Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostlinnou stravou proti cukrovce
Jak si rostlinná strava vede v přímém srovnání s dietou od American Diabetes Association z hlediska vlivu na krevní cukr, tělesnou váhu, hladinu cholesterolu, ale také náladu a kvalitu života?
Již jsem hovořil o tom, jakou roli může hrát konzumace masa ve zvýšení rizika cukrovky a jaké mají rostlinné potraviny potenciálně ochranné schopnosti proti tomuto onemocnění. Nicméně jídelníček, založený na rostlinných potravinách, nejen chrání před onemocněním cukrovkou, ale může ji dokonce léčit lépe než diety pacientům běžně předepisované.
Tyto diety mají za cíl udržovat optimální hmotnost a cholesterol. Strava založená na celistvých rostlinných potravinách může mít za následek významný úbytek na váze, bez nutnosti jakéhokoliv zmenšování porcí nebo počítání kalorií. Rostlinné potraviny totiž obvykle mívají na hmotnostní jednotku méně kalorií. Takto vypadá 100 kalorií v brokolici, rajčatech a jahodách. Takhle pak 100 kalorií v kuřecím mase, sýru a rybě. Lidé zkrátka nesní tolik kalorií ze zdravých potravin, aby dohnali kalorický deficit, takže při konzumaci celistvých rostlinných potravin hubnou. A co je nejdůležitější, tato strava funguje, a to lépe.
Rostlinná strava porazila obvyklý jídelníček sestavený American Diabetes Association. Byly proti sobě postaveny tváří v tvář v kontrolované, randomizované studii. Porce nebyly zmenšeny, kalorie ani sacharidy nepočítali. Z přehledu všech takových studií bylo zjištěno, že lidé na rostlinné stravě zaznamenali snížení krevního cukru, tělesné hmotnosti a kardiovaskulárního rizika, v porovnání s jinými dietami, které zahrnovaly živočišné produkty. A kardiovaskulární riziko je to, kvůli čemu diabetici nejvíce umírají. Diabetici mají větší riziko mrtvice a srdečního selhání. Dokonce bylo navrženo považovat cukrovku za rizikový faktor pro ischemickou chorobu srdeční. Znamená to, že diabetičtí pacienti bez ischemické choroby srdeční mají stejné riziko jako nediabetičtí pacienti s potvrzenou srdeční chorobou.
Novější studie použila metodu, která skutečně měří citlivost na inzulín. Během prvních tří měsíců nastalo zlepšení u obou typů stravování. Poté si však vedle lépe vegetariánská strava. A podívejte se na jejich LDL cholesterol. Když lidi převedeme na rostlinnou stravu, stane se toto. Cholesterol klesne o tolik, že může dojít k opravdovému zvrácení postupu aterosklerózy i srdečního onemocnění. Již víme o přínosu vegetariánského stravování na udržování správné váhy, krevního cukru, cholesterol, citlivosti na inzulín a oxidačního stresu. Vše vychází oproti klasickému diabetickému jídelníčku lépe.
Jak je to však s kvalitou života a náladou na takové stravě? Jak se lidé cítili po této výrazné změně stravy? V této randomizované a kontrolované studii byly studijní subjekty zařazeny buď do skupiny s rostlinnou stravou, nebo do kontrolní skupiny. Zelenina, obiloviny, luštěniny, ovoce a ořechy. Živočišné produkty byly omezeny maximálně na jednu denní porci nízkotučného jogurtu. Kontrolní skupině podávali oficiální diabetickou dietu. Kvalita života se v prvních měsících zlepšila v obou skupinách, ale během šesti měsíců si lidé stravující se převážně rostlinnou stravou polepšili více.
Stejné výsledky byly i v hodnocení deprese. V prvních třech měsících došlo k poklesu v obou skupinách. Poté se však stav v kontrolní skupině začal vracet k původnímu. Závěrem tedy je, že strava s větším podílem rostlinných potravin vedla k většímu zlepšení v kvalitě života a náladě. Pacienti konzumující vegetariánskou stravu se navíc cítili méně omezeni než ti, kteří konzumovali konvenční diabetickou stravu. Speciální strava pro diabetiky byla více omezující než vegetariánská. Lidé na vegetariánské stravě lépe odolávali pokušení – méně porušovali předepsaný jídelníček. Navíc se lidé na vegetariánské stravě necítili tak hladově. To vše pomohlo k udržitelnosti, která je pro změnu stravy nezbytná.
Takže se zdá, že strava založená na rostlinných potravinách nejen funguje lépe, ale může být pro lidi udržitelnější volbou. Vzhledem k její schopnosti zlepšovat náladu, pak mohou pacienti vykazovat žádoucí zlepšení nejen ve fyzickém zdraví, ale také v oblasti duševního zdraví.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K Khavand, H Amer, B Ibrahim, J Brownrigg. Strategies for preventing type 2 diabetes: an update for clinicians. Ther Adv Chronic Dis. 2013 Sep;4(5):242-61.
- H Kahleova, T Hrachovinova, M Hill, T Pelikanova. Vegetarian diet in type 2 diabetes--improvement in quality of life, mood and eating behaviour. Diabet Med. 2013 Jan;30(1):127-9.
- R E Pratley. The early treatment of type 2 diabetes. Am J Med. 2013 Sep;126(9 Suppl 1):S2-9.
- N D Barnard, A R Scialli, G Turner-McGrievy, A J Lanou, J Glass. The effects of a low-fat, plant-based dietary intervention on body weight, metabolism, and insulin sensitivity. Am J Med. 2005 Sep;118(9):991-7.
- C B Trapp, N D Barnard. Usefulness of vegetarian and vegan diets for treating type 2 diabetes. Curr Diab Rep. 2010 Apr;10(2):152-8.
- N D Barnard, J Cohen, D Jenkins, G Turner-McGrievy, L Gloede, B Jaster B, K Seidl, A A Green, S Talpers. A low-fat vegan diet improves glycemic control and cardiovascular risk factors in a randomized clinical trial in individuals with type 2 diabetes. Diabetes Care. 2006 Aug;29(8):1777-83.
- H Kahleova, M Matoulek, H Malinska, O Oliyarnik, L Kazdova, T Neskudla, A Skoch, M Hajek, M Hill, M Kahle, T Pelikanova. Vegetarian diet improves insulin resistance and oxidative stress markers more than conventional diet in subjects with Type 2 diabetes. Diabet Med. 2011 May;28(5):549-59.
- D Li. Effect of the vegetarian diet on non-communicable diseases. J Sci Food Agric. 2014 Jan 30;94(2):169-73.