Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Reakce medicíny na měnící se vědecké poznatky o bezpečnosti fluoridů
Jak reagovala lékařská a stomatologická komunita na to, že američtí regulátoři fluoridace vody přešli z domněle bezpečné na domněle nebezpečnou?
Pracovníci National Toxicology Program, spadající pod Public Health Service společně s CDC, FDA a NIH, zasvěcují svůj čas analýze znepokojujících činitelů, aby identifikovali jakékoliv možné toxické účinky. Jak lékařská komunita zareagovala na předběžný závěr jejich nedávného systematického posudku, který vyznívá tak, že fluorid je předpokládané nebezpečí pro kognitivní neurologický vývoj lidí? K tomu vědci dospěli na základě studií ukazujících nižší IQ při vyšším vystavení fluoridu.
Co uděláte, když současný výzkum odporuje veřejným zvyklostem, když nové důkazy nejsou v souladu s dosavadními přesvědčeními? Zdravotnické autority nadále usuzují, že fluorid je jednoznačně bezpečný, navzdory novým studiím z nedávných let spojujícím vystavení fluoridu v těhotenství s nežádoucími účinky na vývoj mozku plodu. Stále máme dokumenty popisující jak lidem „prodat“ fluoridaci pitné vody. Cílí na sociální média a šíření fluoridových „dezinformací“ mezi jednotlivci. Vyhledávače mají prý být přinejmenším povzbuzovány k označování a upozorňování na výsledky, které vedou k „dezinformacím“ o fluoridaci vody a naznačují její nežádoucí účinky. Při prosazování podpory komunitní fluoridace vody možná ani nechceme zmiňovat její bezpečnost, protože hrozí, že se někdo bude na rizika ptát. Pokud říkáte, že je to bezpečné, vyplyne na mysl otázka „A není to nebezpečné?“ Možná bychom vůbec neměli mluvit o tom, zda je to bezpečné.
Tendence ignorovat nové důkazy nepodléhající široce uznávanému přesvědčení může bránit naší reakci na včasné varování před možnou vývojovou neurotoxicitou fluoridu. Někteří jsou tak zakořeněni ve svých představách o fluoridaci, že nepřehodnotí svůj postoj, nehledě na to, co ukáže nejnovější výzkum. Paradoxně to byli odpůrci fluoridace, kdo byl obviňován z „protivědeckých postojů“, ale nyní jsou to zastánci fluoridace.
Jeden z nejkřehčích argumentů pro fluoridaci, na jaký jsem zatím narazil, je že fluorid nemůže ublížit IQ, protože během posledního půl století fluoridace došlo k nárůstu, nikoliv poklesu IQ. Ohromujícím paradoxem je, že značný podíl na nárůstu IQ může mít odstranění jiného neurotoxického prvku, olova. Stojí za to si připomenout, že věda okolo neurovývojového nebezpečí nízkoúrovňového vystavení olovu byla taktéž hořce zpochybňována, dokonce za pomocí podobných argumentů, jaké slýcháme dnes v debatě okolo fluoridace.
Pár let před zákazem olovnatého benzínu v USA metaanalýza vystavení olovu u dětí a vlivu na jejich IQ disponovala jen 24 studiemi na lidech, všechny byly průřezové a typická související ztráta inteligence byla asi 4 IQ body. Současná data naznačují podobnou ztrátu IQ z fluoridace a disponují ještě silnějšími důkazy.
Tiskový mluvčí American Dental Association na nové důkazy zareagoval vyzdvihnutím toho, že některá města, která ukončila fluoridaci vody, pozorují nárůst výskytu zubních kazů. Ok. To je docela zvláštní reakce na data naznačující potenciál trvalého poškození mozků dětí. Vím, že je to zubařský spolek, ale jak mohou tak jednoduše ignorovat vážná výstražná znamení o potenciální neurotoxicitě jen pro dobro redukce kazů? Tím neříkám, že zubní kazy nejsou vážným zdravotním problémem. Existují však způsoby, jak získat přínosy v prevenci kazů z fluoridu i bez jeho rizik. Jelikož primární přínosy vyvstávají z místního působení na zubní sklovinu, ale primární rizika vyvstávají ze systémového vstřebávání, můžeme následovat evropského příkladu a bezpečně získat přínosy fluoridu přidáním do zubních past a ústních vod. V Evropě 98 % populace pije nefluoridovanou vodu. Několik zemí včetně Francie, Německa, Nizozemska, Dánska a Švédska zakázalo fluoridaci již před desítkami let ve prospěch zubní pasty s fluoridem. Před více než deseti lety oficiální vědecká komise pro zdravotní rizika EU dospěla k závěru, že místní podávání fluoridu je pro prevenci kazů nejúčinnější a přidávání fluoridu do pitné vody nemá žádnou zjevnou výhodu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org