Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Stojí každoroční preventivní prohlídky za to?
Jaké jsou klady a zápory každoroční preventivní prohlídky u lékaře?
Lékaři a pacienti považují každoroční prohlídku za rutinní část péče. Rozsáhlý výzkum avšak neprokázal, že by prohlídky přinášely nějaké významné výhody. A proto se začíná objevovat revolta proti tradici pravidelných prohlídek. Dokonce i Společnost pro obecné interní lékařství radila praktickým lékařům, aby se vyhýbali „rutinním obecným kontrolám dospělých osob bez příznaků.“
Kontroly se zdají být smysluplné, ale z historického pohledu lékařská praxe zahrnovala různé věci, které se zdály být smysluplné, jako například hormonální substituční terapii při menopauze. Dokud ovšem nebyl proveden výzkum a nebylo zjištěno, že tato terapie zvyšuje riziko rakoviny prsu, krevních sraženin, srdečních chorob a mrtvice. Nebo když lékaři zabíjeli děti tím, že doporučovali na základě tzv. selského rozumu, aby kojenci spali na břiše, zatímco nyní je nám známé, „že se děti mají budit s obličejíčkem nahoru.“
Měli bychom vždy požadovat důkazy.
Pravidelně přece kontrolujeme naše vozy, tak proč bychom také neměli kontrolovat naše těla? Na rozdíl od automobilů vykazuje lidské tělo samoléčebné vlastnosti. Chceme-li zjistit, zda přínosy převažují nad škodami, je třeba to otestovat- k čemuž se vědci rozhodli.
Takže, jaké jsou výhody a nevýhody všeobecných zdravotních prohlídek pro dospělé? Podstatné je, že pravidelné kontroly nebyly spojeny se sníženou úmrtností, to znamená, že nebyly spojeny s prodloužením života nebo nižším rizikem úmrtí na srdeční onemocnění, mrtvici nebo rakovinu. Takže všeobecné prohlídky sice zřejmě nesnižují míru nemocnosti nebo úmrtnosti, ale rozhodně zvyšují počet nových diagnóz. A škodlivé účinky vyšetření a následné léčby mohou převážit jakékoliv možné výhody.
Možné škody při kontrolách zahrnují tzv. nadměrné diagnostikování, zbytečnou léčbu, stres nebo zranění působená invazními testy, strach z důvodu falešně pozitivních výsledků testů, falešná ujištění kvůli falešným negativním výsledkům testů, možné pokračování v nezdravém životním stylu v důsledku negativních výsledků testů, nepříznivé psychosociální dopady kvůli tzv. labelingu i potíže se získáním zdravotního pojištění za situace, kdy již byl diagnostikován nějaký zdravotní problém. A to nemluvíme o všech souvisejících nákladech.
Například cukrovka. Nebylo by skvělé, kdybychom zachytili případ diabetu s předstihem? Možná ani ne, když pacienti dostávali v té době nejpoužívanější lék na cukrovku, Avandia, který byl stažen z trhu, protože místo toho, aby lidem pomáhal, se ukazovalo, že je spíše zabíjí. Nežádoucí účinky léků jsou nyní jednou z hlavních příčin úmrtí. Pokud jde o onemocnění způsobená životním stylem, jako je cukrovka 2. typu, možná bychom se měli místo toho zaměřit na vytváření podmínek pro zdravější stravování, jako to dělá moje nová oblíbená organizace, jmenuje se Balanced, která pomáhá předcházet epidemii diabetu.
Kolikrát jste se snažili někoho informovat o zdravém stravování, o výživě založené na důkazech, jen aby se lidé vrátili a řekli: „Ne, nemusím si dělat starosti, doktor mi řekl, že jsem v pořádku. Právě proběhla prohlídka, všechno je normální.“ Jako by bylo v pořádku mít normální hladinu cholesterolu ve společnosti, kde je normální zemřít na srdeční záchvat – zabiják č. 1 mužů i žen. Chci tím říct, že když navštívíte lékaře, jenž se specializuje na medicínu životního stylu, a on čas vašeho vyšetření stráví tím, že vám poskytne nástroje k tomu, aby se předešlo 80 % chronických onemocnění, bude to jedna věc. Vzhledem k tomu, jakým způsobem se v současné době medicína praktikuje, nemůžeme se divit, že se dějiny rutinních kontrol staly „jedním z jejích úžasných neúspěchů.“ Generace lékařů, kteří to myslí dobře, tomu však nechce jen tak uvěřit. Rozhodnutí by měla být založena na důkazech.
Špatná strava má stejný význam jako kouření cigaret, jsou nejběžnějšími skutečnými příčinami úmrtí; navzdory tomuto faktu je lékařská profese nedostatečně vyškolena v oblasti výživy. Ještě horší je to, že vzdělávání v oblasti výživy na lékařských fakultách se ještě zhoršuje, což je až neuvěřitelné. U zdravotníků se snižuje počet hodin věnovaných v rámci jejich vzdělávání výživě. Takže rada, které se vám dostane na každoroční pravidelné kontrole, může pocházet z toho nejposlednějšího bulvárního časopisu, který váš lékař má v čekárně své ordinace.
Příležitosti ke zdravotnímu vyšetření by neměly být považovány za jakousi formu „výchovy ke zdraví“, uvedl úvodník jednoho lékařského časopisu. „Lidé, kteří jsou obézní, velmi dobře vědí, že jsou obézní, a pokud jim nedokážeme pomoci, měli bychom raději mlčet.“ Skutečně, pokud nejste schopni pacientům efektivně poradit, možná raději mlčte, to platí zvláště pro ty lékaře, kteří uvádějí, že nemají ponětí o tom, co vlastně představuje zdravý jídelníček. I když zelenina a ořechy jsou dobrým začátkem.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lehman R. Routine health screens: a time for reflection. Maturitas. 2013 Jul;75(3):197-8.
- Majeed A, Banarsee R. General health checks may not reduce morbidity or mortality but do increase the number of new diagnoses. Evid Based Nurs. 2013 Oct;16(4):111-2.
- Reynolds EE, Heffernan J, Mehrotra A, Libman H. Should Patients Have Periodic Health Examinations? Grand Rounds Discussion From Beth Israel Deaconess Medical Center. Ann Intern Med. 2016 Feb 2;164(3):176-83.
- Himmelstein DU, Phillips RS. Should We Abandon Routine Visits? There Is Little Evidence for or Against. Ann Intern Med. 2016 Apr 5;164(7):498-9.
- Krogsbøll LT, Jørgensen KJ, Grønhøj Larsen C, Gøtzsche PC. General health checks in adults for reducing morbidity and mortality from disease: Cochrane systematic review and meta-analysis. BMJ. 2012 Nov 20;345:e7191.
- MacAuley D. The value of conducting periodic health checks. BMJ. 2012 Nov 20;345:e7775.
- Gøtzsche PC, Jørgensen KJ, Krogsbøll LT. General health checks don't work. BMJ. 2014 Jun 9;348:g3680.
- Mangin D. Ethical issues related to health checks. BMJ. 2014 Jul 30;349:g4787.
- Braillon A, Bewley S, Pisinger C, Fisken RA, Richmond C. NHS health checks are a waste of resources. BMJ. 2015 Feb 24;350:h1006.
- Krogsbøll LT, Jørgensen KJ, Gøtzsche PC. General health checks in adults for reducing morbidity and mortality from disease.
- Kahan S, Kushner RF. Nutrition in Clinical Medicine: A Core Competency for Healthcare Providers. Med Clin North Am. 2016 Nov;100(6):xvii-xx.
- Sacks GS. The Shrinking of Formalized Nutrition Education in Health Professions Curricula and Postgraduate Training. JPEN J Parenter Enteral Nutr. 2017 Feb;41(2):217-225.
Icons created by Edwin Prayogi, Kate Maldjian, Artem Kovyazin, and Mello from The Noun Project. Image credit: geralt. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.