Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Veganská strava a vznikající epidemie
Nedostatek vitamínu B12 je u vegetariánů, a zejména veganů, běžný. Problém nastává, když neužívají doplňky stravy nebo obohacené potraviny.
Jak často se u veganů setkáváme s nedostatkem vitaminu B12? V loňském roce byla zveřejněna studie s hodnotami hladin B12, které byly zjištěny v krvi stovek veganů v Británii. Co myslíte, u kolika lidí byl zjištěn nedostatek vitaminu B12? U méně než čtvrtiny? Nebo to byla méně než polovina lidí? Či více než polovina? Nebo byl nedostatek vitaminu B12 zjištěn u více než 75 % veganů? Nejedná se o průměrné či suboptimální hladiny B12 , ani o takové vyčerpání B12, kdy už jste vystaveni vysokému riziku, ale prostě o nedostatek tohoto vitaminu, kdy v praxi dochází k negativnímu ovlivnění biochemických reakcí. Vaše tělo prostě nefunguje tak, jak by mělo.
Odpověď: jednalo se o více než polovinu testovaných lidí. To znamená, že když na ulici potkáte vegana, nebo alespoň na ulici v Londýně, pravděpodobnost deficitu B12, ať už o tom dotyčný ví nebo ne, je následující: 52 % veganů má hladiny nedostatečné, 21 % zcela deficitní. A jak dopadli ovo-lakto-vegetariáni? U 7 % hodnota nedostatečná, u 17 % zcela deficitní.
Argumentem některých veganů je, že nedostatek B12 se netýká jen těch, kteří nejedí maso. Vyskytuje se i u konzumentů masa. A je to pravda. Jedná se o 0,4 %. To je poměrně dost, a tak odborníci vedou debaty, zda by nemělo docházet k obohacování obilovin vitaminem B12.
Čím ale vysvětlit tuto epidemii nedostatku B12 u veganů? Je to prosté: jen malý počet veganů v Británii užíval doplňky s vitaminem B12. Není se tedy co divit. Doufejme, že vegané jinde jsou moudřejší. Každý, kdo konzumuje rostlinnou stravu, musí mít zajištěn spolehlivý zdroj vitaminu B12.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Images thanks to psdgraphics.com