Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Středomořská strava a ateroskleróza
Co se děje uvnitř tepen vedoucích do srdcí a mozků lidí, kteří do své stravy přidají ořechy nebo olivový olej navíc?
V srdci tradiční středomořské stravy je v první řadě vegetariánský jídelníček. Tradičně obsahuje menší množství masa a mléčných výrobků; dezertem bývá ovoce. Takže není žádným překvapením, že lidé stravující se tímto způsobem měli velmi nízký výskyt srdečního onemocněné ve srovnání s těmi, kteří jedí standardní západní stravu.
Tato významná studie však byla citována se snahou ukázat, že všechny druhy tuku, živočišné i rostlinné, byly spojeny se vznikem nových aterosklerotických lézí v koronárních tepnách, což jsou tepny, které vedou do srdce. Asi 100 mužům provedli před pokusem angiografické vyšetření. O dva roky později krevní oběh snímali znovu za účelem nalezení možných nových lézí, jako je tato. Vidíte snímek před a po. Po celou dobu byla sledována strava. Pouze 1 z 20 mužů konzumujících nízký podíl tuku vykázal nové léze, ve srovnání s asi 8 z 20 mužů s nálezy, kteří jedli typickou americkou stravu, tedy s přibližně 33 % nebo více tuku.
Když vědci zkoumali tato zjištění hlouběji, tak zjistili, že zřejmě jen tři typy tuků významně zvyšovaly pravděpodobnost výskytu nových lézí: kyselina laurová, olejová a linolová. Kyselina laurová je nasycený tuk, který se nachází v kokosovém oleji a palmovém oleji. Tyto oleje se používají do nezdravých potravin, jako jsou šlehačka či sladkosti. Kyselina olejová, jejíž název pochází z latinského „oleum“ – tedy olivový olej, však v jejich případě pocházela z jiného zdroje. Největšími zdroji v americké stravě jsou dorty, kuřecí a vepřové maso. Kyselina linolová pak pochází většinou z kuřecího masa. Studie ukázala, že lidé konzumující hodně nezdravých pochutin, kuřecího masa a vepřového masa vskutku mají větší tendenci k ucpávání koronárních tepen.
Abychom zjistili, zda hlavní zdroje rostlinných tuků, jako je olivový olej a ořechy pomáhají nebo škodí, v ideálním případě bychom provedli několikaletou randomizovanou studii, které by se účastnily tisíce lidí. Jedna třetina by jedla ořechy, druhá by jedla více olivového oleje a poslední třetina by nedělala prakticky nic jinak. Pak bychom viděli, kdo si vedl lépe.
Přesně takovou studii vědci také provedli. Studie PREDIMED zahrnovala tisíce lidí s vysokým rizikem onemocnění srdce. Byli ze Španělska a již se stravovali středomořskou stravou. Výzkumníci je náhodně rozdělili do dvou skupin, a to na několik let. První skupině přidali do jídelníčku více panenského olivového oleje, druhé skupině dali ořechy navíc a třetí skupinu požádali o snížení konzumace tuků. To však neudělali, takže z ní vznikla v podstatě kontrolní skupina bez jakýchkoliv změn ve stravování.
Co se v průběhu času stalo s množstvím plaku v tepnách? Ve skupině, která stravu nijak neměnila, došlo ke značnému zhoršení kornatění stěn tepen a hromadění plaku. Lidé konzumující stravu obohacenou o ořechy dosáhli významného zvratu v kornatění tepen, hromadění plaku ustalo. Ve skupině s přidaným olivovým olejem nebyla zjištěna významná změna.
Bohatost rostlinné středomořské stravy na potenciálně přínosné potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, celozrnné obiloviny a olivový olej, zřejmě vysvětluje její ochranné účinky pro kardiovaskulární systém.
Výsledky však naznačují, že bychom měli před olivovým olejem upřednostňovat ořechy. Můžeme tak oddálit rozvoj aterosklerózy. Ateroskleróza je předzvěst budoucích kardiovaskulárních příhod, jako je mrtvice. Ukázalo se, že přidáním ořechů můžeme riziko mrtvice snížit na polovinu. Všimněte si však, že nějaká mrtvice se i u těchto lidí stále objevuje. Případů mrtvice byla sice jen polovina, takže ořechy zjevně pomohly, ale lidé stále jedli stravu, která vede k mrtvici a infarktu. Všechny tři skupiny měly v podstatě stejné míry infarktu a stejnou celkovou úmrtnost.
Přesně to také poznamenal Dr. Ornish v tomto textu: Žádné významné snížení výskytu infarktu, úmrtí na kardiovaskulární příčiny nebo předčasného úmrtí obecně, jen to snížení výskytu mozkové mrtvice.
Nicméně i to se počítá. Středomořská strava je určitě lepší než to, co konzumuje většina lidí. Ještě lepší volbou však může být strava založená na celistvých rostlinných potravinách. U té je prokázáno, že místo aby k srdečnímu onemocnění přispívala, ho dokáže zvrátit.
Autoři studie na to odpověděli, že nechtěli odradit od Ornishovy práce, s poznámkou, že středomořská a rostlinná strava skutečně spolu sdílí velký počet potravin. Ano, Ornishova strava může zvrátit srdeční onemocnění, ale zastánci středomořské stravy argumentují tím, že hlavním problémem s Ornishovou stravou je to, že nechutná tak dobře, a tak ji jen sotva někdo bude dodržovat.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Sala-Vila, E S Romero-Mamani, R Gilabert, I Nunez, R de la Torre, D Corella, V Ruiz-Gutierrez, M C Lopez-Sabater, X Pinto, J Rekondo, M A Martinez-Gonzalez, R Estruch, E Ros. Changes in ultrasound-assessed carotid intima-media thickness and plaque with a Mediterranean diet: a substudy of the PREDIMED trial. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2014 Feb;34(2):439-45.
- C Bosire, J Reedy, S M Krebs-Smith. Sources of Energy and Selected Nutrient Intakes Among the US Population, 2005-06. NA.
- Report of the Dietary Guidelines Advisory Committee on the DietaryGuidelines for Americans, 2010. USDA.
- A Keys. Mediterranean diet and public health: personal reflections. Am J Clin Nutr. 1995 Jun;61(6 Suppl):1321S-1323S.
- D H Blankenhorn, R L Johnson, W J Mack, H A el Zein, L I Vailas. The influence of diet on the appearance of new lesions in human coronary arteries. JAMA. 1990 Mar 23-30;263(12):1646-52.
- Mediterranean Diet for Primary Prevention of Cardiovascular Disease. N Engl J Med 2013; 369:672-677August 15, 2013.
- R Estruch, E Ros, J Salas-Salvado, M I Covas, D Corella, F Aros, E Gomez-Gracia, V Ruiz-Gutierrez, M Fiol J Lapetra, R M Lamuela-Raventos, L Serra-Majem, X Pinto, J Basora, M A Munoz, J V Sorli, J A Martinez, M A Martinez-Gonzalez, PREDIMED Study Investigators. Primary prevention of cardiovascular disease with a Mediterranean diet. N Engl J Med. 2013 Apr 4;368(14):1279-90.
- Mediterranean Diet for Primary Prevention of Cardiovascular Disease. N Engl J Med 2013; 369:672-677August 15, 2013.
Images thanks to Philippe Put via Flickr.