Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Snížení rizika srdečních chorob o 90 %
Prevence a léčba chronických onemocnění jako je srdeční onemocnění, cukrovka a mrtvice pomocí stravy a úpravy životního stylu je nejen bezpečnější, ale může být také mnohem účinnější.
Mýtů a dogmat v medicíně se zbavuje těžko. Vědci objevující nové cesty k prevenci a léčbě srdečních onemocnění, musejí vyvracet řadu nesmyslů, jako například to, že srdeční choroby jsou nevyhnutelným důsledkem stárnutí anebo že cholesterol a krevní tlak se přirozeně zvyšují s tím, jak stárneme.
Všechna tyto „pravdy“ z dob dávno minulých jsou již nyní, díky obrovskému množství dat vyvráceny. Přesto některé mýty a dogmata týkající se zabijáka číslo jedno přetrvávají. Například představa, že hlavní rizikové faktory, jako je cholesterol, hrají jen malou roli a že mnoho lidí dostane infarkt i bez přítomnosti rizikových faktorů. Takže v podstatě máme smůlu. Nejde s tím nic dělat. Omyl.
Existují vzácné genetické vady, díky kterým mají lidé zvýšený cholesterol bez ohledu na to, co jí, ale tyto vady postihují nejvýše jednoho člověka z 200. To samozřejmě znamená, že většina lidí s aterosklerózou má toto onemocnění díky tomu, co vkládá do svých úst.
Studie INTERHEART ukázala, že pro muže i ženy, staré i mladé, a to po celém světě, těchto devět faktorů, které se dají ovlivnit, jako je strava, pohybový režim a kouření, s sebou nese více než 90 % podílu na riziku srdečního záchvatu. A to bylo potvrzeno v prospektivních studiích.
Muži byli sledování v průběhu času a ti, kteří měli zdravý životní styl, měli o 90 % nižší riziko. Stejně jako ženy, 92 % rizika se ztratilo. Podobně jako v případě diabetu: 91 % případů lze přičíst špatnému životnímu stylu. A tentýž zdravý životní styl, který zahrnuje absenci kouření, zdravou výživu, dostatek pohybu a udržování optimální tělesné hmotnosti, může zároveň snížit riziko řady chronických onemocnění, nejen srdečních chorob a diabetu, ale i mrtvice. Až 80 % mrtvic lze zabránit jednoduchými změnami životního stylu.
Jak si toto stojí oproti lékům? Proč měnit jídelníček, hubnout, pohybovat se, když místo toho postačí jen spolknout pár prášků? Farmakoterapie, včetně statinů, léků na snížení hladiny cholesterolu, a léků na vysoký krevní tlak, nesníží riziko kardiovaskulárních chorob o 90 %, ale o pouhých 20-30 %. Takže i při léčbě těmito léky se stále vyskytne 70 až 80 % infarktů.
Jednou ze skvělých věcí na této studii (jednalo se o studii Harvard Health Professional´s Follow-up Study), bylo to, že vědci sledovali také to, jaký vliv měl životní styl u lidí, kteří již užívali léky. Dokonce i ti, kteří už užívají léky na snížení krevního tlaku a cholesterolu, mohou snížit svá rizika až o dalších 78 % tím, že budou žít a jíst zdravě. Takže otázka nestojí: léky nebo strava. Kardiovaskulární léky by měly být používány jen jako doplněk, ne jako náhrada zdravého životního stylu.
Trvá to, než se nové vědecké poznatky dostanou do tradiční lékařské praxe. V kardiologii a v medicíně se obecně používají poznatky, které jsou již 10 až 20 let zastaralé. Takže je dobré vědět, jestli náhodou i váš lékař stále nepraktikuje medicínu ještě z minulého století.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- WC Roberts.Twenty questions on atherosclerosis. Proc (Bayl Univ Med Cent). 2000 Apr;13(2):139-43.
- T Strasser. Reflections on Cardiovascular Diseases. Interdisciplinary Science Reviews, Volume 3, Issue 3 (01 September 1978), pp. 225-230.
- J Stamler. Low risk--and the "No more than 50%" myth/dogma." Arch Intern Med. 2007 Mar 26;167(6):537-9.
- SE Chiuve, ML McCullough, FM Sacks, EB Rimm. Healthy lifestyle factors in the primary prevention of coronary heart disease among men: benefits among users and nonusers of lipid-lowering and antihypertensive medications. Circulation. 2006 Jul 11;114(2):160-7.
- SE Chiuve, KM Rexrode, D Spiegelman, G Logroscino, JE Manson, EB Rimm. Primary prevention of stroke by healthy lifestyle. Circulation. 2008 Aug 26;118(9):947-54.
- PB Gorelick. Primary prevention of stroke: impact of healthy lifestyle. Circulation. 2008 Aug 26;118(9):904-6.
- A Akesson, C Weismayer, PK Newby, A Wolk. Combined effect of low-risk dietary and lifestyle behaviors in primary prevention of myocardial infarction in women. Arch Intern Med. 2007 Oct 22;167(19):2122-7.
- FB Hu, JE Manson, MJ Stampfer, G Colditz, S Liu, CG Solomon, WC Willett. Diet, lifestyle, and the risk of type 2 diabetes mellitus in women. N Engl J Med. 2001 Sep 13;345(11):790-7.
- S Yusuf, S Hawken, S Ounpuu, T Dans, A Avezum, F Lanas, M McQueen, A Budaj, P Pais, J Varigos, L Lisheng; INTERHEART Study Investigators. Effect of potentially modifiable risk factors associated with myocardial infarction in 52 countries (the INTERHEART study): case-control study. Lancet. 2004 Sep 11-17;364(9438):937-52.
Images thanks to KWMoore via Flickr.