Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Spalování tuku pomocí argininu
Arginin obsažený v ořeších může vysvětlit jejich schopnost zrychlovat metabolismus. Nicméně pokud se podíváme na žebříček potravin podle obsahu argininu, ořechy se nedostanou ani mezi deset nejlepších.
Jakým způsobem oříšky zvyšují spalování tuku v těle? Studie Texas A&M minulý rok přišla s tím, že v pozadí může být obsah argininu v oříšcích. Jak to arginin dělá? Nejsou si jisti: „Základní mechanismy jsou pravděpodobně složité a působí na molekulární, buněčné i celotělové úrovni.“ Jinými slovy, nemají tušení. Ale aspoň zkoumají důkazy, že to může zahrnovat stimulaci mitochondriální biogeneze (více elektráren na buňku), a vývoj hnědé tukové tkáně, což je to, co naše tělo používá ke generování tělesného tepla, abychom přeměňovali více tuku na teplo. Ať tak či onak, mají podezření, že arginin hraje důležitou roli v boji proti současné globální epidemii obezity.
Tak tedy, kde ve stravě najdeme arginin? Dám vám nápovědu. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí jej 78 milionů Američanů nepřijímá dost. Z toho můžete usoudit, že ty nejlepší zdroje musí být ve zdravých potravinách, takže ho lidé nemají dostatek. A skutečně, tady je seznam patnácti nejlepších potravinových zdrojů argininu, které byste nejspíš našli v typickém obchodě: č. 1 – sójový proteinový izolát (6,7 g na 100 g), to je to, z čeho se vyrábějí vegetariánské hamburgery a bezmasé hot dogy a podobně; č. 2 – semínka dýně a tykve (5,4 g na 100 g); č. 4 – semínka melounu (4,9 g na 100 g). Není to šílené? Není to až tak šílené jako č. 5 – smažené vepřové škvarky (4,8 g na 100 g) – ne, nedělám si legraci. Možná Američané přijímají víc, než si myslím! Č. 6 – vepřové škvarky s příchutí barbecue (4,5 g na 100 g) – musí se to prostě koncentrovat v kůži; č. 7 – sezamová semínka (3,3 g na 100 g); č. 8 – arašídy (3,25 g na 100 g); č. 9 – sójové boby (3,15 g na 100 g); č. 10 – arašídové máslo (2,7 g na 100 g); č. 11 – tahini, tj. pasta ze sezamových semínek (2,68 g na 100 g); č. 12 – mandle (2,5 g na 100 g); č. 13 – piniové ořechy (2,4 g na 100 g); č. 14 – fava boby (2,4 g na 100 g) a č. 15 – slunečnicová semínka (2,4 g na 100 g).
Takže v podstatě sója, semínka, ořechy a boby, pokud chcete najít arginin. Přestože sušené maso velryby beluga jej má zřejmě hodně, první živočišnou potravinou, kromě vepřových škvarků, kterou byste mohli skutečně najít v typickém obchodě, je v databázi USDA na 95. místě seznamu – slanina.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tapsell L, Batterham M, Tan SY, Warensjö E. The effect of a calorie controlled diet containing walnuts on substrate oxidation during 8-hours in a room calorimeter. J Am Coll Nutr. 2009 Oct;28(5):611-7.
- McKnight JR, Satterfield MC, Jobgen WS, Smith SB, Spencer TE, Meininger CJ, McNeal CJ, Wu G. Beneficial effects of L-arginine on reducing obesity: potential mechanisms and important implications for human health. Amino Acids. 2010 Jul;39(2):349-57.
- King DE, Mainous AG 3rd, Geesey ME. Variation in L-arginine intake follow demographics and lifestyle factors that may impact cardiovascular disease risk. Nutr Res. 2008 Jan;28(1):21-4.
Images thanks to David Kent, Glane23, Evan-Amos, Sanjay ach, PiccoloNamek, and Yuriy75 via Wikimedia Commons; Cat Sidh, Paul Goyette, and toconnor1 via Flickr; and Tuinboon_zaden_in_peul, IvanNedialkov Paparaka, Jack Dykinga, USDA ARS, gran, and Sanjay Acharya via flickr