Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Síla svalů, fyzická síla a vytrvalost u vegetariánů
Randomizované a kontrolované studie podrobily rostlinnou stravu testu na schopnost ovlivnit sportovní výkon.
Historické příklady úspěšných sportovců konzumujících rostlinnou stravu zahrnují například gladiátory ze starého Říma a indiány z kmene Tarahumara. Tarahumarové pro zábavu běhají závody dlouhé až 257 km – to je 6 maratonů za sebou. Takovíto sportovci byli podrobeni testování teprve v minulém století. Testy přesvědčivě prokázaly, že sportovci, kteří pravidelně jedli maso, měli daleko horší vytrvalost, dokonce horší než vegetariáni se sedavým životem. Není to tedy tak, že by vegetariánští sportovci zvítězili jen proto, že více trénovali. Rostlinná strava poskytuje určité přínosy pro naše zdraví. Obsahuje více antioxidantů, díky čemuž pomáhá s oxidačním stresem ze cvičení. Protizánětlivá povaha mnoha rostlinných potravin může být užitečná při opravách svalových vláken a pro zotavení po výkonu. Musíme se však takto stravovat léta, desetiletí nebo celý život, abychom dosáhli těchto zřejmých přínosů?
Co když vezmeme několik texaských mužů stravujících se typickou texaskou stravou, provedeme u nich náročný pohybový test, a pak je požádáme, aby na čtyři dny vynechali maso? Řekli jim, že existuje také fazolové burritos. Po čtyřech dnech bez masa je čekal další test. Měřili u nich, za jak dlouho padnou vyčerpáním při běhu na zrychlujícím se běžeckém páse. Počítali, kolik minut vydrží, než budou zcela vyčerpaní. Byl naměřen významný rozdíl svědčící ve prospěch vegetariánské stravy. Čas do vyčerpání se zvýšil asi o 13 %. Každý z celkového počtu pěti účastníků vydržel běhat déle tehdy, když byl na vegetariánské stravě.
Kdo z vás mi řekne zásadní nedostatek této studie? Kdo jej postřehl? U všech byl postup stejný, nejprve test na smíšené stravě, pak na vegetariánské. Ale pokaždé, když děláte nějaký test, se vám může při druhém pokusu dařit více, jelikož jste s testem lépe obeznámeni. Kdyby se vrátili k masu a jejich výkon by během třetího testu byl opět nižší, pak bychom z toho mohli dělat nějaké závěry, ale toto není příliš přesvědčivé. I kdyby byl účinek skutečný, nemusí být způsobený samotným omezením masa, jejich výkon mohly mít na svědomí větší zásoby glykogenů ze zvýšené konzumace sacharidů nebo něco podobného.
Pokud lidem dáte vegetariánskou nebo smíšenou stravu k zaběhnutí závodu na 1000 km (asi znáte 5K, ale toto je 1000K) a ujistíte se, že oba jídelníčky budou mít zhruba stejný obsah sacharidů, počet běžců, kteří dokončí závod, bude stejný. Celkový čas zaběhnutí závodu se lišil jen v řádu několika hodin.
To stejné platí pro sprint. Když účastníky náhodně rozdělíte do skupin se smíšenou nebo vegetariánskou stravou, tak jejich výkon při sprintu bude takřka stejný. Výzkumníci dospěli k závěru, že krátkodobé vegetariánství nemá zřetelné nežádoucí ani příznivé účinky na sportovní výkon.
To stejné platí pro silový trénink. Měřilo se maximální dobrovolné stažení obou bicepsů a stehenních svalů před a po každém období na odlišné stravě. Nebyl zjištěn žádný rozdíl. Když dáme dohromady všechny studie porovnávající fyzický výkon prostřednictvím randomizovaných a kontrovaných studií, ve kterých účastníci jedí stravu s vyšším podílem rostlinných potravin jen pár dnů nebo týdnů, tak to vypadá, že strava nezpůsobuje žádný rozdíl ve výkonu. Nebo alespoň ne v krátkodobém měřítku. Lidé na rostlinné i smíšené stravě mají stejnou sílu a výkon svalů a výdrž při aerobních aktivitách.
Dlouhodobě dodržovaná rostlinná strava však může vést ke zlepšení fyzické vytrvalosti i zdraví. I když se sportovci zajímají převážně o výkon, strava s vyšším podílem rostlin poskytuje také dlouhodobé zdravotní přínosy a snižuje riziko chronických onemocnění. Je spojena se sníženým rizikem vzniku ischemické choroby srdeční (zabijáka č. 1 u mužů i žen), rakoviny prsu, kolorektálního karcinomu, rakoviny prostaty, cukrovky 2. typu, inzulínové rezistence, vysokého krevního tlaku, kataraktu a demence. Pokud jste mrtví, nezáleží na tom, jak moc máte vyrýsované svaly.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Longo UG, Spiezia F, Maffulli N, Denaro V. The Best Athletes in Ancient Rome were Vegetarian!. J Sports Sci Med. 2008;7(4):565.
- Lynch HM, Wharton CM, Johnston CS. Cardiorespiratory Fitness and Peak Torque Differences between Vegetarian and Omnivore Endurance Athletes: A Cross-Sectional Study. Nutrients. 2016;8(11)
- Nieman DC. "IMPLICATIONS OF THE VEGETARIAN DIET FOR ATHLETES." Vegetarian Nutrition. 2001. CRC Press LLC.
- Nieman DC. Physical fitness and vegetarian diets: is there a relation?. Am J Clin Nutr. 1999;70(3 Suppl):570S-575S.
- Craddock JC, Probst YC, Peoples GE. Vegetarian and Omnivorous Nutrition - Comparing Physical Performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2016;26(3):212-20.
- Fisher I. The Influence of Flesh Eating on Endurance. Yale Medical Journal. 1907; 5: 205-221
- Baguet A, Everaert I, De naeyer H, et al. Effects of sprint training combined with vegetarian or mixed diet on muscle carnosine content and buffering capacity. Eur J Appl Physiol. 2011;111(10):2571-80.
- Gonzalez A. Differences in Maximal Oxygen Uptake Between A Traditional Diet and Vegetarian Diet. UTA Exercise Science Research Laboratories.
- Raben A, Kiens B, Richter EA, et al. Serum sex hormones and endurance performance after a lacto-ovo vegetarian and a mixed diet. Med Sci Sports Exerc. 1992;24(11):1290-7.
- Trapp D, Knez W, Sinclair W. Could a vegetarian diet reduce exercise-induced oxidative stress? A review of the literature. J Sports Sci. 2010;28(12):1261-8.
- Mcleay Y, Barnes MJ, Mundel T, Hurst SM, Hurst RD, Stannard SR. Effect of New Zealand blueberry consumption on recovery from eccentric exercise-induced muscle damage. J Int Soc Sports Nutr. 2012;9(1):19.
Image credit: Jacob Lund via adobe stock images. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video