Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Strava a brániční kýla
Usilovné tlačení stolice může časem vytlačit část žaludku do hrudi a přispět tak ke gastroezofageálnímu refluxu. To by mohlo vysvětlit, proč je brániční kýla extrémně vzácná u populací konzumujících velké množství vlákniny.
V rámci prevence pálení žáhy jsem mluvil o tom, že velmi tučná strava výrazně zvyšuje působení kyselin v jícnu během několika hodin po konzumaci jídla. Proč ale zvýšený příjem vlákniny toto riziko snižuje?
Účinek vlákniny v dolní části zažívacího traktu je nám znám. Systematické hodnocení a meta-analýza ukázaly naprosto jasný protektivní vztah týkající se příjmu vlákniny a vzniku adenokarcinomu jícnu, což naznačuje, že jedinci s nejvyšším příjmem vlákniny mají přibližně o 30 % nižší riziko rozvoje rakoviny. Důvodem mohou být fytáty přítomné v potravinách s vysokým obsahem vlákniny, které zpomalují růst rakoviny. Mají protizánětlivé účinky.
Vláknina zřejmě eliminuje karcinogeny. Ostatně všechny rostlinné potraviny vykazují protinádorové působení. Pro tento typ podráždění, které vede k rozvoji esofageálního karcinomu, je typické, že vláknina v první řadě snižuje riziko vzniku refluxu. Ale jakým způsobem?
Brániční kýla je prostup části žaludku skrze bránici do hrudní dutiny, čímž dochází k tomu, že se žaludeční kyseliny dostávají do jícnu a krku. Tento problém postihuje více než 1 z 5 dospělých Američanů. Naproti tomu ve venkovských afrických komunitách, kde lidé konzumují svou tradiční rostlinnou stravu, se jedná o 1 člověka z 1000, což je téměř neslýchané. Pro ty, kteří konzumují západní stravu, to je těžko pochopitelné. Proč je populace konzumující rostlinnou stravu chráněna? Možná proto, že u těchto lidí dochází ke změkčení stolice a její objem je oproti západnímu obyvatelstvu 3 až 4 krát vyšší. Jak ale souvisí velikost a konzistence střevního obsahu s brániční kýlou?
Jednoduchý model nám může pomoci ilustrovat mechanismus, kterým dochází k výhřezu žaludku přes otvor v bránici. Ta odděluje břišní dutinu od dutiny hrudní. Tento otvor nazýváme “esofageální hiatus”. Naplníte-li míč s otvorem vodou a pak ho stlačíte, voda otvorem v míči vyteče. Břišní dutinu můžeme přirovnat k míči a otvor v míči bude představovat zmíněný esofageální hiatus. Břišní tlak během evakuace střevního obsahu můžeme přirovnat ke stlačení míče; dochází k postupnému vytlačování horní části žaludku z břišní dutiny do dutiny hrudní.
Je to, jako když stisknete jednu z těchto koulí. Pnutí během evakuace stolice zvyšuje tlak uvnitř břišní dutiny více než jakýkoli jiný faktor. Tlak při evakuaci stolice odpovídá zmáčknutí břicha a může vést k vyklenutí části žaludku nahoru. Tomu odpovídá zjištění, že u africké populace je jícnový svěrač lokalizován zcela pod bránicí, zatímco u západních obyvatel se obvykle nachází nad bránicí, je-li přítomna brániční kýla. Stejný tlak v břiše, který vzniká při vylučování, může být příčinou brániční kýly, což vede k dalším problémům.
Vede to mj. k tvorbě výchlipek na stěně tlustého střeva; toto onemocnění se nazývá divertikulóza. Tento zvýšený tlak může také zesilovat průtok krve v žilách okolo análního otvoru, což způsobuje hemoroidy; dochází též ke zhoršenému žilnímu toku a k tvorbě křečových žil.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- AJ Bredenoord, JE Pandolfino, AJ Smout. Gastro-oesophageal reflux disease. Lancet. 2013 Jun 1;381(9881):1933-42.
- HG Coleman, LJ Murray, B Hicks, SK Bhat, A Kubo, DA Corley, CR Cardwell, MM Cantwell. Dietary fiber and the risk of precancerous lesions and cancer of the esophagus: a systematic review and meta-analysis. Nutr Rev. 2013 Jul;71(7):474-82.
- DP Burkitt. Hiatus hernia: is it preventable? Am J Clin Nutr. 1981 Mar;34(3):428-31.
- Burkitt DP. Diseases of the alimentary tract and western diets. Pathol Microbiol (Basel). 1973;39(3):177-86.
- H Beaumont. The acid pocket, hiatal hernia and TLESRs : essential players in thepathogenesis of gastro-esophageal reflux disease. 2009. 165.
- GE Boeckxstaens, WO Rohof. Pathophysiology of gastroesophageal reflux disease. Gastroenterol Clin North Am. 2014 Mar;43(1):15-25.
- DP Burkitt, PA James. Low-residue diets and hiatus hernia. Lancet. 1973 Jul 21;2(7821):128-30.
- DP Burkitt, AR Walker, NS Painter. Dietary fiber and disease. JAMA. 1974 Aug 19;229(8):1068-74.
- DP Burkitt. Two blind spots in medical knowledge. Nurs Times. 1976 Jan 1-8;72(1):24-7.
- K Iwakiri, M Kobayashi, M Kotoyori, H Yamada, T Sugiura, Y Nakagawa. Relationship between postprandial esophageal acid exposure and meal volume and fat content. Dig Dis Sci. 1996 May;41(5):926-30.
Images thanks to The Clear Communication People via Flickr and Sara Marchetto.