Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výsledky studie BOLD: Hovězí snižuje hladinu cholesterolu!
Hovězí průmysl navrhl studii, která měla ukázat, že strava zahrnující hovězí maso dokáže snížit cholesterol – stačí dostatečně snížit příjem drůbeže, vepřového, ryb a sýrů - konkrétně tak, aby se snížil celkový příjem nasyceného tuku na polovinu.
Představte si, že pracujete pro dnes již zaniklou společnost cukrářské firmy a řídíte se taktikou tabákového průmyslu, tedy nejen bagatelizovat rizika vašeho produktu (sladké tyčinky Twinkie), ale ve skutečnosti jej představit jako něco zdravého. Jak toho docílíte?
První problém je, že vaše tyčinka obsahuje 2,5 gramů nasycených tuků, takže bude zvyšovat hladinu cholesterolu. Cholesterol je z hlediska srdečních onemocnění zabiják číslo jedna. Jak se k tomu postavit?
Co takhle navrhnout studii, v níž velkému počtu lidí dáte jíst konkurenční produkt, v tomto případě jinou sladkou tyčinku? Každá obsahuje 1 gram cholesterolu. Pokud skupinu lidí necháte konzumovat 5 tyčinek denně, tedy 5 gramů nasycených tuků, pak byste mohli příjem snížit na polovinu tím, že lidem dáte jen jednu svoji sladkou tyčinku Twinkie (2,5 g tuků). Co to udělá s jejich hladinou cholesterolu? Klesne spotřeba nasycených tuků na polovinu? Cholesterol se rozhodně sníží. Takže technicky vzato konzumaci produktů změníte z nula kusů denně na jeden denně a přesto hladina cholesterolu klesne.
Pak to chce náležitě publikovat a vydat tiskovou zprávu: „Nový výzkum ukazuje, že jedna tyčinka Twinkie denně může být pro srdce prospěšná a snižuje hladinu cholesterolu.“ Média pak tyto zprávy šíří dál. „Spotřebitelé mohou každý den jíst sladkou Twinkie, pokud tedy věří, že věda svým zjištěním podporuje jejich konzumaci pro zdravotní přínosy, kam patří i snížení hladiny cholesterolu.“ Právě bylo vědecky dokázáno, že váš produkt snižuje hladinu cholesterolu. Zdá se vám to neuvěřitelné?
Podívejte se na toto. Jedna studie financovaná průmyslem, který zpracovává hovězí maso, hodnotila zařazení hovězího masa do stravy lidí. Zároveň však těmto lidem vyřadili ze stravy drůbeží a vepřové maso, dále i ryby a sýry, čímž byl příjem nasycených tuků snížen na polovinu, a to z původních 12 % na stávajících 6 %. Samozřejmě, že hladina cholesterolu klesla! Snížíte-li množství nasycených tuků z 12 % na 6 %, nezáleží na tom, odkud těch 6 % pochází, zda z hovězího a kuřecího masa, sádla nebo sladkých tyčinek. Pokud snížíte množství nasycených tuků na polovinu, klesne i váš cholesterol, zvláště jestliže jíte více vlákniny a rostlinných bílkovin.
A závěr zní: „Výsledky studie BOLD ukazují prospěch z konzumace hovězího masa v rámci udržení štíhlé linie a nabízí přesvědčivý důkaz, že hovězí maso může být součástí zdravé stravy z hlediska vlivu na srdeční funkce. Zároveň splňuje aktuální dietní doporučení a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.“ To už tam můžete zahrnout i výrobky se ztuženým tukem a jiné pochutiny, stačí jen snížit celkový příjem nasycených tuků. Není však zmíněno, že riziko klesne ještě více, pokud snížíte i konzumaci hovězího masa, jak ostatně zdůraznil vedoucí katedry výživy na Harvardu, který již dříve poukazoval na skutečnost, že rostlinné zdroje bílkovin jsou výhodnější.
U účastníků této studie došlo ke změně vysokého rizika úmrtí na srdeční onemocnění na další vysoké riziko úmrtí na srdeční onemocnění. Je třeba snížit LDL cholesterol, tedy ten špatný, na hodnoty pod 1,25 až 1,75 mmol/l, aby se snížilo riziko infarktu, což pro většinu lidí znamená zcela vyloučit nasycené živočišné tuky a cholesterol.
Tato studie jasně ukazuje, že jakýkoli nasycený tuk z živočišného zdroje pro nás není dobrý. Z pohledu nasycených tuků je pro nás skutečně libové hovězí maso často lepší než kuřecí maso spolu se sladkostmi, ale je to tak, jako tvrdit, že Coca-Cola je pro naše zdraví lepší, protože má méně cukru než Pepsi; což opravdu má: místo 16 lžic cukru v láhvi jen 15. Copak to neznamená, že se limonádám máme vyhnout? Připomíná mi to studii: „Konzumace sýra snižuje hladinu cholesterolu… v porovnání s máslem!“
Zde to opravdu vyšlo! Stejným způsobem se dospělo i k tvrzení, že „hovězí maso snižuje cholesterol“. Pokud ze stravy vyřadíte drůbež, vepřové maso, ryby a sýry, bude se vám hladina cholesterolu snižovat téměř ze všech zdrojů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M. A. Roussell, A. M. Hill, T. L. Gaugler, S. G. West, J. P. V. Heuvel, P. Alaupovic, P. J. Gillies, P. M. Kris-Etherton. Beef in an Optimal Lean Diet study: Effects on lipids, lipoproteins, and apolipoproteins. Am. J. Clin. Nutr. 2012 95(1):9 - 16.
- J. Hjerpsted, E. Leedo, T. Tholstrup. Cheese intake in large amounts lowers LDL-cholesterol concentrations compared with butter intake of equal fat content. Am. J. Clin. Nutr. 2011 94(6):1479 - 1484.
- Cattlemen's Beef Board and National Cattleman's Beef Association. 2005. Twenty-nine Ways to Love Lean Beef.
- A. M. Bernstein, W. C. Willett. Conclusions of the Optimal Lean Diet Study go beyond the data. Am. J. Clin. Nutr. 2012 95(5):1294 - 1295.
Images thanks to readerwalker and jclor via flickr. Thanks to Stephane Lahaye and Ellen Reid for their Keynote help.