Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Role drůbežích virů v rakovině u člověka
Představuje drůbeží herpes virus způsobující rakovinu riziko i pro veřejné zdraví?
Výskyt rakoviny poslední půl století roste, otázkou je proč? Inu, až 20 % všech rakovin je způsobeno infekcemi, převážně virového původu. To je informace, kterou máme už asi 100 let; tehdy byly u kuřat objeveny viry způsobující rakovinu. Je opravdu ostuda, že dr. Rous za to tehdy nedostal Nobelovu cenu. Tento převratný objev byl řádně oceněn až o 55 let později.
Jestliže jsou kuřata infikována viry způsobujícími rakovinu, jak jsou na tom lidé, kteří s kuřaty manipulují nebo jedí drůbeží maso? Obavy z potenciální infekčnosti rakovinotvorných virů pocházejících od hospodářských zvířat jsou vznášeny již po desetiletí. První otázkou bylo, jestli máme nějaké důkazy o lidské expozici těmto virům. Ano, máme, lidé mají protilátky k těmto rakovinotvorným slepičím virům ve svém krevním řečišti. To naznačuje, že virus pro naše tělo není cizí.
Dobře, ale máme také nějaké důkazy o tom, že se do krve dostává i samotný virus? Do roku 2001 jsme žádné neměli. V drůbeži se nachází rakovinotvorný herpes virus. Otázkou je, představuje pro zdraví veřejnosti nebezpečí? Výzkumníci použili genetickou daktyloskopii k otestování krve asi 200 osob, 20 % z nich mělo ve své krvi DNA viru. To je 1 z 5 lidí. Dobře, to ale nutně neznamená, že tyto viry mohou infikovat lidské buňky. Jenže ony opravdu mohou. Způsobují však u lidí onemocnění? Jak na to přijdeme? Je zřejmé, že nemůžeme lidem tyto viry prostě vpíchnout do žil.
Výzkumníci tedy prověřili lidi pracující s drůbeží. Takhle jsme zjistili, jak i další nemoci zvířat mohou přeskočit na člověka, nemluvě o objevu karcinogenity látek, jako je azbest a benzen. Prostě sledujete pracovníky, kteří jsou těmto látkám neustále vystavováni. Pokud lidé pracující s drůbeží nemají zvýšené rizika rakoviny, pak jsou viry pravděpodobně neškodné. Jenže oni zvýšená rizika rakoviny mají. Lidé, kteří jsou často vystavováni drůbežím rakovinotvorným virům, mají zvýšené riziko úmrtí na několik druhů rakoviny.
Relativní bezproblémovost, s jakou tyto viry mohou infikovat lidské buňky a infikovat a způsobit rakovinu u laboratorních primátů, může být pro veřejné zdraví docela podstatná věc. Zvláště pak při zvýšeném riziku rozvoje rakoviny u dělníků zpracovávajících maso a důkazech, že se těmito viry lidé mohou skutečně nakazit.
I když jsou pracovníci drůbežáren v ohrožení, neznamená to nutně, že lidé konzumující kuřecí maso a vajíčka jsou v ohrožení také. Lidé, kteří zabíjejí kuřata, mají asi 6x větší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu mozku. Jenže jim se ta kuřata třepotají před obličejem. Intenzita expozice těmto virům je v obecné populaci mnohem menší než u pracovníku drůbežáren. Ačkoliv obecná populace je přesto virům docela dost vystavována, to proto, že jíme hodně kuřecího masa a vajec.
Tato informace je podporována údaji, které ukazují, že nejen pracovníci drůbežáren jsou vystavováni vyššímu riziku rakoviny mozku. Zvýšené riziko mají také řezníci a porcovači masa, kteří nepřicházejí do styku se živými ptáky. Zejména pak ti, kteří neužívají rukavice nebo mají často pořezané ruce. Platí to i pro další rakoviny.
Lidé živící se právě manipulací s masem mají také vyšší riziko úmrtí na jiné nemoci, například choroby srdce. Mohly by i v tomhle hrát roli viry? Některé z drůbežích virů způsobují kuřatům nejen rakovinu, ale také aterosklerózu. Zmíněný rakovinotvorný herpes virus také spouští hromadění krystalů cholesterolu. Dobře, ale u kuřat – jak je tomu u lidí?
Protože se kuřatům infikovaným virem způsobujícím tzv. Markovu nemoc po infekci rozvíjí aterosklerotické léze, výzkumníci se rozhodli prověřit přítomnost jakýchkoliv herpes virů v lidské tkáni odebrané z tepen. A skutečně ho tam našli. Jestli však tyto viry hrají nějakou roli v lidském srdečním onemocnění, to zůstává jen spekulací.
Celou dobu jsme si mysleli, že látkami přítomnými v živočišných potravinách, které způsobují nemoci, jako je rakovina a onemocnění srdce, jsou nasycené tuky, hemové železo, cholesterol, dioxiny a karcinogeny z tepelně upraveného masa, ale vůbec jsme nepomysleli na viry. Ty jsou důležité, a nejen pro pracovníky supermarketu, je jim totiž vystavená i obecná populace. Ve skutečnosti ta studie, která našla DNA slepičího rakovinotvorného viru cirkulující v krevním oběhu u člověka, nalezla přibližně stejné množství u pracovníku jatek jako u lidí na kancelářských pozicích.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Nature. 2009 Feb 5;457(7230):694-8. doi: 10.1038/nature07724 Visualization of a missing link in retrovirus capsid assembly. Cardone G1, Purdy JG, Cheng N, Craven RC, Steven AC.
- Johnson ES. Poultry oncogenic retroviruses and humans. Cancer Detect Prev. 1994;18(1):9-30.
- Johnson ES, Overby L, Philpot R. Detection of antibodies to avian leukosis/sarcoma viruses and reticuloendotheliosis viruses in humans by western blot assay. Cancer Detect Prev. 1995;19(6):472-86.
- Jadhav S, Chedjieu IP, Faramawi MF, Ndetan H, Fischbach L, Thapa S, Johnson ES. Non-cancer mortality in workers in the meat and delicatessen departments of supermarkets (1950-2006). Environ Res. 2015 Oct;142:155-60.
- Johnson ES, Zhou Y, Sall M, Faramawi ME, Shah N, Christopher A, Lewis N. Non-malignant disease mortality in meat workers: a model for studying the role of zoonotic transmissible agents in non-malignant chronic diseases in humans. Occup Environ Med. 2007 Dec;64(12):849-55.
- Pagano JS, Blaser M, Buendia MA, Damania B, Khalili K, Raab-Traub N, Roizman B. Infectious agents and cancer: criteria for a causal relation. Semin Cancer Biol. 2004 Dec;14(6):453-71.
- Johnson ES, Cardarelli K, Jadhav S, Chedjieu IP, Faramawi M, Fischbach L, Ndetan H, Wells TL, Patel KV, Katyal A. Cancer mortality in the meat and delicatessen departments of supermarkets (1950-2006). Environ Int. 2015 Apr;77:70-5.
- Irigaray P, Newby JA, Clapp R, Hardell L, Howard V, Montagnier L, Epstein S, Belpomme D. Lifestyle-related factors and environmental agents causing cancer: an overview. Biomed Pharmacother. 2007 Dec;61(10):640-58.
- Johnson ES, Griswold CM. Oncogenic retroviruses of cattle, chickens and turkeys: potential infectivity and oncogenicity for humans. Med Hypotheses. 1996 Apr;46(4):354-6.
- Benditt EP, Barrett T, McDougall JK. Viruses in the etiology of atherosclerosis. Proc Natl Acad Sci U S A. 1983 Oct;80(20):6386-9.
- Laurent S, Esnault E, Dambrine G, Goudeau A, Choudat D, Rasschaert D. Detection of avian oncogenic Marek's disease herpesvirus DNA in human sera. J Gen Virol. 2001 Jan;82(Pt 1):233-40.
- Rous P. A Sarcoma of the Fowl Transmissible by an Agent Separable from the Tumor Cells. J Exp Med. 1911 Apr 1;13(4):397-411.
- Johnson ES, Ndetan H, Lo KM. Cancer mortality in poultry slaughtering/processing plant workers belonging to a union pension fund. Environ Res. 2010 Aug;110(6):588-94.
- Gandhi S, Felini MJ, Ndetan H, Cardarelli K, Jadhav S, Faramawi M, Johnson ES. A pilot case-cohort study of brain cancer in poultry and control workers. Nutr Cancer. 2014;66(3):343-50.
- De Roos AJ, Stewart PA, Linet MS, Heineman EF, Dosemeci M, Wilcosky T, Shapiro WR, Selker RG, Fine HA, Black PM, Inskip PD. Occupation and the risk of adult glioma in the United States. Cancer Causes Control. 2003 Mar;14(2):139-50.
- Fabricant CG, Fabricant J. Atherosclerosis induced by infection with Marek's disease herpesvirus in chickens. Am Heart J. 1999 Nov;138(5 Pt 2):S465-8.
- NobelPrize.org