Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rajčatový efekt
Proč zdravotnická zařízení často ignorují vysoce účinné metody léčby, například rostlinnou stravu a její užitečnost v prevenci i léčbě srdečního onemocnění?
Ve svém průlomovém článku „Řešení epidemie koronárního arteriálního onemocnění prostřednictvím rostlinné stravy“ doktor Caldwell Esselstyn konstatuje, že naštěstí „máme znalosti o tom, jak tomuto onemocnění zabránit, zastavit ho a selektivně zvrátit. „Nicméně,“ smutně pokračuje, „naneštěstí naše instituce nemají kapacitu, aby tyto informace předaly veřejnosti.“
Obviňuje vazby na průmysl a politiku, které vedou ke střetu zájmů „v rámci našich soukromých i státních zdravotnických zařízení, a ohrožují přesnost toho, jak je veřejnost informována. Jedná se o naprosté porušení morálního imperativu lékařské profese. Nyní je čas, abychom sebrali odvahu k pionýrské práci.“ A uzavírá: „Věda… musí diktovat výživová doporučení.“ Konec konců, „skutečnost, že veganská strava s nízkým obsahem tuků a bohatá na vlákninu pravděpodobně snižuje riziko většiny typů rakoviny, ischemické choroby srdeční a jejích komplikací, obezity, diabetu, hypertenze, osteoporózy, roztroušené sklerózy, žlučových i ledvinových kamenů, apendicitidy, divertikulitidy, hiatální kýly, křečových žil, hemoroidů, a možná i hlavních metabolických komplikací těhotenství – tedy poruch, které jsou v západní společnosti dohromady odpovědné za většinu úmrtí a hospitalizací – by měla stačit k tomu, abychom ji doporučovali. Ti, kteří jsou ve svém životním stylu ochotni udělat méně výrazné změny, by měli být podpořeni ke snížení spotřeby živočišných produktů do té míry, jak to jen dokážou.“
V průběhu psaní tohoto článku o srovnání endokrinologických účinků rostlinných a živočišných bílkovin byl samotný výzkumník ohromen jednoznačností důkazů a přiznal, že „během výzkumu a psaní tohoto článku mě má zjištění přiměla stát se veganem.“ Proč v rámci vědecké a lékařské společnosti více lidí podobně neoslavuje konzumaci rostlinné stravy?
Částečným důvodem může být „rajčatový efekt“. Tento výraz se objevil v časopise Journal of the American Medical Association před 27 lety. Rajčatový efekt popisuje odmítnutí vysoce účinných terapií zdravotnickým establishmentem, protože jsou v rozporu s převládající konvenční moudrostí. Rajčata, dovážená z Nového světa „se asi od roku 1560 stala základem kontinentální evropské stravy… Ve stejnou době byla v Severní Americe zcela zavrhována (doslova po celá staletí)… Důvod… je jednoduchý: byla jedovatá. Všichni věděli, že jsou jedovatá, přinejmenším všichni v Severní Americe. Bylo to jasné.“ Zdá se, že se to konečně změnilo až v roce 1820, kdy jeden chlapík na cestě k soudu snědl rajče a přežil. A dnes se rajčat ve Spojených státech prodává za miliardy dolarů.
Příklady tohoto rajčatového efektu – otrocké oddanosti ortodoxním názorům jsou zmiňovány v lékařství. Například ignorování úspěšného používání této rostliny při léčbě dny po celá tisíciletí – než moderní medicína „objevila“ lék kolchicin. Úspěšné užívání aspirinu po dobu takřka 3000 let v podobě extraktu z vrbové kůry bylo také ignorováno.
Rád bych ale rozšířil analogii rajčatového efektu na oblast výživy. Například tisíce lidí umíraly na kurděje, tedy nedostatek vitamínu C, ještě sto let po tom, co se zjistilo, že je dokáže vyléčit šťáva z citronů. Nemoc byla totiž považována za nerovnováhu tělních tekutin; jakou roli by mohla hrát konzumace ovoce?
O sto let později, v polovině 18. století, přišlo lidstvo na brilantní nápad obrousit rýži z hnědé na bílou, což v Asii způsobilo epidemii náhlých úmrtí na infarkt. Miliony lidí zemřely na beri-beri, nedostatek vitaminu B, postihující srdeční sval. Opět byla nalezena léčba – rýžové otruby nebo čaj z rýžových otrub, ale lidé umírali po desetiletí, než se lékařská komunita konečně probudila a léčbu přijala.
Dnes tady máme další epidemii náhlých úmrtí na srdeční infarkt. Je také způsobena stravou, a také na ni existuje lék. Jak dlouho budeme muset čekat? McCarty končí svůj příspěvek: „Mám podezření, že jednoduché doporučení ‘Nejezte živočišné produkty’ má potenciál učinit pro zdraví obyvatel světa více než veškerá nesrozumitelná moudrost, ukrytá ve všech lékařských knihovnách dohromady.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Esselstyn CB Jr. Resolving the Coronary Artery Disease Epidemic Through Plant-Based Nutrition. Prev Cardiol. 2001 Autumn;4(4):171-177.
- Goodwin JS, Goodwin JM. The tomato effect. Rejection of highly efficacious therapies. JAMA. 1984 May 11;251(18):2387-90.
- Bartholomew M. James Lind's Treatise of the Scurvy (1753). Postgrad Med J. 2002 Nov;78(925):695-6.
- Kong MH, Fonarow GC, Peterson ED, Curtis AB, Hernandez AF, Sanders GD, Thomas KL, Hayes DL, Al-Khatib SM. Systematic review of the incidence of sudden cardiac death in the United States. J Am Coll Cardiol. 2011 Feb 15;57(7):794-801.
- Martin W. The beriberi analogy to myocardial infarction. Med Hypotheses. 1983 Feb;10(2):185-98.
- McCarty MF. Vegan proteins may reduce risk of cancer, obesity, and cardiovascular disease by promoting increased glucagon activity. Med Hypotheses. 1999 Dec;53(6):459-85.
Images thanks to Lestath and Brinerustle via Wikipedia Commons as well as the University of Virginia.