Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vejce a cholesterol: nepravdivá a zavádějící tvrzení
Tvrzení vaječného průmyslu o bezpečnosti vajec jsou zjevně nepravdivá, zavádějící a klamavá – tak to vidí americký odvolací soud.
Na základě obav Americké kardiologické společnosti, stejně jako i spotřebitelů, Federální obchodní komise podala úspěšnou soudní žalobu, kterou podpořil Nejvyšší soud: cílem bylo přimět vaječný průmysl, aby přestal šířit klamavou a zavádějící reklamu, že vejce nijak neškodí zdraví.
Anti-cholesterolové útoky na vejce… vedly k vážným finančním ztrátám… kvůli snížení spotřeby vajec. Vaječný průmysl vytvořil Národní výbor hodnotící výživu vajec s cílem bojovat proti „antivaječné“ publicitě následujícím tvrzením: „Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by konzumace vajec jakýmkoli způsobem zvyšovala riziko vzniku srdečních příhod.“ Odvolací soud USA však toto označil jako „evidentně nepravdivé a zavádějící.“
Dokonce ani tabákový průmysl nebyl tak bezostyšný; jeho zástupci pouze vnesli prvek pochybnosti a tvrdili, že spojitost mezi kouřením a vlivem na zdraví zůstává otevřenou otázkou. V reklamách na vejce je sedm tvrzení, z nichž každé, pravdivé a podložené, je dobré tak akorát na… (pípnutí). Soud tyto reklamy vaječného průmyslu označil za klamavé, falešné a zavádějící. Odborníkům bylo jasné, že se tabákový průmysl pokoušel o totéž, o co se snažil i Národní výbor hodnotící výživu vajec. Stejně jako u reklamy na vejce, tabákový průmysl nejen, že zdůrazňoval jednu stranu kontroverze, ale popřel i existenci vědeckých důkazů.
Za posledních 36 let investoval Americký výbor pro vejce stovky milionů dolarů do přesvědčování lidí, že je vejce nezabijí. A zafungovalo to. „V kombinaci s aktivní propagací nutričních vědeckých poznatků a snahou o vztahy s veřejností výzkum prokázal, že reklama jasně přispěla ke zmírnění obav spotřebitelů ohledně vajec, cholesterolu a jejich vlivu na zdraví srdce.“ Tyto informace mám z jejich interních dokumentů, které jsem získal. V současné době se zaměřují na maminky. Jejich strategie zní: „Oslovte maminky přímo tam, kde zrovna jsou.“ Stačí zaplatit a máte svůj produkt prezentovaný v televizi. V USA se částka za umístění reklamy v TV show může vyšplhat na milión dolarů. Stejně tak, když si chcete získat děti prostřednictví některých programů, vyjde vás to na půl milionu. Americký výbor pro vejce sleduje, kdo je a není „přítelem vajec“. Platí vědcům 1500 dolarů, aby odpovídali na otázky typu: „Jaké studie mohou zbavit vejce spojení s kardiovaskulárním onemocněním?“
Od počátku proti nim stála Americká kardiologická společnost, s níž vedli bitvu ohledně cholesterolu. V dokumentech získaných díky zákonu o svobodném přístupu k informacím je zmíněna i kritika Amerického ministerstva zemědělství ohledně zkreslené prezentace postoje, který má Americká kardiologická společnost. Ve zprávě pro média se zástupci vaječného průmyslu vyjádřili slovy: „Americká kardiologická společnost změnila své doporučení konzumovat max. 1 vejce denně (z roku 2000) a nakonec v roce 2002 odvolala tento početní limit. Vedoucí výzkumů týkajících se drůbeže z Amerického ministerstva zemědělství musel vysvětlit, že „změna v roce 2000 nebyla žádnou změnou; nic z pokynů nebo doporučení pozměněno nebylo.“
Co se vlastně stalo? V odpovědi na otázku, kterou položil někdo z publika, zástupci Americké kardiologické společnosti uznali, že „i když jsou vejce největším zdrojem cholesterolu ve stravě, protože každé obsahuje skoro 300 miligramů cholesterolu, technicky vzato se denní příjem cholesterolu dostane pod 300 miligramů.“ A v roce 2002 byla konkrétní zmínka o vejcích eliminována, čistě z formálních důvodů.
Avšak Americká kardiologická společnost i nadále trvá na tom, že svůj postoj nezměnila, a nadále varuje spotřebitele. Máme i vyjádření uvedené na webových stránkách. Jedno vejce obsahuje 213 mg cholesterolu. Denní limit příjmu ve stravě pro lidi s normální hladinou cholesterolu je 300 mg. To by jedno vejce splnilo, ale nesmíte už v ten den konzumovat další živočišné produkty. Dáte-li si vejce k snídani, kávu s mlékem na svačinu a k obědu krůtí prsa, dostanete se na hodnotu 510 mg. Téměř dvojnásobek doporučeného denního limitu. Pokud tedy chcete jíst vejce, musíte část masa nahradit zeleninou, kávu pít bez mléka a sledovat obsah vajec i v dalších produktech. Pro lidi s vysokou hladinou cholesterolu je denní limit 200 mg, což je dokonce méně než obsah cholesterolu v jednom vejci.
Vedoucí pro výživové poradenství Národního výboru pro vejce komentoval stanovisko Americké kardiologické společnosti následovně: „Možná jsem přecitlivělý, ale zní mi to tak, že jako trest za ‘vražedné’ hladiny cholesterolu po konzumaci vajec budete muset jíst zeleninu a nebudete moci ani pomyslet na vynikající steak či kávu se smetanou, které milujete. A kvůli konzumaci vajec to opravdu nestojí za to. A jestli vás snad napadlo, že si dáte křupavé lahodné pečivo, tak na to také zapomeňte: vražedná vejce jsou i tam!“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. Stamler, P. Greenland, L. Van Horn, S. M. Grundy. Dietary cholesterol, serum cholesterol, and risks of cardiovascular and noncardiovascular diseases. Am. J. Clin. Nutr. 1998 67(3):488 - 492
- Federal Trade Commission. 1976. Order denying respondents' request that Chairman Collier not participate in the decision of this case.
- Nienow, TH. re R.J. Reynolds Tobacco Co., Inc.: The Common Sense Distinction Between Commercial and Noncommercial Speech. Hastings Constitutional Law Quarterly 1987 14(869):1 - 19
Images thanks to Robert Carreno and Rebecca Simpson Design