
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Rakovina prsu a alkohol: kolik je bezpečné množství?
Takřka 5 000 úmrtí na rakovinu prsu ročně můžeme přisoudit mírnému pití alkoholu (max. 1 nápoj denně).
V nedávné době IARC, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, což je oficiální orgán Světové zdravotnické organizace (WHO), který rozhoduje o tom, co je a co není rakovinotvorné, vydala prohlášení, že alkoholické nápoje – a to veškeré alkoholické nápoje, mají být pro lidi považovány za karcinogenní.
Nejnovější výzkum se zaměřil na acetaldehyd, první a nejvíce toxický metabolit alkoholu jakožto látku způsobující rakovinu. Zdá se, že bakterie v našich ústech alkohol oxidují na karcinogen zvaný acetaldehyd, který poté spolkneme.
Existují přesvědčivé důkazy, že konzumace alkoholu zvyšuje riziko rakoviny prsu, ale většina údajů byla získána ze studií, která se soustředily na vliv středního nebo vysokého příjmu alkoholu, zatímco jen málo víme o mírném pití alkoholu, čímž se myslí do jedné skleničky denně. Proto byla provedena tato nová metaanalýza studií, které porovnávají lehké pijáky s nepijáky, a objevilo se slabé, ale významné spojení s rakovinou prsu, podložené výsledky více než stovky studií. Odhaduje se, že přibližně 5 000 úmrtí na rakovinu prsu za rok lze přičíst na vrub pití malého množství alkoholu, což znamená, že téměř 5 000 žen, které zemřely na rakovinu prsu, možná nemusely zemřít, pokud by se konzumaci alkoholu zcela vyhnuly.
A proto byl lékařském časopise Breast publikován úvodník, který dospěl k závěru: „Ženy, které pravidelně konzumují alkohol, mají zvýšené riziko rakoviny prsu, jež je závislé na dávce, ale bez prahové hodnoty, „ což znamená, že zřejmě neexistuje žádná míra konzumace alkoholu, která by riziko rakoviny prsu alespoň minimálně nezvyšovala. Takže není „žádná bezpečná podprahová úroveň“. Zdá se, že jakákoli míra konzumace alkoholu zvyšuje riziko rozvoje rakoviny související s alkoholem. Například v harvardské studii zdravotních sester se ukázalo, že i konzumace méně než jednoho nápoje denně může být spojena s mírným zvýšením rizika.
Zapomeňte na jeden drink, co takhle pouhý doušek? Nová studie zjistila, že dokonce jen to, že v ústech podržíte lžičku tvrdého alkoholu po dobu pěti vteřin, a pak ho vyplivnete, vede ke karcinogenní koncentraci acetaldehydu, který se v ústní dutině okamžitě vytvoří z alkoholu po pouhém doušku silného alkoholického nápoje. A jeho vliv trvá asi deset minut poté, co ho vyplivnete. A to jste ho ani nevypili!
Dokonce i ústní voda obsahující alkohol vám může způsobit nárůst karcinogenního vlivu. Vědci dospěli k závěru, že „celkově vzato při užívání ústní vody obsahující alkohol existuje poměrně malé bezpečnostní rozpětí.“ Typické použití dosáhne koncentračního rozsahu, při jehož překročení lze očekávat nepříznivé účinky. „Dokud nebude vytvořen pevnější vědecký základ pro prahovou úroveň acetaldehydu ve slinách, obezřetná politika veřejného zdraví by obecně měla doporučovat se užívání alkoholu v takových produktech vyvarovat.“ Tak proč nemáme stejná doporučení pro alkoholické nápoje?
Harvardská studie uzavírá: „Ženy budou muset individuálně porovnat riziko lehkého až mírného užívání alkoholu na vývoj rakoviny prsu oproti jeho přínosům pro prevenci srdečních onemocnění, aby udělaly nejlepší osobní volbu týkající se konzumace alkoholu.“ Mluví o slavné křivce ve tvaru písmene J. Zatímco kouření je špatné a více kouření je ještě horší, nebo pohyb je dobrý a více pohybu ještě lepší, zdá se, že u alkoholu existuje příznivý účinek malých dávek. Šest piv denně zvyšuje celkovou úmrtnost, ale stejně tak i naprostá abstinence. Hlavní zabiják žen není rakovina prsu, jsou to srdeční onemocnění, a jeden drink denně riziko srdečních onemocnění snižuje.
Ale proč riziko srdečních onemocnění jen snižovat, když ho můžete téměř úplně odstranit pomocí zdravé výživy? Rostlinná strava, která vylučuje určité rostlinné nápoje, může totiž být pro celkové přežití to nejlepší.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D. W. Lachenmeier, S. Gumbel-Mako, E.-M. Sohnius, A. Keck-Wilhelm, E. Kratz, G. Mildau. Salivary acetaldehyde increase due to alcohol-containing mouthwash use: A risk factor for oral cancer. Int. J. Cancer 2009 125(3):730 - 735
- M. Gronbaek. The positive and negative health effects of alcohol- and the public health implications. J. Intern. Med. 2009 265(4):407 - 420
- V. Bagnardi, M. Rota, E. Botteri, I. Tramacere, F. Islami, V. Fedirko, L. Scotti, M. Jenab, F. Turati, E. Pasquali, C. Pelucchi, R. Bellocco, E. Negri, G. Corrao, J. Rehm, P. Boffetta, C. La Vecchia. Light alcohol drinking and cancer: A meta-analysis. Ann. Oncol. 2012 24(2):301-308
- H. K. Seitz. Alcohol and breast cancer. Breast 2012 21(4):426 - 427
- H. K. Seitz, C. Pelucchi, V. Bagnardi, C. La Vecchia. Epidemiology and pathophysiology of alcohol and breast cancer: Update 2012. Alcohol Alcohol. 2012 47(3):204 - 212
- K. Linderborg, M. Salaspuro, S. Väkeväinen. A single sip of a strong alcoholic beverage causes exposure to carcinogenic concentrations of acetaldehyde in the oral cavity. Food Chem. Toxicol. 2011 49(9):2103 - 2106
- Friedenson B. Alcohol, acetaldehyde and breast cancer risk. Breast. 2012 Aug;21(4):612. Epub 2012 Apr 16.
- Ronksley PE, Brien SE, Turner BJ, Mukamal KJ, Ghali WA. Association of alcohol consumption with selected cardiovascular disease outcomes: a systematic review and meta-analysis. BMJ. 2011 Feb 22;342:d671. doi: 10.1136/bmj.d671.
- H. K. Seitz, F. Stickel. Molecular mechanisms of alcohol-mediated carcinogenesis. Nat. Rev. Cancer 2007 7(8):599 - 612
- Robert Baan, Kurt Straif, Yann Grosse, Béatrice Secretan, Fatiha El Ghissassi, Véronique Bouvard, Andrea Altieri, Vincent Cogliano. Carcinogenicity of alcoholic beverages. http://oncology.thelancet.com 2007 8(4):292 - 293.
- W. Y. Chen, B. Rosner, S. E. Hankinson, G. A. Colditz, W. C. Willett. Moderate alcohol consumption during adult life, drinking patterns, and breast cancer risk. JAMA 2011 306(17):1884 - 1890
Images thanks to zyphichore via flickr
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
