Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Role zpracovaných potravin v epidemii obezity
Zvýšení kalorického přísunu v USA zodpovědné za epidemii obezity nebylo jen o větším množství jídla, ale také o změně typu jídla.
Vzestup počtu kalorií dodávaných americkým potravinářstvím od roku 1970 bohatě stačí k vysvětlení celé epidemie obezity. Podobné zvýšení kalorického přebytku bylo zaznamenáno napříč rozvinutými zeměmi celého světa, paralelně a dle předpokladů i úměrně se zvětšováním obvodu pasů dotčených populací. V roce 2000 USA dle propočtů po odečtení exportu produkovalo 3 900 kcal pro každého muže, ženu a dítě, takže takřka 2x tolik, co obvykle lidé potřebují.
Ne vždy tomu tak bylo. Počet kalorií v dodavatelském řetězci se v první polovině 20. století ve skutečnosti snížil. Nárůst započal teprve poté, dostal se až do nevídaných výšin v 70. letech. Pokles v první polovině století je připisován poklesu v těžké manuální práci. Energetické požadavky populace se snížily, takže lidé jedli stravu s nižším obsahem kalorií. Nepotřebovali všechny ty nadbytečné kalorie. Ale pak došlo k vychýlení energetické rovnováhy, z fáze „hýbat se méně, ale zůstat štíhlý,“ která trvala po většinu století, jsme se dostali do fáze „jíst více a vážit více,“ která nás sužuje dodnes. Co se tedy změnilo?
V 70. letech došlo k revoluci v potravinářském průmyslu. V 60. letech se většina jídla připravovala a vařila doma. Průměrná žena v domácnosti strávila vařením a následným úklidem několik hodin denně. Manžel v průměru jen 9 minut. Pak došlo k proměně se smíšenými následky. Technologické pokroky v uchování jídla a balení umožnily výrobcům ve velkém vyrábět a rozvážet jídlo přichystané k přímé spotřebě. Tato metamorfóza bývá přirovnávána k tomu, co se stalo před sto lety v době průmyslové revoluce s masovou produkcí a dodávkou vyrobeného zboží. V našem případě šlo ale o masovou výrobu potravin. S pomocí nových konzervantů, umělých ochucovadel a technologií, jako je hluboké zmrazení či vakuové balení, mohly potravinářské korporace využít úspory plynoucí z výroby ve velkém měřítku k masové výrobě předpřipravených, trvanlivých a chutných jídel, které poskytly značnou obchodní výhodu oproti čerstvému, rychle se kazícímu jídlu.
Příkladem je sladkost Twinkie. S dostatkem času a úsilí by každý ambiciózní kuchař dokázal stvořit moučník se smetanovou náplní, ale nyní jsou podobné výrobky dostupné po celý rok, na každém rohu a za méně než jeden dolar. Nebo vám ho mohou doručit až ke dveřím za 30 centů kus. Kdyby pokaždé, když někdo dostane chuť na Twinkie, si je musel upéct sám, pravděpodobně by jich jedl o mnoho méně. Z průmyslu balených potravin se nyní stal multitriliónový průmysl.
Co takové obyčejné brambory. Po dlouhou dobu jsme národem konzumentů brambor, ale jedli jsme je převážně pečené nebo vařené. Každý, kdo někdy připravoval domácí hranolky od základu, ví, kolik je to práce - všechno to loupání, krájení a prskání při smažení. Ovšem díky sofistikovaným machinacím mechanizace se výroba hranolků centralizovala a hranolky se mohly začít rozvážet zmražené na -40 stupňů do rychlých občerstvení nebo do oddělení mražených potravin. Stala se z nich nejoblíbenější zelenina. Téměř veškerý vzestup konzumace brambor v posledních desetiletích jde na vrub hranolků a bramborových lupínků.
Výroba cigaret nabízí působivou paralelu. Do vzniku automatických baliček se musely cigarety balit ručně. Na výrobu stejného množství cigaret, jaké vyrobí stroj za minutu, by bylo zapotřebí 50 zaměstnanců. Cena poklesla a výroba stoupla do řádu miliard. Kuřáctví se stalo z relativně zřídkavého zvyku všudypřítomným jevem. Ve 20. století stoupla průměrná spotřeba cigaret na osobu z 54 kusů ročně na 4 345 kusů ročně v roce 1964, kdy vyšla zpráva Hlavního hygienika USA o kouření. Průměrný Američan se z původní 1 cigarety týdně dostal na půl krabičky denně.
Tabák samotný byl stejně návykový před i po masovém marketingu. Co se změnilo, byla cena a dostupnost tabákových výrobků. Hranolky byly vždy chutné, ale nejprve byly neobvyklé dokonce i v restauracích. Nyní jsou však všudypřítomné, najdeme je na každém rohu, pravděpodobně i vedle benzínky, kde si můžete zakoupit i Twinkie a cigarety.
První Twinkie však vznikly už ve 30. letech minulého století a Ore-Ida začala prodávat mražené hranolky už v 50. letech. Musí za tím být něco více než jen technologická inovace. Probereme to spolu v příštím videu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Swinburn B, Sacks G, Ravussin E. Increased food energy supply is more than sufficient to explain the US epidemic of obesity. Am J Clin Nutr. 2009;90(6):1453-6.
- Vandevijvere S, Chow CC, Hall KD, Umali E, Swinburn BA. Increased food energy supply as a major driver of the obesity epidemic: a global analysis. Bull World Health Organ. 2015;93(7):446-56.
- Bleich S, Cutler D, Murray C, Adams A. Why is the developed world obese? Annu Rev Public Health. 2008;29:273-95.
- Swinburn BA, Sacks G, Hall KD, et al. The global obesity pandemic: shaped by global drivers and local environments. Lancet. 2011;378(9793):804-14.
- Moodie R, Stuckler D, Monteiro C, et al. Profits and pandemics: prevention of harmful effects of tobacco, alcohol, and ultra-processed food and drink industries. Lancet. 2013;381(9867):670-9.
- Cutler D, Glaeser E, Shapiro J. Why have Americans become more obese? J Econ Perspect. 2003;17(3):93-118.
- Scrinis G. Big Food corporations and the nutritional marketing and regulation of processed foods. Canadian Food Studies. 2015;2(2):136-45.
- Perry CL, Creamer MR. The childhood obesity epidemic: lessons learned from tobacco. J Pediatr. 2014;164(1):178-85.
- Zimmerman FJ. Using marketing muscle to sell fat: the rise of obesity in the modern economy. Annu Rev Public Health. 2011;32:285-306.
- Gerrior S, Bente L, Hiza H. Nutrient content of the U.S. food supply, 1909–2000. Home Economics Research Report No. 56. United States Department of Agriculture, Center for Nutrition Policy and Promotion. Published November 2004. Available at: https://www.cnpp.usda.gov/sites/default/files/nutrient_content_of_the_us_food_supply/FoodSupply1909-2000.pdf. Accessed March 19, 2019.