Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Slanina, vejce a těhotenská cukrovka
Konzumace masa nebo vajec před otěhotněním může zvyšovat riziko těhotenské cukrovky.
Těhotenská cukrovka, tedy vysoká hladina cukru v krvi, která se vyvine v období těhotenství, je jednou z jeho nejčastějších komplikací. Těhotenská cukrovka je spojena s nadměrným růstem plodu, kojeneckou úmrtností, preeklampsií (která může ohrozit zdraví matky) a různými vážnými vrozenými vadami. Můžeme udělat něco proto, abychom jí předešli?
Studie Harvard Nurses Health Study zjistila, že konzumace masa před těhotenstvím zvýšila riziko následného rozvoje cukrovky během těhotenství. Naznačila, že by za tím mohly stát rakovinotvorné nitrosaminy přítomné ve slanině a jiném zpracovaném mase. Je možné, že jsou nitrosaminy toxické pro buňky vytvářející inzulín. To může vysvětlovat, proč šunka a další zpracované maso může hrát roli ve spuštění cukrovky 1. typu. Zvýšené riziko bylo ovšem zjištěno také u konzumace nezpracovaného masa. Možná tedy mohou být problémem glykotoxiny, konečné produkty pokročilé glykace, které se tvoří v mase a způsobují zánět, který byl spojen se vznikem těhotenské cukrovky.
Nedávno se však pozornost obrátila k hemovému železu obsaženému v živočišných potravinách. Vyšší příjem hemového železa před začátkem těhotenství je spojen se zvýšeným rizikem těhotenské cukrovky. Už dříve jsme se dozvěděli, že příjem hemového železa z živočišných potravin je spojen se zvýšeným rizikem cukrovky 2. typu u žen. Ohledně těhotenské cukrovky jsme to však nevěděli až do provedení této studie. Důležité je říci, že zvýšené riziko cukrovky 2. typu bylo spojeno pouze s železem živočišného původu.
Větší množství železa z rostlin nebo non-hemového železa problém nedělalo. Domníváme se, že je to neschopností našich těl upravovat vstřebávání krevního železa tak dobře jako jiného železa. Neustálý nadměrný příjem železa pak může vést k jeho nadbytku v těle. Totéž bylo zjištěno u těhotenské cukrovky. Hladina železa v krvi byla spojen až s trojnásobným rizikem. Pokud jde o non-hemové, případně rostlinné železo, byly zjištěno, že jeho účinek je naopak spíše ochranný.
V každém případě to vysvětluje, proč se u těhotných vegetariánek vyskytuje těhotenská cukrovka mnohem méně. Nicméně tato studie byla provedena v Indii, kde vegetariáni nekonzumují ani vejce. Podle nedávné studie z Harvardu byl vyšší příjem živočišného tuku a cholesterolu před těhotenstvím spojen se zvýšeným rizikem těhotenské cukrovky. Nahrazení 5 % kalorií ze sacharidů 5 % kalorií z živočišného tuku bylo spojeno s 13% zvýšeným rizikem těhotenské cukrovky.
Pokud to však není jen živočišným tukem, ale také cholesterolem, pak bychom očekávali, že vajíčka zvýší riziko těhotenské cukrovky také. Nicméně testování to bylo podrobeno teprve nedávno. Riziko těhotenské cukrovky ve vztahu k matčinu příjmu vajec.
Zdá se, že čím více vajec ženy před otěhotněním a během první části těhotenství jedly, tím vyšší měly riziko rozvoje cukrovky během těhotenství. Tato zjištění jsou v souladu s dalšími studiemi dokumentujícími vztahy mezi příjmem cholesterolu a rozvojem klasické cukrovky 2. typu u mužů a netěhotných žen.
Ženy, u kterých se rozvine těhotenská cukrovka, mají dokonce zhruba 7x větší pravděpodobnost, že později v životě budou mít cukrovku 2. typu. Na těhotenství je tedy nahlíženo jako na období, z kterého se můžeme poučit. Těhotné ženy jsou často vysoce motivované změnit svou životosprávu ve prospěch zdraví sebe i svých potomků. Proto může být těhotenství velkou příležitostí ke krátkodobým i dlouhodobým změnám návyků. To představuje příležitost pro poskytovatele zdravotní péče, kteří v tomto období mohou ženy navést správným směrem a vštípit jim zdravější návyky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K. Bowers, D. K. Tobias, E. Yeung, F. B. Hu, C. Zhang. A prospective study of prepregnancy dietary fat intake and risk of gestational diabetes. Am. J. Clin. Nutr. 2012 95(2):446 - 453.
- C. Qiu, I. O. Frederick, C. Zhang, T. K. Sorensen, D. A. Enquobahrie, M. A. Williams. Risk of gestational diabetes mellitus in relation to maternal egg and cholesterol intake. Am. J. Epidemiol. 2011 173(6):649 - 658.
- M. Balsells, A. García-Patterson, I. Gich, R. Corcoy. Major congenital malformations in women with gestational diabetes mellitus: A systematic review and meta-analysis. Diabetes Metab. Res. Rev. 2012 28(3):252 - 257.
- L. Chasan-Taber. Gestational diabetes is it preventable? Am. J. Lifestyle Med. 2012 6(5):395 - 406.
- L. Bellamy, J.-P. Casas, A. D. Hingorani, D. Williams. Type 2 diabetes mellitus after gestational diabetes: a systematic review and meta-analysis. Lancet 2009 373(9677):1773 - 1779.
- C. Zhang, M. B. Schulze, C. G. Solomon, F. B. Hu. A prospective study of dietary patterns, meat intake and the risk of gestational diabetes mellitus. Diabetologia. 2006 49(11):2604 - 2613.
- S. Rajpathak, J. Ma, J. Manson, W. C. Willett, F. B. Hu. Iron intake and the risk of type 2 diabetes in women: a prospective cohort study. Diabetes Care. 2006 29(6):1370 - 1376.
- C. Qiu, C. Zhang, B. Gelaye, D. A. Enquobahrie, I. O. Frederick, M. A. Williams. Gestational diabetes mellitus in relation to maternal dietary heme iron and nonheme iron intake. Diabetes Care. 2011 34(7):1564 - 1569.
- E. M. Wendland, M. R. Torloni, M. Falavigna, J. Trujillo, M. A. Dode, M. A. Campos, B. B. Duncan, M. I. Schmidt. Gestational diabetes and pregnancy outcomes--a systematic review of the World Health Organization (WHO) and the International Association of Diabetes in Pregnancy Study Groups (IADPSG) diagnostic criteria. BMC Pregnancy Childbirth. 2012 12:23.
- G. Dahlquist. The aetiology of type 1 diabetes: An epidemiological perspective. Acta Paediatr Suppl. 1998 425:5 - 10.
- M. V. Jali, B. R. Desai, S. Gowda, S. Kambar, S. M. Jali. A hospital based study of prevalence of gestational diabetes mellitus in an urban population of India. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2011 15(11):1306 - 1310.
- K. Bowers, E. Yeung, M. A. Williams, L. Qi, D. K. Tobias, F. B. Hu, C. Zhang. A prospective study of prepregnancy dietary iron intake and risk for gestational diabetes mellitus. Diabetes Care. 2011 34(7):1557 - 1563.
Thanks to Ellen Reid for her image-finding expertise, and Jeff Thomas for his Keynote help.