L, Frea B, Brusa P. A randomized double-blind placebo controlled phase I-II study on clinical and molecular effects of dietary supplements in men with precancerous prostatic lesions. Chemoprevention or "chemopromotion"? Prostate. 2015 Aug 1;75(11):1177-86.
- Chen L, Stacewicz-Sapuntzakis M, Duncan C, Sharifi R, Ghosh L, van Breemen R, Ashton D, Bowen PE. Oxidative DNA damage in prostate cancer patients consuming tomato sauce-based entrees as a whole-food intervention. J Natl Cancer Inst. 2001 Dec 19;93(24):1872-9.
- Gann PH, Khachik F. Tomatoes or lycopene versus prostate cancer: is evolution anti-reductionist? J Natl Cancer Inst. 2003 Nov 5;95(21):1563-5.
- Lowe GM, Booth LA, Young AJ, Bilton RF. Lycopene and beta-carotene protect against oxidative damage in HT29 cells at low concentrations but rapidly lose this capacity at higher doses. Free Radic Res. 1999 Feb;30(2):141-51.
- Bowen P, Chen L, Stacewicz-Sapuntzakis M, Duncan C, Sharifi R, Ghosh L, Kim HS, Christov-Tzelkov K, van Breemen R. Tomato sauce supplementation and prostate cancer: lycopene accumulation and modulation of biomarkers of carcinogenesis. Exp Biol Med (Maywood). 2002 Nov;227(10):886-93.
Icons created by Aetem Kovyazin, and Alina Oleynik from The Noun Project. Image credit: Daniel Means. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.