Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rakovina přerušena: česnek a flavonoidy
Česnek a flavonoidy nacházející se v ovoci, zelenině, ořeších a obilovinách dokáží chránit naši DNA před poškozením mutagenními chemikáliemi vznikajícími při tepelné úpravě masa.
Pamatujete si tuto studii, ve které česnek získal první místo jako nejlepší zelenina pro boj s rakovinou? Podívejme se, co dokáže.
Tomuto testu se říká kometová analýza, v současné době jde o standardní techniku pro vyhodnocení poškození DNA. To, co nyní vidíte, je DNA jediné buňky, zdravé lidské prsní buňky vizualizované pod fluorescenčním mikroskopem. Působí na ni elektrické pole, které se snaží vytlačit záporně nabité DNA na pravou stranu. Za normálních okolností naše DNA drží v nadšroubicovém vinutí pevně pohromadě. Pokud však přidáte karcinogen, v tomto případě PhIP, látku z tepelně upraveného masa, karcinogen naši DNA doslova rozbije. Zde můžete pozorovat odtržené kusy DNA, které se vzdalují do strany a vytvářejí něco, co vzhledem připomíná ocas komety. Proto se také tomuto testu říká kometová analýza. Čím je ocas větší, tím více DNA bylo roztříštěno na kusy.
Pokud však tento experiment zopakujete, tentokrát nejen se stejným množstvím karcinogenu, ale také s trochou fytoživin z česneku, co se asi stane? K určitému poškození DNA stále dojde, ale není tak velké jako předtím. Který druh česneku by mohl účinkovat nejlépe? Česnek, nebo sloní česnek, známý jako česnek pro lidi, kteří nemají rádi klasický česnek? Vypadá to, že pravý česnek je nejlepší.
A co takhle flavonoidy nacházející se „v ovoci, zelenině, oříšcích a obilovinách?“ Zde je 100 nejlepších zdrojů na světě. Mají také ochranný účinek a zabraňují poškození DNA způsobené mutagenem z masa? Vědci odebrali bílé krvinky zdravých jedinců a pacientů s rakovinou tlustého střeva a vystavili je zvyšujícím se dávkám dvou karcinogenů z tepelně upraveného masa: IQ (najdeme ho převážně ve smažené slanině a pečených rybách) a PhIP (nachází se většinou ve smažené slanině, rybách a kuřecím mase). Opět použili kometovou analýzu a měřili, kolik DNA se oddělí a vytvoří ocas komety. A jak sami vidíte, se zvyšující se koncentrací masných mutagenů se zvyšuje také poškození DNA.
Poté pokračovali v nejvyšším dávkování mutagenu, ale tentokrát k němu začali přidávat také některé rostlinné fytoživiny: quercetin, který se nachází v jablkách, červených cibulích a bobulovinách a rutin, který je obsažen v citrusech, pohance a chřestu. I když na DNA stále působila nejvyšší dávka karcinogenu, po přidání rostlinných fytoživin se míra poškození začala zmenšovat. K tomu došlo u zdravých jedinců (plná čára) i u pacientů s rakovinou (přerušovaná čára).
Já bych však chtěl, abyste si všimli ještě něčeho jiného. I při nulové koncentraci chemikálií z tepelně upraveného masa docházelo u pacientů s rakovinou k většímu poškození DNA bílých krvinek. Neměli přitom rakovinu krve, měli rakovinu tlustého střeva. I když byla rakovina pouze v jejich tlustém střevě, celé tělo bylo postiženo chorobným stavem. Celé tělo bylo vystaveno zvýšenému oxidativnímu stresu, který způsoboval „výrazně větší poškození DNA.“ Možná také nejprve došlo k poškození DNA, a jde vlastně o jeden z důvodů, proč se u nich rakovina vlastně objevila.
Ať tak či onak, u pacientů s rakovinou dochází „k menšímu snížení navozeného poškození DNA,“ což naznačuje, že „k dosažení stejného ochranného účinku by bylo nutno použít vyšší koncentrace flavonoidů.“ Takže oběti rakoviny (a jiných chronických nemocí) potřebují jíst ještě více ovoce a zeleniny, aby snížili škody napáchané karcinogeny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S. Choudhary, S. Sood, R. L. Donnell, H.-C. R. Wang. Intervention of human breast cell carcinogenesis chronically induced by 2-amino-1-methyl-6-phenylimidazo[4,5-b]pyridine. Carcinogenesis 2012 33(4):876 - 885
- M. Kurzawa-Zegota, M. Najafzadeh, A. Baumgartner, D. Anderson. The protective effect of the flavonoids on food-mutagen-induced DNA damage in peripheral blood lymphocytes from colon cancer patients. Food Chem. Toxicol. 2012 50(2):124 - 129
- B. N. Fink, S. E. Steck, M. S. Wolff, J. A. Britton, G. C. Kabat, M. M. Gaudet, P. E. Abrahamson, P. Bell, J. C. Schroeder, S. L. Teitelbaum, A. I. Neugut, M. D. Gammon. Dietary flavonoid intake and breast cancer survival among women on Long Island. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2007 16(11):2285 - 2292
- X. Lu, C. F. Ross, J. R. Powers, D. E. Aston, B. A. Rasco. Determination of total phenolic content and antioxidant activity of garlic (Allium sativum) and elephant garlic (Allium ampeloprasum) by attenuated total reflectance-Fourier transformed infrared spectroscopy. J. Agric. Food. Chem. 2011 59(10):5215 - 5221
- C. Wilson, A. Aboyade-Cole, O. Newell, E. Darling-Reed, E. Oriaku, R. Thomas. Diallyl sulfide inhibits PhIP-induced DNA strand breaks in normal human breast epithelial cells. Oncology Reports 2007 17(NA):807-811
- K. Puangsombat, P. Gadgil, TA. Houser, MC. Hunt, JS. Smith. Occurrence of heterocyclic amines in cooked meat products. Meat Sci. 2012 Mar;90(3):739-46. Epub 2011 Nov 9.
Images thanks to Paul-W and FoodMayhem.com via flickr; Evan-Amos, Ranveig, and Amada44 Ekko via Wikimedia; and University of Leeds Computational Biophysics Group