Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Testování obdenního přerušovaného půstu
Zabrání obdenní postění se zpomalení metabolismu, které doprovází hubnutí? Dokáže zlepšit míru dodržování režimu ve srovnání s každodenní kalorickou restrikcí?
Co kdybychom namísto snižování každodenního kalorického příjmu prostě jedli, kolik chceme, ale pouze každý druhý den? Nebo jen pár hodin denně? Nebo drželi dva dny v týdnu půst? Nebo drželi půst pět dní v měsíci? To všechno jsou různé příklady přerušovaných postů. Je to dokonce možná i režim, na jaký jsou naše těla přirozeně stavěna. Tři jídla denně mohou být pro náš druh relativně novým režimem. Po tisíce let naši předkové možná jedli jen jedno velké jídlo denně, nebo byli několik dní zcela bez jídla.
Přerušovaný půst je často popisován jako zdravá stresová zátěž pro tělo. V biologii existuje koncept zvaný hormeze, který lze vyložit jako princip „co tě nezabije, to tě posílí“. Cvičení je klasickým příkladem, kdy vědomě zatěžujete své srdce a svaly, ale pokud tělu poté dopřejte dostatek času na zotavení, budete díky cvičení zdravější. Je tomu tak u přerušovaného půstu? Mark Twain si to myslel. Trochu hladovění může průměrnému nemocnému člověku prospět více než nejlepší léky a lékaři. Nejen omezená strava, ale úplné zdržení se jídla na 1-2 dny.
Jenže Twain také řekl toto: Díky správné reklamě lze z maličkostí udělat velkolepou věc. Je dnešní šílení okolo přerušovaného půstu jen bezpředmětný humbuk? Mnoho výstřelků v oblasti výživy má své kořeny v legitimní vědě, ale postupem času se fakta mohou zkreslit, přínosy zveličit a rizika podhodnotit. Jinými slovy, věda stojí až za marketingem. Zároveň nechcete přijít o žádný potenciální přínos tím, že byste něco předčasně zavrhli jen kvůli absurdním tvrzením příliš horlivých zastánců. Nechcete zkrátka, aby vám něco důležitého proklouzlo mezi prsty.
Duchovní půst je nejvíce prostudovanou formou přerušovaného půstu, konkrétně ramadán, měsíc trvající období, při kterém oddaní muslimové nekonzumují jídlo a nic nepijí od východu do západu slunce. Účinky jsou však komplikovány změnou spánkových vzorců a také žízní. Stejný problém s dehydratací vzniká při Jom Kippur, což je svátek, při kterém zbožní Židé přestanou jíst a pít asi na 25 hodin. Nejprobádanější forma přerušovaného půstu, který se týká pouze vyloučení potravy, je obdenní půst, který zahrnuje režim spočívající v příjmu jídla každý druhý den. Střídají se tedy dny skoro nebo úplně bez jídla a dny s jídlem.
V klidu naše tělo pálí cukry a tuky v poměru 50 : 50, ale během 12-36 hodin od ukončení příjmu potravy nám většinou dojde glykogen – zásobní cukr. V tu chvíli se naše tělo musí přesunout k většímu spalování našich tukových zásob. Tento metabolický přepínač může pomoci vysvětlit, proč nejvyšší rychlost rozkladu a spalování tuků během třídenního půstu nastane mezi 18. a 24. hodinou z 72hodinového půstu. Přerušovaný půst má údajně nabídnout přínosy odpočinku od příjmu potravy bez rizik spojených s dlouhodobým půstem.
Jednou z potenciálních výhod postění se každý druhý den namísto dlouhodobého omezení kalorického příjmu je to, že si pravidelně dopřejete přestávku od neustálého pociťování hladu. Je možné, že postní den lidi tak vyhladoví, že další den zasvětí velkému přejídání se? Pokud byste snědli více než dvakrát tolik, co sníte v normální den, pak by se tím obdenní půst stal vlastně zcela zbytečný. Myši krmené jen každý druhý den nehubnou. Sní pak skutečně zhruba tolik, kolik by normálně snědly za dva dny. To se však u lidí neděje.
Když byli lidé náhodně přiřazeni k dodržování půstu od 20:00 hodin do 8:00 hodin přespříštího dne, půst v délce 36 hodin vedl jen k tomu, že pak snědli zhruba o 20 % více, než snědla kontrolní skupina, která však žádný půst nedržela. V takovém případě by byli ve velkém kalorickém deficitu, který by odpovídal tomu, jako by svůj denní kalorický příjem omezili takřka o 1 000 kalorií. Tato konkrétní studie zahrnovala štíhlé muže a ženy, ale podobných výsledků bylo dosaženo i u obézních lidí nebo jedinců s nadváhou. Obvykle byl kalorický deficit kompenzován jen o 10 až 25 % navíc oproti základnímu číslu v dny bez půstu. A zdá se, že tomu tak je bez ohledu na to, jestli postící se den skutečně spočíval v nulovém příjmu kalorií, nebo jich účastníci pár stovek snědli. To je pak takzvaný upravený postní den, u kterého lze předpokládat větší míru dodržování režimu.
Některé studie zjistily, že zkoumané subjekty nejedly více, někdy dokonce méně, ve dnech po jednodenním mini půstu. V rámci studií je hlášena velká variabilita. Ve studii 24hodinového půstu, kde lidé snědli brzkou večeři a pak přeskočili snídani i oběd následujícího dne a dali si až večeři, se míra kalorické kompenzace pohybovala od 7 % do 110 %. To znamená, že někteří byli opravdu velmi hladoví a jakmile přišel čas na večeři, snědli v jediném pokrmu více kalorií, než by snědli za 24 hodin. Vědci nadnesli, že by lidé napřed měli na sobě půst otestovat a zjistit, jak moc jejich hlad a následný příjem kalorií stoupne. Tak se budou moci rozhodnout, jestli je pro ně přerušovaný půst správnou volbou. Hlad se však časem může měnit, může se snížit, jakmile si vaše tělo zvykne na nový režim.
V osmitýdenní studii, ve které měli obézní účastníci snížit svůj kalorický příjem asi na 500 kalorií denně, došlo zhruba za dva týdny k tomu, že se jim velmi zmenšil pocit hladu ve dnech s omezeným kalorickým příjmem. To jim bez pochyby mohlo pomoci zhubnout během studie v průměru 5,5 kg. Studie však neměla kontrolní skupinu, se kterou bychom mohli tu první porovnat. Podobná studie s kontrolní skupinou dospěla k podobným výsledkům, co se týče shozené váhy účastníků – asi 4,5 kg za 12 týdnů. Byla to skupina s normální váhou, což vlastně znamená v průměru s nadváhou. Vědci zjistili, že z pohledu hubnutí u těchto upravených režimů, kdy „postní“ den sestává z příjmu 500 kalorií, evidentně nezáleží na tom, zda jsou tyto kalorie rozprostřeny rovnoměrně nebo požity v jediném jídle.
Namísto předepisování stanoveného počtu kalorií při „postním“ dnu, který je pro mnoho lidí doma obtížně vypočitatelný, navrhla dvojice íránských výzkumníků skvělou alternativu. Neomezenou konzumaci veškeré jiné než kořenové zeleniny. Kořenová zelenina a hlízy jsou ve srovnání s jinými druhy zeleniny poměrně bohaté na kalorie. Zato zelenina pěstovaná nad zemí, tedy stonková zelenina (řapíkatý celer, rebarbora atd.), košťálová zelenina (květák, brokolice atd.) a listová zelenina (saláty), stejně jako plody, které běžně považujeme za zeleninu, tedy rajčata, papriky, lilek, zelené fazolky, cukety a patisony, má kalorií méně. Takže namísto předepsání určitého množství kalorií pro „postní“ dny měli účastníci dny na běžné stravě, které se střídaly s dny, ve kterých jedli libovolné množství nadzemní zeleniny a k tomu si mohli dopřát přirozeně nekalorické nápoje, jako je zelený čaj či černá káva. Po osmi týdnech účastníci zhubnuli v průměru 5,8 kg a k tomu 5 cm v pase.
Stejná variabilita jako u kalorické kompenzace však byla zjištěná i u hubnutí. Během dvanáctiměsíční studie, ve které měli účastníci za úkol jíst pouze čtvrtinu svých kalorických potřeb každý druhý den, se změna váhy velmi lišila, od úbytku 16,7 kg do přibrání 3,6 kg. Nejzásadnější faktor, který stál za rozdíly mezi nejméně a nejvíce úspěšnými účastníky, překvapivě nebylo to, kolik jídla snědli ve dnech, kdy mohli jíst svou běžnou stravu, ale to, jak dalece se jim podařilo dodržet limit pro kalorický příjem v „postní“ dny.
Celkově 10 z 10 studií zabývajících se obdenním půstem zjistilo, že dochází k výraznému úbytku tělesného tuku. Malé krátkodobé studie ukazují asi 4 až 8 % pokles tělesné hmotnosti po 3 až 12 týdnech. Jak si takové výsledky stojí v porovnání s nepřetržitou kalorickou restrikcí? Obdenní půst se skutečně nulovým příjmem v postní dny byl přímo porovnáván s každodenním omezením kalorického příjmu o 400 kalorií po dobu 8 týdnů. Obě skupiny zhubnuly stejně, okolo 7,7 kg. Při následné kontrole 6 měsíců po skončení studie se zjistilo, že si obě skupiny udržely podobnou část svého váhového úbytku, stále měli asi o 5,4 kg méně než před pokusem.
Naděje, že by přerušovaný půst mohl nějak zabránit vzniku metabolických adaptací zpomalujících hubnutí, nebo že by dokázal zvýšit míru dodržování režimu, se ale nenaplnily. Stejné kompenzační reakce projevující se zvýšenou chutí k jídlu a zpomalením metabolismu trápí jedince dodržující nepřetržitou i přerušovanou kalorickou restrikci. Největší a nejdelší studie postění se každý druhý den zjistila, že může být dokonce méně udržitelné než tradiční režimy. Ke konci roku byla míra upuštění od režimu postění se obden 38 %, zatímco ve skupině s nepřetržitě sníženým kalorickým příjmem jen 29 %. Ačkoli dodnes alternativní režimy půstu neprokázaly, že by vedly k větším úbytkům na váze, někteří lidé by mohli tento režim preferovat. Má tedy i nějaké nevýhody? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Stockman MC, Thomas D, Burke J, Apovian CM. Intermittent fasting: is the wait worth the weight? Curr Obes Rep. 2018;7(2):172-185.
- Kouda K, Iki M. Beneficial effects of mild stress (hormetic effects): dietary restriction and health. J Physiol Anthropol. 2010;29(4):127-32.
- Collier R. Intermittent fasting: the science of going without. CMAJ. 2013;185(9):E363–E364. doi:10.1503/cmaj.109-445.
- Twain M. My debut as a literary person and other essays. Hartford, CT: American Pub Co; 1903.
- Twain M. A connecticut yankee in king arthur's court. New York, NY: Charles L Websiter and Co;1890.
- Johnstone AM. Fasting: the ultimate diet? Obes Rev. 2007;8(3):211-22.
- Awada A, Al Jumah M. The first-of-Ramadan headache. Headache. 1999;39(7):490-3.
- Mosek A, Korczyn AD. Yom Kippur headache. Neurology. 1995;45(11):1953-5.
- Tinsley GM, La Bounty PM. Effects of intermittent fasting on body composition and clinical health markers in humans. Nutr Rev. 2015;73(10):661-74.
- Cronise RJ, Sinclair DA, Bremer AA. Oxidative Priority, Meal Frequency, and the Energy Economy of Food and Activity: Implications for Longevity, Obesity, and Cardiometabolic Disease. Metab Syndr Relat Disord. 2017;15(1):6–17. doi:10.1089/met.2016.0108
- Anton SD, Moehl K, Donahoo WT, et al. Flipping the Metabolic Switch: Understanding and Applying the Health Benefits of Fasting. Obesity (Silver Spring). 2018;26(2):254-268.
- Klein S, Sakurai Y, Romijn JA, Carroll RM. Progressive alterations in lipid and glucose metabolism during short-term fasting in young adult men. Am J Physiol. 1993;265(5 Pt 1):E801-6.
- Harvey J, Howell A, Morris J, Harvie M. Intermittent energy restriction for weight loss: Spontaneous reduction of energy intake on unrestricted days. Food Sci Nutr. 2018;6(3):674-680.
- Anson RM, Guo Z, De Cabo R, et al. Intermittent fasting dissociates beneficial effects of dietary restriction on glucose metabolism and neuronal resistance to injury from calorie intake. Proc Natl Acad Sci USA. 2003;100(10):6216-20.
- Horne BD, Muhlestein JB, Anderson JL. Health effects of intermittent fasting: hormesis or harm? A systematic review. Am J Clin Nutr. 2015;102(2):464-70.
- Johnstone AM, Faber P, Gibney ER, et al. Effect of an acute fast on energy compensation and feeding behaviour in lean men and women. Int J Obes Relat Metab Disord. 2002;26(12):1623-8.
- Antoni R, Johnston KL, Collins AL, Robertson MD. Investigation into the acute effects of total and partial energy restriction on postprandial metabolism among overweight/obese participants. Br J Nutr. 2016;115(6):951-9.
- Clayton DJ, Creese M, Skidmore N, Stensel DJ, James LJ. No effect of 24 h severe energy restriction on appetite regulation and ad libitum energy intake in overweight and obese males. Int J Obes (Lond). 2016;40(11):1662-1670.
- Levitsky DA, DeRosimo L. One day of food restriction does not result in an increase in subsequent daily food intake in humans. Physiol Behav. 2010;99(4):495-499.
- Tinsley GM, Moore ML, Graybeal AJ. Reliability of hunger-related assessments during 24-hour fasts and their relationship to body composition and subsequent energy compensation. Physiol Behav. 2018;188:221-226.
- Klempel MC, Bhutani S, Fitzgibbon M, Freels S, Varady KA. Dietary and physical activity adaptations to alternate day modified fasting: implications for optimal weight loss. Nutr J. 2010;9:35.
- Varady KA, Bhutani S, Klempel MC, et al. Alternate day fasting for weight loss in normal weight and overweight subjects: a randomized controlled trial. Nutr J. 2013;12(1):146.
- Hoddy KK, Kroeger CM, Trepanowski JF, Barnosky A, Bhutani S, Varady KA. Meal timing during alternate day fasting: Impact on body weight and cardiovascular disease risk in obese adults. Obesity (Silver Spring). 2014;22(12):2524-31.
- Eshghinia S, Mohammadzadeh F. The effects of modified alternate-day fasting diet on weight loss and CAD risk factors in overweight and obese women. J Diabetes Metab Disord. 2013;12(1):4.
- Kroeger CM, Trepanowski JF, Klempel MC, et al. Eating behavior traits of successful weight losers during 12 months of alternate-day fasting: an exploratory analysis of a randomized controlled trial. Nutr Health. 2018;24(1):5-10.
- Varady KA, Hellerstein MK. Alternate-day fasting and chronic disease prevention: a review of human and animal trials. Am J Clin Nutr. 2007;86(1):7-13.
- Catenacci VA, Pan Z, Ostendorf D, et al. A randomized pilot study comparing zero-calorie alternate-day fasting to daily caloric restriction in adults with obesity. Obesity (Silver Spring). 2016;24(9):1874-83.
- Coutinho SR, Halset EH, Gåsbakk S, et al. Compensatory mechanisms activated with intermittent energy restriction: a randomized control trial. Clin Nutr. 2018;37(3):815-823.
- Trepanowski JF, Kroeger CM, Barnosky A, et al. Effect of Alternate-Day Fasting on Weight Loss, Weight Maintenance, and Cardioprotection Among Metabolically Healthy Obese Adults: A Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med. 2017;177(7):930-938.
- Varady KA. Intermittent versus daily calorie restriction: which diet regimen is more effective for weight loss?. Obes Rev. 2011;12(7):e593-601.
Image credit: Dustin Kirkpatrick. Image has been modified. Video includes graphics from Vecteezy.com. Motion graphics by Avocado Video