Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vede nedostatek spánku k tloustnutí?
Osoby, které byly randomizovány na 8,5 hodiny spánku za noc, ztratily výrazně více tělesného tuku než ty, které spaly 5,5 hodiny.
Populační studie zjistily, že nedostatek spánku je spojen s obezitou u dětí i dospělých. Observační studie však nikdy neprokáží příčinný vztah. Možná obezita vedla ke špatnému spánku, ne naopak. Obezita může způsobit artritidu, pálení žáhy a apnoe, všechno toto může narušit spánek. Vztah mezi obezitou a spánkovou apnoe, při které opakovaně dochází ke krátkému přerušení dýchání v průběhu noci, by šel vysvětlit zvýšeným množstvím tuku v jazyku uloženém v jeho kořeni. Pak může jazyk blokovat dýchací cesty při spánku na zádech. Reverzní příčinnost pro vysvětlení spojitosti mezi obezitou a nedostatkem spánku dále posiluje zjištění, že intervence na hubnutí dokáží zlepšit denní ospalost.
Vyvstávají však potenciální matoucí faktory. Například lidé s nízkým socioekonomickým statusem často pracují na nepříznivé směny jako třísměnný režim a noční směny, případně žijí v hlučných sousedstvích se špatnou kvalitou ovzduší a vyšší kriminalitou. Spojitost mezi nedostatkem spánku a obezitou však přetrvává i po zohlednění těchto faktorů. Nelze však ohlídat všechno. Nemůžeme s jistotou vědět, jestli spánková deprivace vede k tloustnutí... Dokud to neotestujeme. Když lidi přimějeme probdít celou noc, budou hladovější a budou jíst větší porce.
Když lidi randomizovali ke zkrácení každé noci o pár hodin spánku, tak začali jíst v průměru o 677 kalorií denně navíc - ve srovnání s kontrolní skupinou s normálním spánkem. Ačkoliv se individuální reakce velice lišily, někdo jedl o 819 kalorií denně méně, jiný jedl i o 1437 kalorií více, tak v průměru vyšlo, že spánková deprivace u lidí vede k přejídání cca o 180 až 560 kalorií za den.
Když lidem omezíme spánek, začnou také toužit po nezdravém jídle, chtějí více svačinek, více tučných a sladkých dobrot. Když lidem proskenujeme mozky přístrojem po celonočním bdění nebo po pár nocích spánku zkráceného na čtyři hodiny, tak se jim centra odměny více rozsvítí v reakci na kalorické pokrmy. Spánková deprivace zvyšuje hladiny hlavního endokanabinoidu v těle, což je přírodní chemikálie, kterou si syntetizujeme a váže se na stejné receptory jako aktivní složka marihuany. Mohlo by to pomoci vysvětlit noční hlady a chutě.
A výdajová strana kalorické rovnice? Někteří krátcí spáči využijí čas navíc ke cvičení, ale jiní jsou tak ospalí, že se hýbou méně. Dodatečné hodiny bdělosti sice mohou zvýšit kalorický výdej až o 100 kalorií denně, ale když spánkově deprivovaní jedinci konzumují navíc stovky kalorií, může jim časem větší bdělost nadělit i větší bříška.
Nedostatek spánku bezděčně vede k vyššímu kalorickému příjmu, není proto překvapením, že čtyři z pěti studií zkoumající dvě až pět nocí spánkové deprivace naměřili zvýšení tělesné váhy. Jinými slovy, když spíte méně, přibíráte více.
A teď to nejbláznivější. I když si kalorický příjem hlídáte, stále budete hubnout lépe s delší dobou spánku. Jedinci s nadváhou, kteří normálně spali šest a půl až osm hodin za noc, byli randomizováni ke dvěma týdnům osmi a půl nebo pěti a půl hodinám spánku za noc při stejné dietě s omezenými kaloriemi. Pak se skupiny prohodily a strávily další dva týdny v opačném režimu. Účastníci strávili měsíc ubytovaní ve výzkumném centru, aby jejich strava i spánek mohly být zcela řízeny a měřeny. Při pouhém pohledu na čísla na váze délka spánku nehrála roli. Během obou období jedli stejné množství kalorií, zhubli stejné kilogramy. Jenže většinu váhy shozené při osmi a půl hodinách spánku tvořil tuk, zatímco většinu váhy shozené při pěti a půl hodinách spánku tvořilo svalstvo. Stejné strava doplněná delším spánkem vedla ke zhubnutí dvojnásobného množství tělesného tuku. Kdo si pospí, ten je tratný... Na tuku!
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org