Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Testování teorie kalorické kompenzace
Vědci provedli šikovně navrženou studii, která otestovala vliv vlašských ořechů na potlačení chuti k dalšímu jídlu.
Možná je důvodem, proč 90 % důležitých studií nezjistilo přibírání na váze z konzumací ořechů, to, že ořechy jsou natolik syté a natolik potlačují chuť k dalšímu jídlu, že lidé po celý zbytek dne jedí nevědomky méně jídla.
Pokud tedy výzkumníci přidají do naší běžné každodenní stravy hrst ořechů, což je 200 kalorií, mohli být účastníci natolik plní, že jim tyto kalorie nahradily jiných 200 kalorií v podobě jiného pokrmu, které by jinak snědli. To by mohlo vysvětlit, jak může člověk zůstat v energetické rovnováze, přestože do každodenního jídelníčku přidal kaloricky vydatné jídlo, jakým jsou právě ořechy. A pokud by vás arašídy uspokojily natolik, že byste nevědomky za den nakonec snědli vždy o 250 kalorií méně, pak by se tím dalo vysvětlit i to, proč v několika studiích s ořechy lidé dokonce zhubnuli.
Nedávno testovali vlašské ořechy. „Bylo nadneseno, zejména na základě observačních studií, že ořechy mohou být neobvykle syté, což může vést ke sníženému příjmu kalorií… chybí nám však důkazy z randomizovaných intervenčních studií.“ Teď už je však máme. Studii dvojitě zaslepili tím, že zamaskovali vlašské ořechy do smoothie. „Tekuté jídlo s vlašskými ořechy dále obsahovalo mražené mango, mražené jahody, banán, mražené bobulovité ovoce a ananasovou šťávu.“ To zní dobře. Placebo pak obsahovalo olej, mango, jahody, banán, bobule, ananasovou šťávu a 40 kapek příchuti vlašských ořechů.“
Podoba byla tak vysoká, že ani při zaslepeném testováni chuti obou smoothie nebylo možno oba druhy od sebe rozeznat. Obojí přitom obsahovalo i stejný počet kalorií. Pokud tedy na ořechách není nich jedinečného, měla by být sytost v obou skupinách stejná. Jenže nebyla. Po několika dnech na placebu lidé pijící smoothie s ořechovým ochucovadlem začali nabývat pocitu, že jim něco chybí. Všichni pili své smoothie na snídani. Později během dne, těsně před obědem, měli lidé, kteří nedostali opravdové ořechy, menší pocit sytosti. Přestože zde nehrálo roli žvýkání ořechů a tuk byl zcela vstřebatelný.
Na tomto příkladu vidíte, jak přidáním ořechů ke snídani můžete nevědomky docílit toho, že na oběd sníte méně jídla než obvykle. Ořechy tímto způsobem mohou ve skutečnosti snížit příjem kalorií ze stravy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Brennan AM, Sweeney LL, Liu X, Mantzoros CS. Walnut consumption increases satiation but has no effect on insulin resistance or the metabolic profile over a 4-day period. Obesity (Silver Spring). 2010 Jun;18(6):1176-82.
- Mattes RD, Dreher ML. Nuts and healthy body weight maintenance mechanisms. Asia Pac J Clin Nutr. 2010;19(1):137-41.