Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Šafrán a léčba Alzheimerovy choroby
V dvojitě zaslepené studii šafrán porazil placebo v léčbě příznaků Alzheimerovy choroby související s demencí.
Hlavními zabijáky ve Spojených státech jsou srdeční onemocnění, rakovina a mrtvice. Na pátém místě jsou nehody. Na devátém místě jsou onemocnění ledvin a na třináctém se umístil vysoký krevní tlak. Pak následuje Parkinsonova nemoc. V posledních 50 letech tyto příčiny úmrtí zůstaly relativně stabilní. Kromě této. Objevila se zčistajasna před několika desetiletími, a nyní je ve Spojených státech šestou hlavní příčinou smrti. O co se jedná? Alzheimerova choroba. V loňském roce to byla sedmá hlavní příčina smrti. Letos již šestá. A stále jí přibývá.
Za posledních deset let jsme udělali určitý pokrok týkající se některých příčin úmrtí – ale ne u Alzheimerovy choroby. Zadejte heslo šafrán. „Šafrán v léčbě pacientů s … Alzheimerovou chorobou.“ Jednalo se o dvojitě zaslepenou randomizovanou studii, měřící kognitivní dysfunkce u pacientů s Alzheimerovou chorobou – srovnání šafranu s placebem. Šafrán jsou vlastně samičí reprodukční orgány květu šafránu; můžeme je zakoupit jako koření. A co tedy vědci zjistili? Podávejte pacientům s Alzheimerovou chorobou kapsle s placebem, a jak vidíte, jejich kognitivní dysfunkce se v čase zhoršuje. To se při Alzheimerově chorobě děje; váš stav se horší a horší, dokud nezemřete. Pokud ovšem neokořeníte svůj život trochou šafránu.
Závěr? „Tato dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie naznačuje, že alespoň v krátkodobém horizontu 16 týdnů je šafrán bezpečný a účinný u mírně až středně závažné Alzheimerovy nemoci. Výsledky je třeba potvrdit většími randomizovanými kontrolovanými studiemi.“ A to naléhavě, vzhledem k devastujícím dopadům této choroby. Ale i kdyby tato studie byla čirá náhoda, jak může uškodit, když do stravy přidáte trochu šafránu, koření, které se používá již 3500 let.
Nevím jak vy, ale kdyby naneštěstí někdo v mé rodině touto děsivou chorobou onemocněl, připravil bych mu paellu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Akhondzadeh S, Sabet MS, Harirchian MH, Togha M, Cheraghmakani H, Razeghi S, Hejazi SSh, Yousefi MH, Alimardani R, Jamshidi A, Zare F, Moradi A. Saffron in the treatment of patients with mild to moderate Alzheimer's disease: a 16-week, randomized and placebo-controlled trial. J Clin Pharm Ther. 2010. Oct;35(5):581-8.
- Centers for Disease Control and Prevention Public Health Service. 2010. Deaths: Final Data for 2007. NVSR Volume 58, Number 19.
Images thanks to cskk via flickr, Henna via Wikimedia, and Amira