Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Testování doplňků s obsahem černých malin
Při testu 12 značek bylinných doplňků stravy se ukázalo, že jen polovina výrobků měla autentické složení.
Regulace potravinových doplňků ve Spojených státech byla popsána slovy: příliš málo, příliš pozdě. Potravinové doplňky mohou být pančovány nebezpečnými látkami, kontaminovány, neobsahují to, co tvrdí, že obsahují, obsahují neurčené množství složek uvedených na etiketě, mohou se prodávat v toxických dávkách, nebo mít škodlivé účinky ještě jinými způsoby. To nejenže komplikuje jejich výzkum, ale může ohrožovat širokou veřejnost.
Nezávislá společnost, která otestovala tisíce doplňků, identifikovala přibližně u 1 ze 4 problém s kvalitou, buď neobsahovaly to, co deklarovaly, nebo byly nějakým způsobem kontaminované – 1 ze 4.
Například jsem udělal několik videí o pozoruhodných vlastnostech černých malin. Ne vždy je najdete čerstvé nebo mražené; co takhle doplňky s obsahem černých malin? Zajdete do obchodu nebo se po nich poohlédnete online. Co třeba tenhle? Čerstvé, syrové, čisté – to zní dobře. Podívejme se na štítek. Píše se tady, že produkt obsahuje pouze prášek z černých malin bez semínek a absolutně nic jiného – vykřičník! Je pěkné vědět, že tam nejsou žádná plniva nebo umělé složky. Takže vysolíte těch 23,77 dolarů, jenže se ukáže, že jste nalítli.
První nápadnou věcí byla fotka na přední straně, na které jsou ve skutečnosti ostružiny upravené ve Photoshopu tak, aby vypadaly jako černé maliny – ani se nenamáhali dát na svůj falešný produkt skutečný obrázek. Druhá věc, která výzkumníky zarazila, bylo, že to opravdu nevypadalo jako čistý prášek z černých malin; a tak to otestovali. No a ukázalo se, že to ve skutečnosti vůbec žádné černé maliny neobsahuje. Místo absolutně nic jiného měli napsat „Tento produkt neobsahuje absolutně nic!“ Nebo alespoň můžete doufat, že neobsahuje nic – kdo ví, co v těch kapslích vlastně je.
Otestovali každý produkt z černých malin, který našli, dokonce i ty s pravým obrázkem na přední straně a prášek, který vypadal jako pravý, ale přesto více než třetina přípravků vůbec žádné černé maliny neobsahovala. V současné době je spotřebitel, který považuje trh s potravinovými doplňky v USA za bezpečný nebo dokonce poctivý, naneštěstí velmi naivní.
Jak rozšířené jsou tyto podvody? Výzkumníci použili techniku genetické daktyloskopie, aby otestovali pravost 44 bylinných doplňků od deseti různých společností. Méně než polovina doplňků byla pravá, tedy obsahovaly to, co bylo deklarováno. Většina obsahovala byliny, které nebyly na štítku uvedeny, náhražky levnějšími bylinami, kontaminanty, neuvedená plniva nebo pouze plniva.
Nejedná se pouze o klamání; některé z těchto podvodů mohou lidem skutečně ublížit. Například jeden přípravek s obsahem třezalky vůbec žádnou třezalku neobsahoval. Místo ní obsahoval sennu, což je bylinné projímadlo, které může vyvolat nepříznivé účinky, jako je chronický průjem, poškození jater, rozpad pokožky a puchýře.
Zde vidíte, jak těch 12 společností dopadlo – pouze testované výrobky od 2 z 12 společností byly patrně autentické. Byliny fungují pouze v případě, že jsou skutečně přítomné. Průmysl potravinových doplňků trpí neetickými aktivitami některých výrobců. A „některých“ v této studii znamená 80 % výrobců.
Dokud nebudou doplňky stravy ve Spojených státech lépe regulovány a nebudou definovány a schváleny standardy kontroly kvality, bezpečnější zdroje fytonutrientů pro spotřebitele budou pocházet ze skutečného jídla.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Coates PM, Thomas PR. Dietary supplements. World Rev Nutr Diet. 2015;111:58-63.
- Starr RR. Too little, too late: ineffective regulation of dietary supplements in the United States. Am J Public Health. 2015 Mar;105(3):478-85.
- Lee J. Marketplace analysis demonstrates quality control standards needed for black raspberry dietary supplements. Plant Foods Hum Nutr. 2014 Jun;69(2):161-7.
- Newmaster SG, Grguric M, Shanmughanandhan D, Ramalingam S, Ragupathy S. DNA barcoding detects contamination and substitution in North American herbal products. BMC Med. 2013 Oct 11;11:222.
Image Credit: AKuptsova via Pixabay. Image has been modified.