Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vejce a cukrovka
Už jedno vejce týdně může zvýšit riziko rozvoje cukrovky, nejčastější příčiny amputací končetin, selhání ledvin a nových případů slepoty.
Z cukrovky 2. typu se stává světová pandemie. Víme, že konzumace vajec je spojená s rozvojem některých dalších chronických onemocnění. A co cukrovka? Vědci objevili postupné zvyšování rizika se zvyšováním denního příjmu vajec. Konzumace pouhého 1 vejce týdně zvýšila riziko vzniku cukrovky o 76 %. Dvě vejce týdně znamenala dvojnásobné riziko a jedno vejce denně znamenalo trojnásobné riziko. Třikrát vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu, jedné z hlavních příčin úmrtí, amputace, slepoty a selhání ledvin.
Není to poprvé, kdy byla nalezena spojitost mezi vejci a cukrovkou. V roce 2009 badatelé z Harvardu zjistili, že jediné vejce denně nebo o něco více, je spojeno se zvýšeným rizikem cukrovky 2. typu u mužů a žen. Toto zjištění bylo potvrzeno také na dalších populacích: v Asii v roce 2011 a v Evropě v roce 2012. Vysokou spotřebou vajec spojenou s rizikem cukrovky přitom byla myšlena konzumace 1 vejce denně. Zařídit se podle toho však zjevně musíme brzy, po překročení 70 let už vám vyřazení vajec nemusí pomoci.
Jakmile dostaneme cukrovku, vejce mohou uspíšit naše úmrtí. Vypadá to, že konzumace jednoho nebo více vajec denně zkracuje lidem život, ale pro diabetiky může úmrtnost na všechny příčiny dokonce zdvojnásobit. To nejsou dobré zprávy pro vaječný průmysl. Z přepisu uzavřené schůzky, ke kterému jsem se mohl dostat díky zákonu o svobodném přístupu k informacím, jsem se dozvěděl toto: „Vzhledem k rychlosti, s jakou obezita a výskyt cukrovky 2. typu v USA stoupá, může jakákoliv souvislost mezi příjmem cholesterolu ze stravy a cukrovkou 2. typu všechny natolik zaskočit, že tím mohou být zastíněny příznivé vlastnosti vajec.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L. Radzevivcienė, R. Ostrauskas. Egg consumption and the risk of type 2 diabetes mellitus: a case-control study. Public Health Nutr. 2012 15(8):1437 - 1441.
- U. Ericson, E. Sonestedt, B. Gullberg, S. Hellstrand, G. Hindy, E. Wirfält, M. Orho-Melander. High intakes of protein and processed meat associate with increased incidence of type 2 diabetes. Br. J. Nutr. 2013 109(6):1143 - 1153.
- Z. Shi, B. Yuan, C. Zhang, M. Zhou, G. Holmboe-Ottesen. Egg consumption and the risk of diabetes in adults, Jiangsu, China. Nutrition 2011 27(2):194 - 198.
- L. Djoussé, A. Kamineni, T. L. Nelson, M. Carnethon, D. Mozaffarian, D. Siscovick, K. J. Mukamal. Egg consumption and risk of type 2 diabetes in older adults. Am. J. Clin. Nutr. 2010 92(2):422 - 427
- L. Djoussé, J. M. Gaziano. Egg consumption in relation to cardiovascular disease and mortality: the Physicians' Health Study. Am. J. Clin. Nutr. 2008 87(4):964 - 969.
- L. Djoussé, J. M. Gaziano, J. E. Buring, I.-M. Lee. Egg consumption and risk of type 2 diabetes in men and women. Diabetes Care 2009 32(2):295 - 300.
Thanks to Ellen Reid for her image-finding expertise, and Jeff Thomas for his Keynote help.