Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Strava, která prokazatelně zpomaluje ztrátu sluchu související s věkem
Intervenční studie zjistila, že změny ve stravování mohou zpomalit nebo dokonce zvrátit ztrátu sluchu.
Rozsáhlý odborný posudek z roku 2021 o roli výživy v rozvoji a prevenci věkem podmíněné nahluchlosti prověřil tisíce vědeckých prací a dospěl k následujícímu závěru: Strava bohatá na nasycené tuky a cholesterol má nepříznivý dopad na sluch, lze mu předejít snížením příjmu. Případ kmene Mabaan, o kterém jsem vám už říkal, je přesvědčivým příběhem, ale na čem přesně zakládají svůj závěr? Je pravda, že u laboratorních zvířat to dokážeme i prokázat. Když randomizujete potkany k přidání nasyceného tuku, nebo činčilám dáte cholesterol, tak vědci umí ukázat, že strava vyvolávající aterosklerózu zhoršuje poškození vnitřního ucha a ztráty sluchu dokonce i bez vystavení hluku. Nutně to však neznamená, že k tomu dochází i u lidí.
Máme přesvědčivá epidemiologická data. Například studie tisíců dvojčat dokázala vykreslit silné pojítko mezi stravou bohatou na cholesterol a zhoršením sluchu. Ve studii Blue Mountains Hearing Study zahrnující tisíce starších mužů a žen zaměřené na ztrátu sluchu ve stáří byl cholesterol ze stravy složkou nejsilněji spjatou se zhoršením sluchu. Už množství cholesterolu ze dvou vajec denně zvýšilo pravděpodobnost ztráty sluchu o 34 % v porovnání s těmi, kteří jedli ekvivalent jednoho vejce. Cévní příčinu podporuje i to, že lidé na statinech, a zejména ti na vyšších dávkách, měli snížené riziko. Výzkumníci nadnesli, že vysoký příjem cholesterolu může narušovat cirkulaci ve vnitřním uchu samotném, nebo aterosklerotické zánětlivé změny mohou snižovat průtok krve v drobných cévách zásobujících vnitřní ucho. Co se takhle podívat dovnitř tepen a zjistit, jestli je to vážně pravda?
Rozsah a závažnost ischemické choroby srdeční v srdci určuje vyšetření na angiogramu. Zjistilo se, že silně koreluje se ztrátou sluchu. Jelikož je ateroskleróza systémové onemocnění postihující celý cévní systém, má toto zjištění význam i pro cévy zásobující vnitřní ucho. To stejné zjistili u množství aterosklerotického plaku v krkavicích, tepnách v krku. Čím více plaku, tím horší sluch, a čím více plaku našli, tím vyšší bylo riziko dalšího zhoršování sluchu měřené během následujících pěti let. Takže už přihořívá, ale co cévy zásobující přímo vnitřní ucho? Dřívější důkazy z pitev naznačují, že se sklerotické změny v krevních cévách v uších seniorů podílí na degeneraci vnitřního ucha. A novější studie s přímým zobrazováním korelují stupeň hluchoty s aterosklerotickým zúžením cév ve vnitřním uchu.
Nyní už nám chybí jen intervenční studie a máme splněno. Ano, strava bohatá na cholesterol a nasycené tuky má prokázanou schopnost zabíjet klíčové buňky vnitřního ucha a způsobit ztrátu sluchu u pokusných zvířat. My však nemůžeme zavřít stovky lidí na pár let a nutit je jíst různé množství nasyceného tuku a čekat, co se stane s jejich sluchem. Ale můžeme. Zde je řešení: The Finnish Mental Hospital Study.
V roce 1960 jedna ze dvou psychiatrických nemocnic poblíž Helsinek změnila své menu za účelem snížit přísun nasyceného živočišného tuku. O pár let později si ty dvě nemocnice menu prohodily. Byl to jeden z prvních intervenčních pokusů tohoto typu a naznačil nám, že můžeme snížit úmrtnost na srdeční onemocnění snížením příjmu nasyceného tuku. Aha, dobře, ale co ten sluch? Sluch následoval stejný vzorec. Jak se pacientům zhoršovalo srdeční onemocnění, tak i sluch. Když pak nemocnice prohodily menu, stal se opak. A rozdíl nebyl malý. Lidé ve věku okolo 50 let v nemocnici s nižším příjmem nasyceného tuku skončili se značně lepším sluchem než skupina v kontrolní nemocnici, která byla o deset let mladší. Výzkumníci dospěli k závěru, že „naše audiologické studie nás vedou k zjištění, že strava je důležitým faktorem v prevenci ztráty sluchu.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org