Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Strava založená na vědeckých důkazech
Bylo zapotřebí 7 000 studií a úmrtí nespočtu kuřáků než Vrchní hygienik USA konečně vydal své vyjádření proti kouření. Dnes máme podobně velké množství důkazů o prospěšnosti zdravé stravy, ale většina společnosti ještě s vědou nedohnala krok.
Ve 40. a 50. letech 20. století Americká lékařská asociace nejen prohlašovala, že střídmé kouření není problém, ale že může být dokonce prospěšné. Vždyť kouřila i většina lékařů. Jak by to mohlo být špatné? Pokud to tvrdila Americká lékařská asociace, na koho jste se mohli obrátit, když jste chtěli pouze fakta?
Jaké jsou tedy nové poznatky podle vědy? „Byla příliš unavená, aby se bavila… ale pak si zakouřila Camelku.“ Baseballový hráč Babe Ruth zmiňoval pozitivní přínos lékařského výzkumu, dokud tedy mohl ještě mluvit, než zemřel na rakovinu hrdla. Ale přeci jen se některá vědecká fakta dostala na veřejnost, což způsobilo v průměru pokles vykouřených cigaret z 11 na 10. Ti, kteří byli vystrašeni, si však mohli zvolit takovou cigaretu, která vás zbaví strachu z kouření, nebo ještě lépe takovou, která skvěle ochrání zdraví. Kdyby tehdy nějakým zázrakem existovaly webové stránky SmokingFacts.org, které by mohly přinést výzkumy přímo k lidem tak, aby se eliminoval vliv podplatitelných institucí, byla by zveřejněna tato adventistická studie z roku 1958 z Kalifornie, která ukázala, že nekuřáci mají o 90 % nižší riziko vzniku rakoviny plic.
Nyní, když je v sázce tolik peněz a lidé mají své osobní návyky, vždy budou nějací odpůrci. Vzhledem k závažnosti těchto chorob a celkovému množství důkazů bychom neměli oddalovat zavedení preventivních opatření. Jste-li kuřákem v 50. letech, který má tyto informace, jak zareagujete? S přístupem k výzkumům si uvědomíte, že nejlepší dostupné důkazy naznačují, že kouření pro vás pravděpodobně není dobré. Změníte své kuřácké návyky nebo si počkáte? Čekáte-li, až lékař mezi vdechy řekne „nekuř“, můžete již mít rakovinu. Čekáte-li na příslušné úřady než to oficiálně uznají, jako hlavní lékař USA až v následující dekádě, můžete již být mrtví. Vyžadovalo to více než 7000 studií a smrt bezpočtu kuřáků před tím, než první zpráva hlavního lékaře proti kouření byla v 60. letech vydána.
Možná si říkáte, že po prvních 6 000 studiích snad lidé mohli dostat nějaké varování nebo tak něco? Člověk se diví, kolik lidí dnes trpí zbytečně onemocněními ze stravy. Možná bychom měli přestat kouřit po 700. studii, jako je tato.
Teď rychle přeskočíme o padesát pět let dopředu. K dispozici je nová studie adventistů z Kalifornie. Varuje Američany ohledně něčeho jiného, co vkládají do úst. A není to jen jedna studie. Podle nedávného přezkoumání celkové množství důkazů naznačuje, že úmrtnost ze všech příčin daných dohromady, na mnoho našich dalších obávaných nemocí, například ischemickou chorobu srdeční, kardiovaskulární onemocnění, jako je mrtvice, byla výrazně nižší u těch, kteří konzumovali vyšší množství rostlinné stravy, stejně jako byl patrný i nižší výskyt rakoviny a cukrovky.
Místo někoho, kdo pokračuje s kouřením v Americe roku 1950, si představte, že vy nebo váš známý pokračujete v americkém stravování i dnes. Co uděláte? S přístupem k výzkumům si uvědomíte, že nejlepší dostupné důkazy ukazují, že vaše stravování pro vás pravděpodobně není dobré. Změníte své stravovací návyky nebo si počkáte? Čekáte-li, než lékař mezi sousty řekne, abyste změnili své stravování, může už být příliš pozdě.
Stejně jako většina lékařů tenkrát kouřila navzdory drtivému množství důkazů zveřejňovaných po celá desetiletí, řada dnešních lékařů i nadále jí potraviny, které přispívají k naší epidemii onemocnění ze stravy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Wynder EL, Lemon FR. Cancer, coronary artery disease and smoking: a preliminary report on differences in incidence between Seventh-day Adventists and others. Calif Med. 1958 Oct;89(4):267-72.
- Editorial. The Advertising of Cigarettes. JAMA 1948 Oct 30;138:652-53
- Gugiu PC, Gugiu MR. A critical appraisal of standard guidelines for grading levels of evidence. Eval Health Prof. 2010;33(3):233-55.
- Orlich MJ, Singh PN, Sabaté J, et al. Vegetarian dietary patterns and mortality in Adventist Health Study 2. JAMA Intern Med. 2013;173(13):1230-8.
- Li D. Effect of the vegetarian diet on non-communicable diseases. J Sci Food Agric. 2014;94(2):169-73.
Image credit: Comfreak via pixabay. Image has been modified.