Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Teorie propustného střeva jako vysvětlení, proč živočišné potraviny způsobují zánět
Jediný pokrm obsahující maso, vejce a mléčné výrobky může během několika hodin zvýšit zánět v těle a způsobit ztvrdnutí tepen. Nejprve se myslelo, že jde o výsledek toho, jak nasycené živočišné tuky zvyšují propustnost střevní výstelky pro bakteriální toxiny, které se tak dostávají do krve a vedou k endotoxemii.
Protizánětlivý účinek stravy založené na rostlinných potravinách není jen o síle samotných rostlin, ale také o tom, že se vyhýbáte živočišným potravinám.
Už 15 let víme, že jediné jídlo s vysokým obsahem živočišných tuků, v původní průlomové studii byly použity Sausage and Egg McMuffiny (s vepřovým plátkem a vejcem), může vyvolat okamžité zvýšení zánětu v těle, které vyvrcholí asi za čtyři hodiny po jídle.
Pamatujete si, jak jsem vám říkal o dysfunkci endotelu tepen? Byl to pokus, při kterém napojili lidi na zařízení, které dokáže pomocí ultrazvuku měřit přirozené rozšiřování tepen v závislosti na aktuálním průtoku krve. Takže, jak můžete vidět zde, během několika hodin po jídle s živočišným tukem jsou naše tepny paralyzovány; jejich schopnost rozšiřovat se byla pokrmem snížena skoro na polovinu. A neděje se to jen v pažích, výstelka (endotel) celého našeho cévního systému se zanítí, ztuhne a ochromí. Z jediného jídla. A právě tehdy, když se situace začíná uklidňovat, o pět nebo šest hodin později, můžeme našim tepnám naservírovat další tíživou dávku masa, vajec nebo mléčných výrobků, protože je čas na oběd.
Proto jsme většinu našeho života ve stavu chronického, mírného zánětu, který však přináší nebezpečí. Může vést k zánětlivým onemocněním, jakými jsou třeba srdeční onemocnění, cukrovka, rakovina… Jídlo za jídlem, krok za krokem. Děje se to stejné v našich plicích? Ano. Takto to vypadá po několika hodinách. Zánět v našich dýchacích cestách. Jediné jídlo s živočišným tukem způsobí vnitřní poškození, nejen po uplynutí několika desetiletí, ale také hned, přímo v den jeho konzumace.
Co přesně za tím zánětem stojí? Co vlastně zánět je? Je to imunitní reakce na vnímanou hrozbu. Na co však tělo útočí? Nejprve, tak jako u artritidy, si vědci mysleli, že za zánětem stojí živočišné bílkoviny, které by tělo mohlo vnímat jako vetřelce. U rostlinných potravin se pak domnívali, že důvodem, proč zánět nezpůsobují, je to, že naše tělo rostliny nepovažuje za hrozbu. Jenže ten stejný nárůst zánětu může způsobit i snědení šlehačky. V šlehačce přitom není mnoho bílkovin, proto se pozornost obrátila k tuku. Nasycený živočišný tuk: mléčný tuk, sádlo, lůj, kuřecí tuk.
To však stále není odpověď na původní otázku. Na co tělo útočí? Náš imunitní systém nezaútočí na pouhé tuky. Vědci se tedy snažili na to přijít, analyzovali lidem krev před jídlem a po jídle a zjistili něco neobvyklého. Po jídle s živočišnými přísadami lidé trpí endotoxemií. Jejich krevní oběh je zaplaven bakteriálními toxiny známými jako endotoxiny. Tak to by jistě vysvětlilo ten zánět. Náš živočišný druh projevuje velkou citlivost na bakteriální invazi, takže při takovém množství endotoxinu vyplaveném do krve po konzumaci jídla se náš imunitní systém musí cítit v ohrožení.
Dobře, ale odkud ty endotoxiny pocházejí? Vědci věděli, že endotoxiny jsou bakteriálního původu, takže si řekli: „Kdepak jsou tady bakterie?“ Ve střevě. Možná tedy živočišný tuk způsobuje, že se výstelka našich střev stane propustnou a dovolí našim vlastním bakteriím proniknout do krevního oběhu, kde vyvolají po každém jídle zánět. A přesně to také vědci zjistili… u myší. Když je krmíte sádlem, jejich střeva začnou propouštět částice. Po celá léta proto převládala teorie, že nasycené tuky zvyšují propustnost střevní výstelky a tím přispívají k narušení střevní bariéry.
Platí to však i u lidí? To se dozvíme příště, nenechte si to ujít.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Erridge C, Attina T, Spickett CM, Webb DJ. A high-fat meal induces low-grade endotoxemia: evidence of a novel mechanism of postprandial inflammation. Am J Clin Nutr. 2007 Nov; 86(5):1286-92.
- Kutlu A, Oztürk S, Taşkapan O, Onem Y, Kiralp MZ, Ozçakar L. Meat-induced joint attacks, or meat attacks the joint: rheumatism versus allergy. Nutr Clin Pract. 2010 Feb; 25(1):90-1.
- Vogel RA, Corretti MC, Plotnick GD. Effect of a single high-fat meal on endothelial function in healthy subjects. Am J Cardiol. 1997 Feb 1; 79(3):350-4.
- Rosenkranz SK, Townsend DK, Steffens SE, Harms CA. Effects of a high-fat meal on pulmonary function in healthy subjects. Eur J Appl Physiol. 2010 Jun; 109(3):499-506.
- Deopurkar R, Ghanim H, Friedman J, Abuaysheh S, Sia CL, Mohanty P, Viswanathan P, Chaudhuri A, Dandona P. Differential Effects of Cream, Glucose, and Orange Juice on Inflammation, Endotoxin, and the Expression of Toll-Like Receptor-4 and Suppressor of Cytokine Signaling-3. Diabetes Care. 2010 May; 33(5):991-7.
- Watzl B. Anti-inflammatory effects of plant-based foods and of their constituents. Int J Vitam Nutr Res. 2008 Dec; 78(6):293-8.
- Charakida M, Masi S, Lüscher TF, Kastelein JJ, Deanfield JE. Assessment of atherosclerosis: the role of flow-mediated dilatation. Eur Heart J. 2010 Dec; 31(23):2854-61.
- Angelini P. Midventricular Variant of Transient Apical Ballooning: A Likely Demonstration of Its Pathophysiologic Mechanism. Mayo Clin Proc. 2009; 84(1):92-3.
Image thanks to the European Atherosclerosis Society.