Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vlašské ořechy a funkce arterií
Nepřítomnost vlašských ořechů v jídelníčku může dvojnásobit naše riziko srdečného onemocnění (v porovnání s 1 a více porcí týdně) – pravděpodobně proto, že ořechy zřejmě zlepšují funkci endotelu a umožňují našim tepnám lépe se uvolňovat.
Nejíte-li vlašské ořechy, máte dvojnásobně vyšší riziko úmrtí na srdeční onemocnění oproti jejich konzumaci alespoň jednou týdně. Konzumace vlašských ořechů může snížit hladinu cholesterolu o 5 %. Proč poklesne úmrtnost o 50 %, sníží-li se hladina cholesterolu jen o 5 %? Kromě snížení hladiny cholesterolu přinášejí vlašské ořechy i další benefity, pokud jde o ochranu srdce, například zlepšují funkci arterií.
Zde je pět klinických studií, které hodnotily význam konzumace ořechů na schopnost našich tepen se normálně uvolnit a otevřít; tato schopnost je vynikajícím „barometrem“ našeho vaskulárního zdraví. Dokonce i po regulaci dalších rizikových faktorů se u 80 % pacientů s lepší než průměrnou funkcí arterií neobjevila v průběhu let srdeční příhoda, ale u 80 % těch, kteří měli podprůměrnou dilataci, tomu tak nebylo.
Jaký efekt mají ořechy? Všechny tři studie ukázaly zlepšení funkce endotelu, arteriální funkce i zlepšení tzv. průtokem zprostředkované dilatace (měřeno v paži). Studie hodnotící pistácie také prokázala pozitivní efekt, zatímco studie s konzumací lískových oříšků nikoliv. Následná studie, která lískové oříšky zkoumala, však ukázala výrazné zlepšení v arteriální funkci. Výsledky jsou tedy smíšené. Dvě další studie vlašských ořechů potvrdily jejich přínos.
Ohledně významu ořechů pro funkci pažní tepny bylo provedeno osm studií, v sedmi z nich bylo prokázáno významné zlepšení arteriální funkce. V jedné studii byl efekt zanedbatelný a v žádné nedošlo ke zhoršení stavu. V polovině studií byly vlašské ořechy podávány coby náhrada těch potravin, o nichž je známo, že mají negativní vliv na funkci endotelu.
Například v této studii vlašské ořechy nahradily maso a mléčné výrobky, které měly negativní vliv, takže není divu, že se arteriální funkce zlepšila. U takové studie ale nelze říci, že přínosy, které jsou patrné, souvisí s tím, že něco užíváte, nebo jsou výsledkem vynechání škodlivin.
Ve třech dalších studiích nahradily ořechy olivový olej, což mohlo vést ke zhoršení endoteliální funkce, čímž mohly být přínosy vlašských ořechů přeceněny.
Ale v dalších čtyřech studiích, příkladem je tato, byly ořechy přidány jako svačina či doplnění hlavního jídla, aniž by se jiné potraviny vynechaly. Ukázalo se, že ořechy výrazně zlepšily arteriální funkci. Vzhledem k jejich souvislosti s dlouhověkostí vřele každému doporučuji, aby denně jedl asi 30 gramů ořechů, pokud tedy na ořechy nemá alergii. Alergickou reakci po konzumaci ořechů má asi jen 1 % lidí, ale přesto je to značná nevýhoda pro miliony Američanů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Guasch-Ferré, M Bulló, MÁ Martínez-González, E Ros, D Corella, R Estruch, M Fitó, F Arós, J Wärnberg, M Fiol, J Lapetra, E Vinyoles, RM Lamuela-Raventós, L Serra-Majem, X Pintó, V Ruiz-Gutiérrez, J Basora, J Salas-Salvadó. Frequency of nut consumption and mortality risk in the PREDIMED nutrition intervention trial. BMC Med. 2013 11:164.
- J Mukuddem-Petersen, W Oosthuizen, JC Jerling. A systematic review of the effects of nuts on blood lipid profiles in humans. J Nutr. 2005 135(9):2082 – 2089.
- M Shechter, A Shechter, N Koren-Morag, MS Feinberg, L Hiersch. Usefulness of brachial artery flow-mediated dilation to predict long-term cardiovascular events in subjects without heart disease. Am J Cardiol. 2014 113(1):162 – 167.
- DL Katz, A Davidhi, Y Ma, Y Kavak, L Bifulco, VY Njike. Effects of walnuts on endothelial function in overweight adults with visceral obesity: A randomized, controlled, crossover trial. J Am Coll Nutr. 2012 31(6):415 – 423.
- A Orem, FB Yucesan, C Orem, B Akcan, BV Kural, C Alasalvar, F Shahidi. Hazelnut-enriched diet improves cardiovascular risk biomarkers beyond a lipid-lowering effect in hypercholesterolemic subjects. J Clin Lipidol. 2013 7(2):123 - 131.
- B Cortés, I Nunez, M Cofan. R Gilabert, A Perez-Heras, E Casala, R Deulofeu, E Ros. Acute Effects of High-Fat MealsEnriched With Walnuts or Olive Oil on Postprandial Endothelial Function. J Am Coll Cardiol. 2006 48(8):1666-71.
- SG West, AL Krick, LC Klein, G Zhao, TF Wojtowicz, M McGuiness, DM Bagshaw, P Wagner, RM Ceballos, BJ Holub, PM Kris-Etherton. Effects of diets high in walnuts and flax oil on hemodynamic responses to stress and vascular endothelial function. J Am Coll Nutr. 2010 29(6):595 – 603.
- P Russo, A Siani. The role of nuts in the optimal diet: Time for a critical appraisal? Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2012 22(12):1019-1023.
- SH Sicherer, A Munoz-Furlong, JH Godbold, HA Sampson. US prevalence of self-reported peanut, tree nut, and sesame allergy: 11-Year follow-up. J. Allergy Clin Immunol. 2010 125(6):1322 – 1326.
- P Casas-Agustench, P López-Uriarte, E Ros, M Bulló, J Salas-Salvadó. Nuts, hypertension and endothelial function. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2011 Jun;21 Suppl 1:S21-33.
Images thanks to Alex Ex and J.Dncsn via Wikimedia, and angels aguirre via flickr