Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Stane se z konopného lobby nové tabákové lobby?
Okolo legalizace marihuany panuje několik vážných obav souvisejících se zdravím veřejnosti, ale pravděpodobně jsou to jiné obavy, než byste čekali.
Názory na legalizaci marihuany se liší. Někteří se na toto dívají jako na důležitý krok v oblasti lidských práv, jiní jako na katastrofální podvod, ze kterého budou profitovat anarchističtí šmelináři. Většina se však dokáže shodnout na tom, že válka o marihuanu v hodnotě biliónů dolarů byla neúspěšnou politikou a prostředkem pro ohavné projevy rasismu, jež zbytečně odváděla pozornost donucovacích orgánů od násilné trestné činnosti. Přesto neměla žádný významný vliv na dostupnost marihuany. Ano, legalizace by mohla odlehčit pořádkovým jednotkám, ale oponenti tvrdí, že legalizace může zvýšit užívání marihuany mezi mládeží. Ne proto, že by se k ní předtím nemohli dostat, ale protože bude levnější a sociálně přijatelnější. Jinými slovy, argument zní: myslete na děti.
Dobře, co se tedy stalo ve státech Washington a Colorado poté, co tam legalizovali marihuanu? Mezi dospívajícími ve státě Washington, skutečně poklesla míra vnímání její škodlivosti a užití marihuany se zdvojnásobilo – ze 2 % na 4 %. Naopak v Coloradu k žádné změně nedošlo. To však bude pravděpodobně tím, že ještě předtím tam měli 5 let povolené užití komercializované lékařské marihuany, až poté legalizovali její rekreační užití. A skutečně, s původní liberalizací marihuany v Coloradu vnímání rizik mezi mladistvými kleslo více než kdekoli jinde a míra závislosti se zvýšila.
Často uváděný problém s legalizací je to, že umožní vznik mocných konopných firem, podobně jako se to stalo s tabákem a alkoholem. Poté, co konopný průmysl úspěšně překonal nařízení o pesticidech v Coloradu, měli obhájci veřejného zdraví pocit „déjà vu“. Snaží se zmírnit nepříznivé důsledky pro veřejné zdraví tváří v tvář průmyslu, jenž má za cíl maximalizovat zisk.
Největší starostí však nemusí být, že by se „mocné konopí“ změnilo v „mocný tabák“, ale spíše možnost přeorientování „mocného tabáku“ na „mocné konopí“. Zastánci legalizace marihuany možná nebrali v potaz potenciální dopad nadnárodních tabákových společností vstupujících na tento trh. Interní zprávy ukazují, že mocný tabákový průmysl už čeká a je připraven na ten nejvhodnější okamžik k úderu. Skutečnost, že vytvořili světově možná i hlavní příčinu zamezitelného úmrtí nám ukazuje, jak málo jim záleží na lidech a jak hodně na zisku. To by pro nás mělo být výstrahou.
Očekává se, že mocný tabákový průmysl bude profitovat z legalizace marihuany bez ohledu na to, zda tento sektor převezme. Časté užívání konopí je totiž dobrým indikátorem budoucí závislosti na cigaretách. Pro dospívající nekuřáky platí, že každotýdenní užívání konopí předpovídá více než osminásobný nárůst pravděpodobnosti, že se přesunou od jointů k cigaretám. Může to být proto, že je tabák k marihuaně často přidáván, aby se materiál spaloval plynuleji. Takže užívání konopí může člověka nepřímo vystavit i tabáku, který může být 7x až 8x návykovější než konopí.
Může to být i tím, že mladiství kuřáci marihuany se více stýkají s partou lidí, kteří mají vyšší tendence kouřit tabák. I když však vědci tento faktor odstranili, konopí se stále jevilo jako vstupní brána ke kuřáctví tabáku. Možná je to způsob, jakým se vypořádávají s „absťákem“ po ukončení kouření marihuany. Tak či onak, jeden z potenciálně nejvíce škodlivých účinků konopí je právě ten, že může vést k závislosti na nikotinu. Tato závislost si každoročně vyžádá skoro 5 miliónů lidských životů. To je asi 24x více než všechny nelegální drogy dohromady.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Smith DE, Heilig S. Marijuana 2015: The more things change. J Psychoactive Drugs. 2016;48(1):1-2.
- Lieberman MF. "Recredicinal" Marijuana. Am J Ophthalmol. 2017;177:xv-xviii.
- Hall W, Weier M. Has marijuana legalization increased marijuana use among US youth?. JAMA Pediatr. 2017;171(2):116-118.
- Cerdá M, Wall M, Feng T, et al. Association of state recreational marijuana laws with adolescent marijuana use. JAMA Pediatr. 2017;171(2):142-149.
- Schuermeyer J, Salomonsen-Sautel S, Price RK, et al. Temporal trends in marijuana attitudes, availability and use in Colorado compared to non-medical marijuana states: 2003-11. Drug Alcohol Depend. 2014;140:145-155.
- Spithoff S, Emerson B, Spithoff A. Cannabis legalization: adhering to public health best practice. CMAJ. 2015;187(16):1211-1216.
- Subritzky T, Lenton S, Pettigrew S. Legal cannabis industry adopting strategies of the tobacco industry. Drug Alcohol Rev. 2016;35(5):511-513.
- Barry RA, Hiilamo H, Glantz SA. Waiting for the opportune moment: the tobacco industry and marijuana legalization. Milbank Q. 2014;92(2):207-242.
- Patton GC, Coffey C, Carlin JB, Sawyer SM, Lynskey M. Reverse gateways? Frequent cannabis use as a predictor of tobacco initiation and nicotine dependence. Addiction. 2005;100(10):1518-1525.
- Lopez-Quintero C, Pérez de los Cobos J, Hasin DS, et al. Probability and predictors of transition from first use to dependence on nicotine, alcohol, cannabis, and cocaine: results of the National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions (NESARC). Drug Alcohol Depend. 2011;115(1-2):120-130.
- Curran HV, Freeman TP, Mokrysz C, Lewis DA, Morgan CJ, Parsons LH. Keep off the grass? Cannabis, cognition and addiction. Nat Rev Neurosci. 2016;17(5):293-306.
- Degenhardt L, Hall W. Extent of illicit drug use and dependence, and their contribution to the global burden of disease. Lancet. 2012;379(9810):55-70.
Image credit: Myriams-Fotos via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video