Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Tlumení shlukování (agregace) krevních destiček bobulovitým ovocem
Nejvražednějším nezdravým návykem Američanů může být to, že nejedí dostatek ovoce. Pouhým dodržováním doporučené dávky ovoce a zeleniny bychom mohli zachránit životy více než 100 000 lidí ročně. Jedním z mechanismů, pomocí kterých nás rostlinné potraviny chrání, je tlumení shlukování krevních destiček.
Studie o globálním zatížení nemocemi, financovaná nadací Billa a Melindy Gatesových (The Global Burden of Disease Study), je nejúplnější a nejsystematičtější analýzou příčin úmrtí, která kdy byla provedena. Zapojilo se do ní takřka 500 výzkumníků z více než 300 institucí a padesáti zemí světa. Začínali s takřka 100 000 zdroji údajů. Co zjistili? V USA je nejčastějším zabijákem strava. Co je nejvýznamnějším rizikovým prvkem stravování? Nedostatečný příjem ovoce. Ten je zodpovědný za 4,9 miliónů úmrtí po celém světě.
Organizace The Union of Concerned Scientists uvedla: „Soubor nebezpečných a často smrtících nemocí ve Spojených státech nadále páchá spoušť.“ Životy stovek tisíc Američanů pustoší nemoci, přitom už máme přímočarý způsob, jakým snižovat jejich výskyt. Lze jim do značné míry předcházet, a to i mrtvici a srdečnímu onemocnění. Lék na tyto problémy je jednoduchý, bezbolestný a dokonce příjemný. Stačí, když budeme využívat ochranných účinků ovoce a zeleniny. Kdyby Američané zvýšili svůj příjem ovoce a zeleniny alespoň do té míry, že by splňovali výživová doporučení, už jen tím bychom v USA zachránili každý rok přes 100 000 životů. A to se bavíme jen o minimálním doporučeném příjmu!
Jak to funguje? Jedním z možných vysvětlení může být antiagregační (protisrážlivý) účinek. Krevní destičky mají na starosti srážení krve. Krevní sraženiny stojí za infarktem a většinou mrtvic. Kromě jejich zjevné úlohy ve srážení krve je nyní krevním destičkám přisuzována klíčová role v zánětlivé reakci. Zánět je nedílnou součástí kornatění tepen, alergií, revmatoidní artritidy a rakoviny.
Je důležité si uvědomit, že za běžných podmínek, když je člověk zdráv, destičky obíhají v klidovém, spícím, nečinném stavu. Jakmile se však aktivují, mohou páchat škodu v podobě zánětu. Krevní destičky přenášejí většinu zánětlivých látek. Po aktivaci tyto látky uvolňují, čímž mohou přitáhnout zánětlivé buňky, které vytvoří kapsy s hnisem na stěnách našich tepen. Když taková kapsa praskne, může nás to zabít.
Toto zapojení aktivních krevních destiček do rozvoje aterosklerózy je nám dobře známo. Již dlouhou dobu víme, že krevní destičky hrají roli v pokročilých stupních nemoci, stále rostoucí množství důkazů však naznačuje, že krevní destičky mohou hrát důležitou roli i při vzniku a šíření aterosklerózy. Ateroskleróza je přitom náš největší zabiják. Jak tedy můžeme zabránit nadměrné aktivaci krevních destiček?
Je všeobecně známo, že hyperreaktivita krevních destiček je spojena s vysokými hladinami cholesterolu v krvi. Můžeme snížit příjem potravin s transmastnými kyselinami, nasyceným tukem a cholesterolem. Také můžeme jíst více ovoce a zeleniny. Například různé odrůdy jahod prokázaly významný antiagregační účinek v Petriho misce i v lidském těle. Tady se můžete podívat, jak na to vědci přišli. Zde je krevní destička v klidovém stavu. Má v sobě zásobu drobných destičkových granul, které jsou jako granáty plné zánětlivých látek. Tato destičková granula při aktivaci splyne v jeden celek, krevní destička se před vypuštěním svého nákladu dostatečně roztáhne, změní tvar. Protože klidové a aktivované krevní destičky vypadají tak odlišně, můžete lidem jednoduše odebrat krev a spočítat, kolik krevních destiček mají aktivních nebo neaktivních před a po konzumaci určitého jídla. V tomto případě lidé dostávali každý den po dobu jednoho měsíce asi 350 g jahod. Vidíme malý, ale znatelný pokles poměru aktivovaných krevních destiček v krvi odebrané po konzumaci jahod.
Ostatní drobné bobulovité ovoce mělo podobný účinek už při dosažitelné dávce dvou porcí denně. Pití pomerančové a grepové šťávy zjevně nepomohlo. Ovšem šťáva z modrých hroznů úspěšně snížila aktivitu krevních destiček podobnou měrou, jako to dokáže aspirin.
Studie ukázaly, že denní užívání aspirinu může snížit riziko infarktu a mrtvice. Nicméně aspirin může způsobit těžké poruchy trávicího ústrojí a problémy s krvácením. Neměl by proto být používán jako primární prevence infarktů a mrtvic. Jeho přínos jednoznačně nepřevažuje nad vážnými vedlejšími účinky. Proto je hezké mít bezpečnou alternativu aspirinu bez vedlejších účinků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J K O'Hara. The $11 Trillion Reward: How Simple Dietary Changes Can Save Lives and Money, and How We Get There. Union of Concerned Scientists Equation Blog. Aug 2013.
- S S Lim, T Vos, A D Flaxman, G Danaei, K Shibuya, et al. A comparative risk assessment of burden of disease and injury attributable to 67 risk factors and risk factor clusters in 21 regions, 1990–2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010. Lancet. 2012 Dec 15;380(9859):2224-60.
- R Lozano, M Naghavi, K Foreman, S Lim, et al. Global and regional mortality from 235 causes of death for 20 age groups in 1990 and 2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010. Lancet. 2012 Dec 15;380(9859):2095-128.
- P Das, U Samarasekera. The story of GBD 2010: a
- A K Dutta-Roy. Dietary components and human platelet activity. Platelets. 2002 Mar;13(2):67-75.
- N Alexandru, D Popov, A Georgescu. Platelet dysfunction in vascular pathologies and how can it be treated. Thromb Res. 2012 Feb;129(2):116-26.
- J M Alvarez-Suareza, F Giampieria, S Tulipanic, T Casolid, Giuseppina Di Stefanoe, A M González-Paramás, C Santos-Buelgaf, F Buscog, J L Quilesh, M D Corderoi, S Bompadrej, B Mezzettib, M Battinoa. One-month strawberry-rich anthocyanin supplementation ameliorates cardiovascular risk, oxidative stress markers and platelet activation in humans. J Nutr Biochem. 2014 Mar;25(3):289-94.
- C Torres-Urrutiaa, L Guzman, G Schmeda-Hirschmann, R Moore-Carrascoa, M Alarcon, L Astudillo, Margarita Gutierrez, G Carrascoc, J A Yuric, E Arandad, I Palomoa. Antiplatelet, anticoagulant, and fibrinolytic activity in vitro of extracts from selected fruits and vegetables. Blood Coagul Fibrinolysis. 2011 Apr;22(3):197-205.
- I Erlund, R Koli, G Alfthan, J Marniemi, P Puukka, P Mustonen, P Mattila, A Jula. Favorable effects of berry consumption on platelet function, blood pressure, and HDL cholesterol. Am J Clin Nutr. 2008 Feb;87(2):323-31.
- J G Keevil, H E Osman, J D Reed, J D Folts. Grape Juice, But Not Orange Juice or Grapefruit Juice, Inhibits Human Platelet Aggregation. J Nutr. 2000 Jan;130(1):53-6.
- D Lievens P V Hundelshausen. Platelets in atherosclerosis. Thromb Haemost. 2011 Nov;106(5):827-38.
- US Burden of Disease Collaborators. The state of US health, 1990-2010: burden of diseases, injuries, and risk factors. JAMA. 2013 Aug 14;310(6):591-608.
- FDA. Use of Aspirin for Primary Prevention of Heart Attack and Stroke. May 2, 2014.
Images thanks to PublicDomainPictures via Pixabay.