Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vliv užívání marihuany na dopravní nehody
Stoupnul výskyt tragických autonehod po legalizaci marihuany, nebo naopak klesnul?
Je vliv marihuany na řízení důvodem k obavám o zdraví a bezpečnost veřejnosti? Počet pokut za řízení pod vlivem marihuany ve státě Washington po legalizaci stoupl a poměr řidičů zapletených do fatálních nehod v Coloradu a s pozitivním testem taktéž stoupl. V obou případech to však může pouze jednoduše odrážet celkový vzestup užívání marihuany. Neznamená to nutně, že marihuana nehody způsobuje.
Máme však dost důkazů o korelaci užívání marihuany s nehodovosti. Musíme si položit otázku: Kdo je uživatelem marihuany? Převážně mladí lidé, muži. A hádejte, kdo má vyšší nehodovost nehledě na to, co kouří? Mladí lidé a muži. Když to vezmete v potaz, zdá se, že zhruba 20-30 % dopravních nehod pod vlivem marihuany je způsobeno jejím užitím. Pro srovnání, v případě alkoholu jde o 85 %.
Jsou ty nehody jen ohýbačky blatníků při nízké rychlosti, ťuknutí do auta kvůli řidiči pod vlivem, který jede 8 km/h? Po systematickém přehodnocení dostupné literatury tato kompilace studií zkoumajících následky akutní konzumace marihuany a dopravní nehody zjistila „zdvojnásobení rizika zapletení řidiče do dopravní nehody s následky vážného zranění či úmrtí.“ To je dost vážné. Alkohol je však stále horší. Ano, marihuana možná zdvojnásobí nebo ztrojnásobí riziko dopravní nehody, ale alkohol dokáže riziko znásobit 6-15x. Kombinace obojího může být ještě horší. 25x vyšší riziko účasti ve fatální dopravní nehodě po požití obou látek.
Bezpečnostní důsledky intoxikace konopím při řízení jsou jednou z hlavních obav ohledně legalizace marihuany. Co se tedy stalo ve státech, které marihuanu již legalizovaly? Jak moc stoupl výskyt fatálních dopravních nehod? Vůbec. Ve skutečnosti poklesl. Cože? Proč legalizace marihuany zredukovala fatální dopravní nehody? Protože snížila spotřebu alkoholu. Bylo zjištěno, že legalizace marihuany jde ruku v ruce se snížením konzumace alkoholu. Takže více zdrogovaných za volantem, ale méně opilých za volantem. A opilí jsou o tolik horší řidiči, že nehodovost celkově klesla.
Tím pádem bychom měli pozorovat méně onemocnění jater, a méně poškození mozku alkoholem, jelikož marihuana nahrazuje do jisté míry konzumaci alkoholu. Konopí s velkou pravděpodobností nezpůsobí tolik škody jako alkohol, jelikož na rozdíl od něj nezpůsobuje onemocnění jater nebo zažívacího traktu, ani smrtelné předávkování. Není tolik neurotoxické jako alkohol a není ani tak silným příčinným faktorem nehod jako alkohol.
Zdravotní problémy spojené s pravidelným užíváním konopí, jako je bronchitida či poruchy paměti, jsou mnohem méně závažné, alespoň v průměru, než následky pravidelného holdování alkoholu. Neznamená to však, že je závislost na konopí malým problémem, ale autority z oblasti veřejného zdraví za upozorňování mohou být kritizovány. Situace se podobá 40. a 50. létům, kdy skončila prohibice alkoholu a vy jste nadále potřebovali lidi varovat před problémy z hojného pití alkoholu - cirhózou jater a alkoholismem. Byli byste však jen označeni za propagátory střídmosti. Nyní jsme svědky něčeho podobného. Odborníci z oblasti veřejného zdraví chtějí veřejnost poučit o nepříznivých zdravotních důsledcích užívání marihuany, nikdo je však neposlouchá a považuje je za hysteriky.
Je však důležité uvést si tyto nepříznivé následky do perspektivy. Jak si vede bezpečnost konopí oproti alkoholu nebo tabáku? Podle CDC je pití alkoholu spojeno odhadem s 88 000 úmrtími ročně. Úmrtí kvůli konopí jsou převážně z dopravních nehod apod. A klesají, když lidé kouří marihuanu, jelikož tím nahrazují alkohol, jenž jim škodí mnohem více. Při zpětném pohledu můžeme jasně vidět enormní rozsah problémů způsobených legálními drogami, tabákem a alkoholem.
Kdybychom se dnes měli rozhodnout, které psychoaktivní drogy by měly být legální, konopí by se mohlo umístit na seznamu mnohem výše.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Huestis MA. Cannabis-impaired driving: a public health and safety concern. Clin Chem. 2015;61(10):1223-1225.
- Salomonsen-Sautel S, Min SJ, Sakai JT, Thurstone C, Hopfer C. Trends in fatal motor vehicle crashes before and after marijuana commercialization in Colorado. Drug Alcohol Depend. 2014;140:137-144.
- Li MC, Brady JE, Dimaggio CJ, Lusardi AR, Tzong KY, Li G. Marijuana use and motor vehicle crashes. Epidemiol Rev. 2012;34:65-72.
- Rogeberg O, Elvik R. The effects of cannabis intoxication on motor vehicle collision revisited and revised. Addiction. 2016;111(8):1348-1359.
- Asbridge M, Hayden JA, Cartwright JL. Acute cannabis consumption and motor vehicle collision risk: systematic review of observational studies and meta-analysis. BMJ. 2012;344:e536.
- Hall W, Homel R. Reducing cannabis-impaired driving: is there sufficient evidence for drug testing of drivers?. Addiction. 2007;102(12):1918-1919.
- Chihuri S, Li G, Chen Q. Interaction of marijuana and alcohol on fatal motor vehicle crash risk: a case-control study. Inj Epidemiol. 2017;4(1):8.
- Huestis MA. Deterring driving under the influence of cannabis. Addiction. 2015;110(11):1697-1698.
- Anderson MD, Hansen B, Rees DI. Medical marijuana laws, traffic fatalities, and alcohol consumption. J Law Econ. 2013;56(2):333-369.
- Santaella-Tenorio J, Mauro CM, Wall MM, et al. US traffic fatalities, 1985-2014, and their relationship to medical marijuana laws. Am J Public Health. 2017;107(2):336-342.
- Hall W. Robin Room and cannabis policy: dangerous comparisons. Drug Alcohol Rev. 2014;33(6):612-616.
- Hall W. Alcohol and cannabis: Comparing their adverse health effects and regulatory regimes. Int J Drug Policy. 2017;42:57-62.
- Bennett NL. Up in smoke: a new view on an old friend. Headache. 2015;55(6):917-918.
- Curran HV, Freeman TP, Mokrysz C, Lewis DA, Morgan CJ, Parsons LH. Keep off the grass? Cannabis, cognition and addiction. Nat Rev Neurosci. 2016;17(5):293-306.