Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vegetariáni vs. zdraví všežravci
Dokonce i po zohlednění celé šálky stravovacích i jiných faktorů vychází, že lidé na rostlinné stravě mají celkově nižší výskyt rakoviny.
Studovat rakovinu mezi konzumenty kávy bylo tak těžké ze stejného důvodu, jako je studovat rakovinu mezi konzumenty masa. Dokonce i v případě, že by vědci objevili nižší výskyt rakoviny právě mezi vegetariány, příčinou může být něco jiného, třeba to, že se více pohybují, méně kouří nebo dýchají méně výfukových výparů, protože všichni vlastní hybridní automobil Toyota Prius.
Tento problém můžete obejít tím, že budete zkoumat skupinu zdravých konzumentů masa, kteří například kouří stejně ojediněle jako skupina vegetariánů, kterou chcete studovat. Zkrátka skupiny co nejvíce vyrovnáte, abyste vyloučili vliv faktorů nesouvisejících se stravou. Lidi tedy nerozdělíte pouze na konzumenty masa, pescetariány a vegetariány.
Vezmete v potaz míru kouření v minulosti i současnosti, včetně toho, jestli kouří/kouřili cigarety, doutníky nebo dýmky. V potaz vezmete také konzumaci alkoholu, BMI (index tělesné hmotnosti) a úroveň fyzické aktivity. V případě žen vás bude také zajímat, kolik dětí měly, protože ženy s vlastními dětmi mohou být částečně chráněny proti rakovině prsu bez ohledu na užívání antikoncepčních hormonálních přípravků. Vědci vyloučí vše, co je napadne a mohlo by mít vliv, pak se soustředí jen na to, co je zajímá, tedy jestli daný člověk jí nebo nejí maso.
Vyloučení vlivu obezity není k vegetariánům spravedlivé. Víme, že vegetariáni bývají mnohem častěji štíhlí, což je může před rakovinou chránit. Když tedy porovnáváte vegetariány pouze se štíhlými konzumenty masa, podkopáváte tak jeden z přínosů vegetariánské stravy. Fakticky tak vymažete jeden z důvodů, proč mohou mít vegetariáni méně rakoviny.
Jenže vědce nezajímaly nepřímé cesty, jimiž mohlo maso způsobovat rakovinu, což je právě příklad obezity z masa a následné rakoviny z obezity. Chtěli studovat přímý vztah mezi masem a rakovinou. Abyste to mohli provést, musíte vegetariány dalším způsobem znevýhodnit. Možná, že důvodem, proč jsou vegetariáni tak zdraví, není to, že jedí méně masa, nýbrž větší množství rostlin, které zkonzumují.
Vegetariáni byli proto porovnáni s konzumenty masa, kteří v průměru jedli stejné množství ovoce a zeleniny, každý den. Možná to nebylo snadné, ale dokázali najít tisíce konzumentů masa, kteří jedli 4-5 porcí ovoce a zeleniny denně, tedy přibližně stejně jako vegetariáni. Opět jsou tím vegetariáni postaveni do nevýhodné pozice, jelikož byl odebrán jeden z klíčových přínosů stravy založené na rostlinách, tedy vyšší konzumace rostlin.
Porovnáním vegetariánů s lidmi na smíšené stravě, kteří nejedí mnoho masa a jedí hodně ovoce a zeleniny, se snížila pravděpodobnost, že u vegetariánů zjistí nižší výskyt rakoviny. Oni však chtěli maso vyčlenit. Proto to tak udělali. Porovnávali vegetariány pouze se zdravými konzumenty masa se zdravějšími jídelníčky, přesto, ačkoliv se našlo jedno překvapivé zjištění, o kterém vám povím příště, zjistili, že výskyt všech rakovin dohromady byl nižší právě mezi vegetariány.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Key TJ, Appleby PN, Spencer EA, Travis RC, Allen NE, Thorogood M, Mann JI. Cancer incidence in British vegetarians. Br J Cancer. 2009 Jul 7;101(1):192-7.
- Key TJ, Appleby PN, Spencer EA, Travis RC, Roddam AW, Allen NE. Cancer incidence in vegetarians: results from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford). Am J Clin Nutr. 2009 May;89(5):1620S-1626S.
Images thanks to Kukuruki and Paul-W via flickr