Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Role, kterou může mléko hrát ve spouštění Parkinsonovy choroby
Parkinsonova choroba a strava. Je poškození mozku spojované s konzumací mléka způsobeno zakázaným pesticidem heptachlorem nebo mléčným cukrem galaktózou?
Parkinsonova choroba je neurodegenerativní mozková porucha postihující miliony lidí. Co ji způsobuje? Když se podíváme na faktory životosprávy související s Parkinsonovou chorobou, tak z hlediska stravy je nejsilnější spojitost se zvýšením rizika Parkinsonovy choroby u konzumace mléčných výrobků. Mléčné výrobky jsou dokonce jedinou skupinou potravin, která je konzistentně dávána do spojitosti s vysokým rizikem rozvoje Parkinsona. Pět velkých prospektivních studií potvrdilo spojitost - včetně dvou Harvardských kohort, Harvard Nurses' Health Study a pak Health Professionals, sledujících více než sto tisíc lidí po několik dekád. Jde o největší analýzu spojitosti mléčných výrobků a Parkinsonovy choroby. Analyzuje více než tisíc nově diagnostikovaných případů. A všechny ty studie našly spojitost mezi mlékem a Parkinsonovou chorobou. Většina zjistila významnou spojitost: asi o 50 % zvýšené celkové riziko u osob, které pily více mléka, při srovnání s těmi, kteří pili nejméně mléka. P-hodnota byla menší než 0.00001, což znamená, že šance dostat podobně extrémní výsledek jen náhodou je nižší než 1 : 100 000. Dobře, ale proč tam vůbec nějaká spojitost je?
Navzdory jasné spojitosti mezi příjmem mléka a výskytem Parkinsonovy choroby to podle závěru jednoho odborného posudku nemá žádné racionální vysvětlení. O rok později se však objevilo vodítko: „Příjem mléka ve středním věku a hustota neuronů v substantia nigra (černé substanci) v době úmrtí.“ Co to znamená? Parkinsonova choroba vzniká, když většina nervových buněk v klíčové části mozku odumře. Když si zpětně zjistíte, kolik mléka pili čtyřicátníci, padesátníci a šedesátníci, a podíváte se na jejich mozky v pitevně, kde spočítáte, kolik klíčových neuronů jim zbylo, tak v každém kvadrantu byla neuronová hustota na maximu u lidí, kteří mléko vůbec nekonzumovali. Nejméně neuronů měli lidé, kteří konzumovali nejvíce mléka. I po odstranění případů Parkinsona měli konzumenti 2 šálků mléka denně až o 40 % méně nervových buněk v této klíčové oblasti mozku. Která látka obsažená v mléku může vyhlazovat mozkové buňky? U těch největších konzumentů mléka byly nalezeny rezidua pesticidu heptachloru v 9 z 10 případů. Aha, možná by častější nálezy reziduí pesticidů v mozcích největších konzumentů mléka mohly vysvětlit, jak může být mléko příčinně zapleteno do rizika vzniku Parkinsonovy choroby.
To však není jediné možné vysvětlení. Pamatujete si na mé video o tom, že maso obsahuje shluky neurotoxického proteinu alfa-synukleinu? Mléčné výrobky mohou obsahovat stopová množství. Nemáme však potvrzení. Mohl by mléčný cukr galaktóza být chybějícím pojítkem? Laktóza se po požití rozkládá na galaktózu a právě galaktóza se používá k vyvolání stárnutí mozku při vědeckých experimentech. Když vypijete mléko, galaktóza je zachycena vašim mozkem během několika hodin. Při dávkách nad 100 mg/kg může galaktóza zřejmě způsobit patologické změny v mozkových buňkách podobné těm při Parkinsonově chorobě. Těchto množství lze přitom dosáhnout i překonat je prostým denním vypitím dvou sklenic mléka, které je hlavním výživovým zdrojem galaktózy u lidí. A ze všech vašich mozkových buněk právě neurony vyrábějící dopamin, které potřebujete uchovat pro prevenci Parkinsonovy choroby, mohou být vůči poškození galaktózou obzvláště náchylné. Galaktóza vyvolá oxidativní stres.
Galaktózou by také šly vysvětlit nálezy spojitosti mezi pitím mléka a vyšší úmrtností. Asi vás napadne, že to přece mléčný nasycený tuk lidem zkracuje životy. Nicméně vyšší úmrtnost při vyšší spotřebě mléka nesouvisela s obsahem tuku. Odstředěné mléko je sice bez tuku, ale nikoliv bez laktózy.
A co takhle bezlaktózová mléka? Co Lactaid? Ten má přidaný enzym laktázu, a tak vzniká bezlaktózové mléko. Jenže enzym jen rozloží laktózu na galaktózu už v krabici, namísto vašeho obvyklého trávicího procesu. Ve výsledku tedy přijmete stejné množství galaktózy. Možná není divu, že vyšší příjem mléka ve středním věku může souviset s vyšší mírou úpadku kognitivních funkcí. Ostatně výzkumníci používají galaktózu k vytvoření stárnutí mozku v laboratoři. Podávání D-galaktózy, metabolického derivátu laktózy, je široce rozšířeným prostředkem k napodobování kognitivního stárnutí prostřednictvím oxidativního stresu u laboratorních zvířat. V porovnání s těmi, kteří uvedli, že „skoro nikdy“ nepijí mléko, měli lidé pijící více než sklenku mléka denně vyšší riziko, že budou trpět celkovým poklesem kognitivních funkcí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ball N, Teo W-P, Chandra S, Chapman J. Parkinson’s disease and the environment. Front Neurol. 2019;10:218.
- Nag N, Jelinek GA. A narrative review of lifestyle factors associated with parkinson’s disease risk and progression. Neurodegener Dis. 2019;19(2):51-9.
- Di Giovanni G. A diet for dopaminergic neurons? J Neural Transm Suppl. 2009;(73):317-31.
- Belvisi D, Pellicciari R, Fabbrini G, Tinazzi M, Berardelli A, Defazio G. Modifiable risk and protective factors in disease development, progression and clinical subtypes of Parkinson’s disease: What do prospective studies suggest? Neurobiol Dis. 2020;134:104671.
- Hughes KC, Gao X, Kim IY, et al. Intake of dairy foods and risk of Parkinson disease. Neurology. 2017;89(1):46-52.
- Kistner A, Krack P. Parkinson’s disease: no milk today? Front Neurol. 2014;5:172.
- Abbott RD, Ross GW, Petrovitch H, et al. Midlife milk consumption and substantia nigra neuron density at death. Neurology. 2016;86(6):512-9.
- Ascherio A, Schwarzschild MA. The epidemiology of Parkinson’s disease: risk factors and prevention. Lancet Neurol. 2016;15(12):1257-72.
- Killinger BA, Labrie V. Vertebrate food products as a potential source of prion-like α-synuclein. NPJ Parkinsons Dis. 2017;3:33.
- Sarni AR, Baroni L. Milk and Parkinson disease: Could galactose be the missing link. MNM. 2019;12(1):91-118.
- Michaëlsson K, Wolk A, Langenskiöld S, et al. Milk intake and risk of mortality and fractures in women and men: cohort studies. BMJ. 2014;349:g6015.
- Michaëlsson K, Byberg L. Mixing of apples and oranges in milk research: a cohort analysis of non-fermented milk intake and all-cause mortality. Nutrients. 2020;12(5):1393.
- Petruski-Ivleva N, Kucharska-Newton A, Palta P, et al. Milk intake at midlife and cognitive decline over 20 years. The atherosclerosis risk in communities (Aric) study. Nutrients. 2017;9(10):1134.