Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vliv škrábání jazyka na zubní plak, zánět dásní a zubní kazy
Škrábání a čištění jazyka se praktikuje již po staletí na mnoha kontinentech světa, ale má to nějaký smysl?
V mé poslední sérii videí o halitóze jsem rozebíral přínosy konzumace stravy bohaté na vlákninu pro prevenci a redukci halitózy. Účinek je připisován „samočištění“ úst během žvýkání potravy.
Nicméně měkké potraviny, jako většina rychlého občerstvení, jsou navrženy tak, abychom je rychle zhltli. Takže povlak z jazyka neshrneme. Důsledkem je přetrvávající povlak, bílošedá vrstva zbytků potravy a mikroorganismů. Největší povlak je u kořene jazyka. Během rozkladu zbytků na jazyku vznikají těkavé sloučeniny síry, například plyn zkažených vajec - sirovodík. Proces rozkladu může být zodpovědný až za 90 % špatného dechu. Už jsem udělal video o výživových opatřeních pro zmírnění tvorby těchto sloučenin v ústech. Pokud však nejste ochotni nebo nemůžete změnit svou stravu, tak přirozené samočistící mechanismy nemusí dostačovat k odstranění silnějšího povlaku na jazyku. V tom případě vám mechanické čištění jazyka pomůže odstranit nečistoty. Čištění jazyka však není vždy považováno za rutinní součást orální hygieny. A mělo by? Pojďme to zjistit.
Pokud zrovna nemáte v ústech ložisko zánětu jako při onemocnění parodontu, pak je nejpravděpodobnějším zdrojem špatného dechu povrch jazyka. A není to jen jednou zákeřnou bakterií. Desítky různých bakterií dokáži produkovat ty stejné těkavé sloučeniny síry. Vyrábějí je z aminokyselin s obsahem síry, kterých je nejvíce v živočišných bílkovinách. Proto probiotika nemusí s tímto problémem nijak pomoci. Když přímo porovnáte mikrobiom jazyka zdravých jedinců a jedinců se zápachem z úst, mají téměř totožnou kompozici. Nezáleží tedy tolik na typu bakterií žijících na jazyku, ale spíše na celkovém množství těchto bakterií žijících na jazyku. Populační studie naznačují, že používání škrabek na jazyk je spojeno se zmírněním projevů halitózy. Je ale možné, že uživatelé škrabek celkově více dbají na důslednější orální hygienu. Jistí si můžeme být jedině až po náležitém testu.
Nejprve trochu o původu. Škrábání jazyka je již stovky let praktikováno na mnoha kontinentech po celém světě, ale v jiných oblastech je prakticky neznámou činností. „Proč si čistit jazyk?“ ptá se úvodník v Journal of the American Dental Association. Zubní lékaři, dentální hygienisti a výrobci zubních past, kartáčků a nití dlouhodobě kladou důraz na odstraňování zubního plaku ze zubů kvůli prevenci zubních kazů. Proč si však tolik Američanů udržuje dvě patra zářivě čistých zubů oddělených orgánem, jenž mají pokrytý miliony mikroorganismů, které produkují silný zápach?
Nejprve zjistěme, jaký vliv by mělo čištění jazyka na vznik zubního plaku. Kdybyste si zcela přestali čistit zuby, záleželo by na čištění jazyka? Ne. Když si přestanete čistit zuby, plak se nahromadí v každém případě. A co když si zuby budeme čistit nadále, ale přidáme k tomu také čištění jazyka škrabkou? Nemá to žádný vliv na hromadění plaku na zubech, takže většina hlavních bakterií tvořících zubní plak zřejmě nepochází z jazyka. Jiným důvodem nenalezení účinku škrábání jazyky na tvorbu zubního plaku může být, že čištění kořene jazyka je obtížné kvůli navození dávivého reflexu.
A co gingivitida, zánět dásní? Lidé, kteří si čistí jazyk, často vykazují menší krvácivost dásní při testu, což svědčí pro zdravější dásně. Ovšem příčinnost vztahu lze prokázat jen řádným testem. Randomizovaná kontrolovaná klinická studie čištění a nečištění jazyka škrabkou zjistila, že nebyl naměřen významný rozdíl.
A co škrábání jazyka jako prostředek k redukci bakterií tvořících kyselinu způsobující zubní kaz - Streptococcus mutans? Tato studie ukázala příznivý účinek při srovnání s používáním rozpustných pásků nebo ústní vody od Listerine, nebo solného výplachu. Jenže další studie nenalezla významný účinek. Možná je populace bakterií tak rozsáhlá, že škrábání odstranilo jen malou část. Nebo je to jako zametat koberec, částečky se pouze přemístí. Když si to shrneme, tak studie zkoumající roli škrábání jazyka v akumulaci plaku nebo zánětu dásní docházejí k protichůdným závěrům. Na základě dostupné lékařské literatury se zdá, že nemáme důkazy ospravedlňující nutnost čistit si jazyk pravidelně. Jedinou výjimkou by byl zápach z půst. Pomáhá bojovat se špatným dechem. A na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org