Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Testování účinnost metody ,oil pulling‘ na bělení zubů a špatný dech
Když bylo převalování oleje v ústech podrobeno testu na schopnost bělit zuby, eliminovat zápach z úst a zabránit erozi zubní skloviny, ukázalo se, že výsledky nebyly o nic lepší než s obyčejnou vodou - někdy byl olej dokonce horší.
Odborný posudek účinků metody „oil pulling“ – tedy převalování oleje v ústech, dospěl k závěru, že může mít skutečně příznivé účinky na zdraví zubů a úst. O příznivých účincích na zuby jsem již hovořil, má tedy prospívat i dutině ústní? Jak?
Převalování oleje v ústech bylo také testováno v souvislosti se zápachem z úst, jinak známým jako halitóza, nebo jednoduše špatný dech. Odborníci se domnívají, že tímto problémem trpí až čtvrtina světové populace. Rozhodli se tedy otestovat „oil pulling“ v porovnání s chlorhexidinem.
Jak však zhodnotíte špatný dech? Existují nejrůznější opravdu okázalé metody – plynová chromatografie, elektronické nosy, diamantové sondy a mikroskopická metoda tmavého pole. Tyto metody jsou však velmi nákladné a nejsou moc spolehlivé. Takže se rozhodli pro „zlatý standard.“ Zkoumané osoby byly požádány, aby vydechli výzkumníkovi do tváře.
Chtěli také vědět, co si o svém dechu myslí samy zkoumané osoby. Požádali je tedy, aby si olízli vlastní zápěstí a poté si k němu přičichli. Svůj dojem měli hodnotit na stupnici. I když si lidé mysleli, že jejich sliny po dvou týdnech na metodě „oil pulling“ mají lepší odér, výzkumníci s nimi nesouhlasili. Tvrdili, že jsou na tom stále stejně.
Po třech týdnech však došlo ke znatelnému, porovnatelnému zlepšení zápachu z úst ve skupinách převalujících v ústech olej nebo chlorhexidin. Touto studií jsem byl nadšen, protože použili skutečné placebo – obarvenou vodu, která zřejmě měla připomínat chlorhexidin. Převalování oleje v ústech mělo stejnou dobu trvání. Vida! Takže konečně budeme moci zodpovědět palčivou otázku, jestli „oil pulling“ snižuje množství plaku a zlepšuje zánět dásni kvůli samotnému použití oleje, nebo bychom měli stejný úspěch s čímkoliv jiným, co bychom dlouho převalovali v ústech. Voda fungovala stejně dobře. Došlo ke stejně velkému poklesu v plaku nehledě na to, jestli lidé použili olej nebo vodu. Naznačuje nám to, že plak je narušen dlouhotrvajícím proplachováním. Je pravda, že olej může být 5-6x levnější než chlorhexidin a zároveň je bezpečnější, ale levnější a bezpečnější než obyčejná čistá voda jen těžko.
Dobře, ale dokáže snad voda bělit zuby? Mnoho webových stránek nabízí reference na úspěšné použití metody „oil pulling“ k bělení zubů. Žádné studie na toto téma však v lékařské literatuře nebyly publikovány, většina doktorů by zde tedy skončila. Nicméně tito dva zubní profesoři v Detroitu se rozhodli teorii otestovat. Zuby vzali ze své sbírky uložených zubů, které byly lidem extrahovány (zní to trochu jako z hororového filmu). Pak je dali do zkumavek s kokosovým olejem, sezamovým olejem či slunečnicovým olejem. Přidali k nim falešné sliny a silně s nimi třásli. Protřepávání opakovali každý den po dva týdny. Nenalezli žádný důkaz, že proplachování olejem má jakýkoliv efekt na bělost zubů.
Připomíná to testování jiného oblíbeného triku na bělení zubů kolujícího na internetu. Šlo o jahody s jedlou sodu. Tato metoda byla evidentně zmíněna v pořadu Dr. Oz. Volně prodejné bělící pásky fungovaly; tedy i domácí bělení je účinné. Fungovala domácí sada na bělení, kterou vám dá s sebou váš zubař. Fungovalo i bělení zubů přímo u zubaře v ordinaci. Ovšem domácí receptura z jahod a jedlé sody selhala. Vedla si stejně špatně jako obyčejná voda použitá jako kontrolní prostředek.
Jak je to s erozí zubů? Ve svém videu o rostlinné stravě a zdraví zubů jsem mluvil o tom, jak ti, kteří jedí zdravěji, mohou mít zdravější dásně. Naneštěstí kvůli jejich obvyklému zvyku jíst více kyselých potravin, jako jsou citrusy, rajčata a ovocné čaje, mohou být náchylnější k erozi zubní skloviny. Proto bychom si měli po konzumaci kyselého jídla nebo nápoje vždy vypláchnout ústa vodou.
Co takhle proplachovat každé ráno ústa olejem? Způsob, jakým naše tělo chrání zuby před erozí, je vytvoření „pelikuly“ na povrchu zubů. Jde o ochrannou vrstvu tvořenou převážně bílkovinami ze slin, ale také trochou tuku. Nemohlo by tedy proplachování úst olejem pomoci ochránit povrch našich zubů před erozivním poškozením díky podpoření naší vlastní ochranné vrstvy? To nemůžeme vědět, dokud to neotestujeme.
Vědci chtěli zuby po pokusu prozkoumat pod mikroskopem, ale to jde velmi obtížně, pokud jsou zuby stále v ústech lidí. Vzali tedy plátky zubů hovězího dobytka a vložili je lidem do úst. Nechali je tam, dokud se na nich nevytvořila ochranná vrstva. Poté proplachovali zuby olejem – v kontrolní skupině to nedělali. Poté vědci zuby vzali a vystavili je kyselině.
Pokud vystavujete zuby kyselinám, aniž byste je vložili do úst, během 2 minut, tedy 120 sekund, dojde k významné demineralizaci skloviny. Vápník ze zubů se vlivem kyseliny začne rozpouštět. Jestliže však ty stejné zuby necháte pár minut povalovat se v ústech a teprve pak je vystavíte kyselině, eroze je menší.
Dobře, co se tedy stane, když zuby s ochrannou vrstvou proplachujete olejem? Je eroze ještě nižší? Není, eroze je intenzivnější. Vypadá to, jako by proplachování olejem oslabovalo ochrannou vrstvu. A přesně to také viděli pod mikroskopem. Zde vidíte, jak vypadala ochranná vrstva před povalováním oleje v ústech a jak poté. Vědci mají podezření, že olej může skutečně ochrannou vrstvu připravit o část její síly.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Gbinigie O, Onakpoya I, Spencer E, McCall MacBain M, Heneghan C. Effect of oil pulling in promoting oro dental hygiene: A systematic review of randomized clinical trials. Complement Ther Med. 2016 Jun;26:47-54.
- Wheater M, Friedl Z. Effect of Oil Pulling on Tooth Whitening In Vitro. Journal of Advanced Oral Research (JoAOR) 2016 Volume 7 Issue 1 Pages : 20-23.
- Sood P, Devi M A, Narang R, V S, Makkar DK. Comparative efficacy of oil pulling and chlorhexidine on oral malodor: a randomized controlled trial. J Clin Diagn Res. 2014 Nov;8(11):ZC18-21.
- Asokan S, Kumar RS, Emmadi P, Raghuraman R, Sivakumar N. Effect of oil pulling on halitosis and microorganisms causing halitosis: a randomized controlled pilot trial. J Indian Soc Pedod Prev Dent. 2011 Apr-Jun;29(2):90-4.
- Kwon SR, Meharry M, Oyoyo U, Li Y. Efficacy of do-it-yourself whitening as compared to conventional tooth whitening modalities: an in vitro study. Oper Dent. 2015 Jan-Feb;40(1):E21-7.
- Hannig C, Wagenschwanz C, Pötschke S, Kümmerer K, Kensche A, Hoth-Hannig W, Hannig M. Effect of safflower oil on the protective properties of the in situ formed salivary pellicle. Caries Res. 2012;46(5):496-506.
Icons created by Vladimir Belochkin, Mello and Gan Khoon Lay from The Noun Project Image credit: Marissa Anderson. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video