Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vliv kouření marihuany na plíce
Máme jednoznačné důkazy o tom, že pravidelné kouření marihuany způsobuje akutní zánět plic, ale jaké jsou dlouhodové důsledky kouření marihuany?
Existují jednoznačné důkazy, že časté či pravidelné kouření marihuany není neškodné a naopak způsobuje respirační potíže a záněty dýchacích cest. Pokud se podíváte na biopsie dýchacích cest kuřáků cracku, konopí či tabáku, a srovnáte je s nekuřáky, v plicích kuřáků cracku, marihuany i tabáku naleznete mnohem větší poškození. A rozsah poškození se zdá být mezi kuřáky marihuany i tabáku srovnatelný. To je pozoruhodné, jelikož kuřáci cigaret vykouřili denně asi jeden celý balíček. Kuřáci marihuany pak jen cca 20 jointů týdně – namísto 25 cigaret denně. Kuřáci cracku vykouřili asi jen 1 až 2 gramy týdně. To, že jsme nalezli stejnou míru poškození mezi kuřáky marihuany a cigaret s tabákem, nám naznačuje, že joint je mnohem horší než cigareta.
Skutečně tomu tak je, už 30 let víme, že vykouření 3 nebo 4 jointů je ekvivalentní vykouření jednoho balíčku cigaret denně – z hlediska příznaků bronchitidy a akutního poškození plic. Jak je to možné? Může za tím být způsob, jakým se jointy kouří. Kuřáci marihuany kouř inhalují zhluboka a potom ho v sobě zadržují čtyřikrát déle. To vede k intenzivnějšímu ukládání dehtu na plicích. Jointy jsou navíc zabalené volněji než cigarety a jsou nefiltrované. Obojí má za následek vyšší teplotu kouře a hustší kouř. Takže i když je v mnoha ohledech kouř jako kouř, odlišná metoda kouření může vysvětlit, jak může vykouření několika jointů denně způsobit stejný zánět, jako vykouření celého balíčku cigaret za jeden den.
Vizuální důkazy o poškození dýchacích cest byly někdy do očí bijící. Takhle by vaše dýchací cesty měly správně vypadat; vaše trubice v plicích. Tohle jsou vaše plíce; a takhle vypadají, když kouříte tabák. Vidíte, jak se celé dýchací cesty zanítily? A takhle vypadají plíce kuřáků marihuany. Stejný zánět vidíte i zde. Bláznivé je, že takhle vypadají po pouhých 5 jointech denně. U kuřáků tabáku šlo o 26 cigaret denně.
Když porovnáte potíže s dýchacími cestami, spojené s marihuanou a s tabákem, a srovnáte je s nekuřáky, tak kuřáci marihuany i tabáku mají zvýšený výskyt chronického kašle, nadměrnou produkci hlenu a akutní příhody bronchitidy a sípání. Když přestanete kouřit tabák, tyto respirační potíže časem odeznějí. Děje se to samé i s marihuanou? Když skončíte s kouřením marihuany, jak se to projeví na respiračních potížích?
Asi 30 až 40 % pravidelných uživatelů konopí trpí kašlem, nadměrnou tvorbou hlenu, sípáním a dušností. Tisíce mladých dospělých lidí byly sledovány po dobu 18 let. U těch z nich, kteří stále kouřili, se respirační příznaky zhoršily nebo zůstaly stejné. Pokud však někdo s kouřením přestal, obvykle se jeho příznaky zlepšovaly.
Pokud s kouřením nepřestaneme, jaké to má pro plíce dlouhodobé důsledky? Jak je to s CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), jako je emfyzém? Vykouření už jednoho jointu poškozuje funkčnost plic až tolik jako vykouření 5 cigaret. Stále ale platí, že kouříte 15x méně, takže by vám mělo hrozit menší dlouhodobé poškození plic, že? Výsledky tomu skutečně odpovídají.
Dokonce ani dlouhodobí kuřáci marihuany zřejmě netrpí trvalým poškozením plic. Sledujte lidi po 20 let, a zjistíte, že občasné vykouření jointu zřejmě nemá žádný zřetelný vliv na dlouhodobou správnou funkci plic. Je však pravda, že někteří uživatelé, kteří kouří marihuanu každý den po celá desetiletí, mají urychlený pokles funkce plic. Proto je doporučováno „užívat marihuanu s mírou.“
Jinými slovy, opatrnost s pravidelným užíváním většího množství marihuany je na místě, ale ani intenzivní užívání marihuany není nic ve srovnání s vážnými následky pro naše plíce, které má kouření tabáku. Jakákoli toxicita marihuany bledne ve srovnání s největším legalizovaným zabijákem na světě. Ve skutečnosti je největším rizikem pro naše plíce plynoucím z užívání marihuany to, že může být vstupní drogou k cigaretám.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Joshi M, Joshi A, Bartter T. Marijuana and lung diseases. Curr Opin Pulm Med. 2014;20(2):173 - 179.
- Fligiel SE, Roth MD, Kleerup EC, Barsky SH, Simmons MS, Tashkin DP. Tracheobronchial histopathology in habitual smokers of cocaine, marijuana, and/or tobacco. Chest. 1997;112(2):319-326.
- Wu TC, Tashkin DP, Djahed B, Rose JE. Pulmonary hazards of smoking marijuana as compared with tobacco. N Engl J Med. 1988;318(6):347-351.
- Roth MD, Arora A, Barsky SH, Kleerup EC, Simmons M, Tashkin DP. Airway inflammation in young marijuana and tobacco smokers. Am J Respir Crit Care Med. 1998;157(3 Pt 1):928-937.
- Tashkin DP, Coulson AH, Clark VA, et al. Respiratory symptoms and lung function in habitual heavy smokers of marijuana alone, smokers of marijuana and tobacco, smokers of tobacco alone, and nonsmokers. Am Rev Respir Dis. 1987;135(1):209-216.
- Hancox RJ, Shin HH, Gray AR, Poulton R, Sears MR. Effects of quitting cannabis on respiratory symptoms. Eur Respir J. 2015;46(1):80-87.
- Aldington S, Williams M, Nowitz M, et al. Effects of cannabis on pulmonary structure, function and symptoms. Thorax. 2007;62(12):1058-1063.
- Kempker JA, Honig EG, Martin GS. The effects of marijuana exposure on expiratory airflow. A study of adults who participated in the U.S. National Health and Nutrition Examination Study. Ann Am Thorac Soc. 2015;12(2):135-141.
- Pletcher MJ, Vittinghoff E, Kalhan R, et al. Association between marijuana exposure and pulmonary function over 20 years. JAMA. 2012;307(2):173 - 181.
- Tashkin DP. Effects of marijuana smoking on the lung. Ann Am Thorac Soc. 2013;10(3):239-247.
- Barry RA, Hiilamo H, Glantz SA. Waiting for the opportune moment: the tobacco industry and marijuana legalization. Milbank Q. 2014;92(2):207-242.
Image credit: Heath Aleike via Flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.