Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Regenerace po sportu bez narušení adaptačních mechanizmů
Mohly by antioxidační a protizánětlivé vlastnosti rostlinné stravy zmenšit některé z přínosů pohybové aktivity?
Běžcům, kteří se účastní ultramaratonu, se během závodu vytváří tolik volných radikálů, že u značného počtu jejich buněk dochází k poškození DNA. Někteří vidí v tomto nárůstu množství volných radikálů, které je vyvolané pohybem, zvláštní paradox. Jak je možné, že jednoznačně zdravá aktivita, tedy pohyb, má takový škodlivý dopad a vede k poškození nejrůznějších molekul a tkání?
Je v tom určitě nedorozumění; cvičení samo o sobě nemusí být nutně zdravým jednáním, přínosná je zejména regenerace po cvičení, která má zdravotní benefity. To jen k tvrzení, že „co nás nezabije, to nás posílí.“ Existují i další tvrzení, například: „Během cvičení se ukázalo, že se zesílila antioxidační ochrana díky zvýšení činnosti antioxidačních enzymů.“ Během závodění mohou ti, kdo běží ultramaraton, utrpět jistou formu zásahů do DNA. Zhodnoťme to ale ještě o týden později.
Šest dnů po závodě úroveň poškození DNA nebyla stejná jako výchozí, ale byla podstatně nižší, pravděpodobně kvůli tomu, že buňky zintenzivnily svou antioxidační obranu. Je tedy možné, že cvičením vyvolané oxidativní poškození je prospěšné, obdobně jako například očkování. Možná, že mírným „vychýlením těla z rovnováhy“ navodíme takovou odpověď, která je příznivá z dlouhodobého hlediska.
Tento mechanizmus, který vyrovnává poškození a dokáže aktivovat ochranné mechanismy, označujeme výrazem „horméza“. Například herbicidy působí úhyn rostlin. Ale v nízkých dávkách mohou podpořit jejich růst. Pravděpodobně to je způsobeno stresem rostliny, která pak mobilizuje své zdroje k úspěšnému boji.
Ale zastavme se na chvíli. Může konzumace rostlinné stravy bohaté na antioxidanty a protizánětlivé složky oslabovat tuto adaptační reakci? Viděli jsme, že bobule zmírňují zánětlivé poškození svalů a listová zelenina redukuje poškození DNA volnými radikály. Hořká čokoláda a rajčatová šťáva vykazují podobné účinky. Flavonoidní fytonutrienty v ovoci, zelenině a luštěninách zřejmě inhibují aktivitu xantinoxidázy, jež značně přispívá k tvorbě volných radikálů během cvičení. Sacharidy v rostlinných potravinách mohou snižovat hladinu stresových hormonů.
V roce 1999 se objevila jistá teoretická obava. Možná, že tvorba volných radikálů během cvičení je dobrá věc a vyšší konzumace některých antioxidantů může narušit tyto nezbytné adaptační procesy. Snížíte-li poškození tkáně volnými radikály, pak nemusí docházet ke zvýšení aktivity antioxidačních enzymů.
Vědci reagovali, že i když je pravděpodobné, že jsou svalové poškození, rozvoj zánětu i oxidační stres důležitými faktory adaptačního procesu, jejich minimalizace může zlepšit obnovu tak, že zvládnete více trénovat a podávat lepší výkon. Na obou stranách tedy existují určité teorie nabízející vysvětlení. Jak to však dopadne, když to začneme zkoumat podrobněji? Co ukazují nalezená data?
Zatímco antioxidanty nebo doplňky stravy s protizánětlivým efektem mohou těmto adaptačním mechanizmům bránit, odborníci zjistili, že extrakt z bobulí, v této studii konkrétně černý rybíz, i přes vysoký obsah antioxidantů a protizánětlivých složek, ve skutečnosti ještě zvýraznil zdravotní benefity pravidelného cvičení.
Užíváte-li však antioxidanty formou doplňků stravy, například vitamín C nebo E, tak sice snížíte vliv stresu vyvolaného cvičením, ale zároveň tím můžete blokovat vlastní antioxidační aktivity enzymu, které jsou cvičením aktivovány. Možná taková podpora není třeba, pokud nedochází k významnějšímu poškození, ale doplňky s vitamínem C mohou v první řadě negativně ovlivnit fyzickou výkonnost. Avšak z rostlinných potravin patrně získáváte to nejlepší z obou stran.
Podívejte se na nedávno provedenou studii s aloisií citronovou, což je vlastně bylinný čaj bohatý na antioxidanty. Vykazuje ochranu před oxidačním poškozením, redukuje symptomy svalového poškození a zánětu, to vše bez blokády buněčné adaptace během cvičení. Ukázalo se, že aloisie citronová nemá vliv na zvýšení odpovědi antioxidačního enzymu v souvislosti cvičením. Naopak, aktivita glutathion reduktázy byla dokonce vyšší ve skupině konzumující tuto rostlinu. Zde je patrna míra aktivity antioxidačních enzymů před a po 21 dnech intenzivního běhání, které prováděla kontrolní skupina. Díky všem škodlivým radikálům tělo začalo aktivovat svou antioxidační obranu. Ale po konzumaci zeleného čaje dochází nejen k redukci poškození díky antioxidačním fytonutrientům, navíc dochází i k posílení obrany, která je v tomto případě ještě lepší.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- N. B. J. Vollaard, J. P. Shearman, C. E. Cooper. Exercise-induced oxidative stress:Myths, realities and physiological relevance. Sports Med. 2005 35(12):1045 - 1062.
- A. Mastaloudis, T.-W. Yu, R. P. O'Donnell, B. Frei, R. H. Dashwood, M. G. Traber. Endurance exercise results in DNA damage as detected by the comet assay. Free Radic. Biol. Med. 2004 36(8):966 - 975.
- J. Kaiser. Hormesis. Sipping From a Poisoned Chalice. Science. 2003 302(5644):376-379.
- D. Trapp, W. Knez, W. Sinclair. Could a vegetarian diet reduce exercise-induced oxidative stress? A review of the literature. J Sports Sci. 2010 28(12):1261 - 1268.
- G. Howatson, M. P. McHugh, J. A. Hill, J. Brouner, A. P. Jewell, K. A. van Someren, R. E. Shave, S. A. Howatson. Influence of tart cherry juice on indices of recovery following marathon running. Scand J Med Sci Sports. 2010 20(6):843 - 852.
- G. Davison, R. Callister, G. Williamson, K. A. Cooper, M. Gleeson. The effect of acute pre-exercise dark chocolate consumption on plasma antioxidant status, oxidative stress and immunoendocrine responses to prolonged exercise. Eur J Nutr. 2012 51(1):69-79.
- L. Ramaswamy, K. Indirani. Effect of supplementation of tomato juice on the oxidative stress of selected athletes. J Int Soc Sports Nutr. 2011 8(Suppl 1):P21.
- M. J. Jackson. Free radicals in skin and muscle: damaging agents or signals for adaptation? Proc Nutr Soc. 1999 58(3):673-676.
- M. McHugh. The health benefits of cherries and potential applications in sports. Scand J Med Sci Sports. 2011 21(5):615 - 616.
- K. A. Lyall, S. M. Hurst, J. Cooney, D. Jensen, K. Lo, R. D. Hurst, L. M. Stevenson. Short-term blackcurrant extract consumption modulates exercise-induced oxidative stress and lipopolysaccharide-stimulated inflammatory responses. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2009 297(1):R70-R81.
- L. Funes, L. Carrera-Quintanar, M. Cerdán-Calero, M. D. Ferrer, F. Drobnic, A. Pons, E. Roche, V. Micol. Effect of lemon verbena supplementation on muscular damage markers, proinflammatory cytokines release and neutrophils' oxidative stress in chronic exercise. Eur J Appl Physiol. 2011 111(4):695-705.
- A. Nagao, M. Seki, H. Kobayashi. Inhibition of xanthine oxidase by flavonoids. Biosci Biotechnol Biochem. 1999 63(10):1787-1790.
- C. Spanou, A. S. Veskoukis, T. Kerasioti, M. Kontou, A. Angelis, N. Aligiannis, A. L. Skaltsounis, D. Kouretas. Flavonoid glycosides isolated from unique legume plant extracts as novel inhibitors of xanthine oxidase. PLoS One. 2012 7(3):e32214.
- M. Gleeson. Can nutrition limit exercise-induced immunodepression? Nutr Rev. 2006 64(3):119-131.
- M. Ristow, K. Zarse, A. Oberbach, N. Klöting, M. Birringer, M. Kiehntopf, M. Stumvoll, C. R. Kahn, M. Blüherc. Antioxidants prevent health-promoting effects of physical exercise in humans. Proc Natl Acad Sci U S A. 2009 May 106(21):8665–8670.
- A. J. Braakhuis. Effect of vitamin C supplements on physical performance. Curr Sports Med Rep. 2012 11(4):180-184.
Images thanks to theboybg and Wolf Gang via flickr