Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Solná lobby – proniknutí k jádru věci
Proč masný průmysl přidává sůl do svých výrobků, když jsou v sázce miliony životů?
Proč je solný průmysl tak silný? Mají vlastní PR a lobbistické firmy, aby hráli taktiky ve stylu tabákového průmyslu. Tedy bagatelizovali rizika. Jenže sůl je velmi levná. Kolik peněz tak mohou vydělat?
Není to o solných baronech; je to o potravinářském průmyslu. Stejně jako cukrovarnickému průmyslu jim nejde o to, jestli si koupíme v obchodě kilové balení. Jde o biliónový průmysl se zpracovanými potravinami, který využívá extrémně levnou sůl a cukr, k tomu, aby nám prodal nezdravé pochutiny. Tím, jak si navykneme na supersladké a superslané potraviny, se naše chuťové pohárky natolik otupí, že nám přirozené jídlo chutná jako karton. I to nejzralejší ovoce nemusí být tak sladké jako cereálie Fruit Loops, takže je neustále kupujeme znovu a znovu.
Existují však i dva další hlavní důvody, proč potravinářský průmysl přidává do jídla sůl. Další dva důvody jsou zcela obchodní. Pro většinu potravin jsou také opravdovým důvodem, proč potravinářský průmysl chce, aby příjem soli zůstal vysoký. Pokud přidáte do masa sůl, nasaje do sebe více vody, takže můžete zvýšit hmotnost asi o 20 %. A protože je maso prodáváno na váhu, vydělají o 20 % více s minimálními náklady.
Po soli máme také žízeň. Bary nabízejí solené arašídy zdarma právě z tohoto důvodu. Není náhodou, že společnosti vyrábějící limonády vlastní i firmy vyrábějící chipsy apod. Není náhoda, že Pepsi a Frito-Lay je jedna a ta samá společnost. Dali bychom 180 Kč za limonády v kině, kdybychom snědli kbelík nesoleného popcornu? Objednávali bychom si extra velké limonády, kdyby nám nesolili hranolky a Big Mac?
Není to však jediný důvod, proč se do masa přidává sůl. Sůl rozpouští svalové bílkoviny na rosol a umožní vytvořit optimální strukturu masa. To je jeden z důvodů, proč má masný a rybářský průmysl rád takzvané „masné lepidlo” – enzym transglutaminázu. Masné lepidlo může pomoci zrosolovatět svalový protein bez přidání soli. Jenže některé z těchto alternativ soli zanechávají v mase hořkou příchuť. Tento problém však lze vyřešit přidáním chemikálie, která hořkou chuť potlačí – zablokuje aktivaci chuťových receptorů a zabrání tomu, aby se tato informace dostala do našeho mozku.
Masný průmysl uznává, že jeho výrobky přispívají významným dílem k příjmu soli a že jim to zhoršuje pověst, ale sůl je tak levná, že její nahrazení něčím jiným by je stálo peníze. Pokud by však tento problém byli schopni vyřešit a vytvořit alternativu pro ně cenově přijatelnou, pak by jednoho dne mohli ušetřit jak miliony životů, tak miliony dolarů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Roberts WC. High salt intake, its origins, its economic impact, and its effect on blood pressure. Am J Cardiol. 2001 Dec 1;88(11):1338-46.
- Toldrá F, Barat JM. Strategies for salt reduction in foods. Recent Pat Food Nutr Agric. 2012 Apr 1;4(1):19-25.
- Cassels A. Move over war on transfats; make way for the war on salt. CMAJ. 2008 Jan 15;178(2):256.
- Verma AK, Banerjee R. Low-sodium meat products: retaining salty taste for sweet health. Crit Rev Food Sci Nutr. 2012;52(1):72-84.
- MacGregor G, de Wardener HE. Salt, blood pressure and health. Int J Epidemiol. 2002 Apr;31(2):320-7; discussion 331-2.
Image thanks to johnhain via Pixabay.