Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Sója a přežití rakoviny prsu
Všechny tři studie na lidech o vlivu sóji na přežití rakoviny prsou naznačují, že v dostatečných dávkách může sója zlepšovat přežití u žen, kterým byla diagnostikována rakovina prsu.
Jak je to s konzumací sójových potravin a přežitím rakoviny prsu? Až do roku 2009 jsme neměli žádné tušení. Tehdy byla zveřejněna studie LACE – Life After Cancer Epidemiology (epidemiologie života po rakovině). Zhruba 2 000 přeživších pacientek s rakovinou prsu bylo sledováno devět let.
Postmenopauzální ženy, užívající lék tamoxifen blokující estrogen, které zároveň konzumovaly nejvíce izoflavonů ze sóji, měly nejnižší míru návratnosti rakoviny, jejich riziko návratu rakoviny prsu bylo jen poloviční. Jestli hrála sója nějakou roli, tak ochrannou. Nestačí však jídlo polít trochou sójové omáčky. Potřebné množství sóji bylo „srovnatelné s tím, jaké je běžně konzumováno v Asii“, byly tedy zapotřebí 1-2 porce sóji denně, pak došlo ke snížení rizika návratu rakoviny.
Poté přišla slavná studie z Journal of American Medical Association. Ta byla dosud nejrozsáhlejší, zahrnovala 5 000 přeživších pacientek s rakovinou prsu. Závěr: „Mezi ženami s rakovinou prsu konzumujícími sójové potraviny byla zjištěna výrazně nižší úmrtnost a návratnost onemocnění.“ Je důležité si uvědomit, že nejde o užívání doplňků stravy s izoflavony; ženy jedly skutečné sójové potraviny. „Možné přínosy jsou omezeny výhradně na sójové potraviny, neměli bychom z toho dělat závěry o rizicích nebo přínosech doplňků stravy obsahujících sóju. Pacientky s rakovinou prsu si mohou být jisté, že vychutnám si sójového latté nebo thajského jídla pad thai s tofu si nijak neublíží, a pokud budou jíst sóji dostatek, mohou snížit riziko návratu onemocnění.“
A nakonec studie z roku 2011: „Konzumace sójových potravin a prognóza rakoviny prsu.“ Jde o třetí studii, více takových provedeno dosud nebylo, a všechny tři hovoří ve prospěch sóji. „Se zvyšujícím se příjmem izoflavonu se snižovalo riziko úmrtí.“ Co více potřebujeme vědět?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Guha N, Kwan ML, Quesenberry CP Jr, Weltzien EK, Castillo AL, Caan BJ. Soy isoflavones and risk of cancer recurrence in a cohort of breast cancer survivors: the Life After Cancer Epidemiology study. Breast Cancer Res Treat. 2009 Nov;118(2):395-405.
- Shu XO, Zheng Y, Cai H, Gu K, Chen Z, Zheng W, Lu W. Soy Food Intake and Breast Cancer Survival. JAMA. 2009 Dec 9;302(22):2437-43.
- Ballard-Barbash R, Neuhouser ML. Challenges in design and interpretation of observational research on health behaviors and cancer survival. JAMA. 2009 Dec 9;302(22):2483-4.
- Caan BJ, Natarajan L, Parker B, Gold EB, Thomson C, Newman V, Rock CL, Pu M, Al-Delaimy W, Pierce JP. Soy food consumption and breast cancer prognosis. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2011 May;20(5):854-8.
Image thanks to Anne / flickr